szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mátrafüred soha nem volt közigazgatásilag önálló és a településrészt soha nem egyesítették Gyöngyössel, ezért nem is lehet megszüntetni a településegyesítést - kommentálta a Mátrafüred különválásáról döntő hét végi népszavazás eredményét Gyöngyös polgármestere.

Az ezzel kapcsolatos észrevételeit az önkormányzat fel fogja terjeszteni a Belügyminiszternek - közölte Hiesz György. Ugyanakkor, amennyiben valóban megvalósul Mátrafüred leválása, az új község több perre számíthat. Ugyanis nem méltányos, hogy a város elveszítse közigazgatási területének 46 százalékát - tette hozzá a polgármester.

A polgármester szerint a népszavazás kezdeményezői egy XIII. századi térkép alapján kívánnak leválasztani a várostól stratégiailag fontos területeket, miközben a nem mátrafüredieket nem kérdezte meg senki, hogy a jövőben Gyögyöshoz, vagy Mátrafüredhez kívánnak-e tartozni.

Mint mondta, a "szőlő és a bor városa" elképzelhetetlen a történelmi farkasmályi pincesor nélkül, a Pipishegy leválásával pedig Gyöngyös elveszítené repterét, illetve egy jelentős iparterületet az iparűzési adóbevétellel együtt. Ugyanakkor Sástón, Mátraházán és Kékestetőn jelentős idegenforgalmi fejlesztések zajlanak; ezeket a gyöngyösi önkormányzat készítette elő.

Hiesz György hozzáfűzte: a jelenlegi helyzetben az önkormányzat akár dönthet arról is, hogy teljes pénzügyi önállóságot biztosít az önálló település létrehozásáig a mátraházi részönkormányzatnak. A mintegy 950 lelkes település lakosságszám-arányosan résesedhetne a normatív forrásokból, vagyis "megízlelhetnék az önállóságot".

Kozma Katalin, Gyöngyös jegyzője a további jogi procedúráról szólva elmondta, hogy az önkormányzat októberi ülésén konstatálja a népszavazás eredményét. Ezt követően 15 nap áll rendelkezésre, hogy a kezdeményezést felterjesszék a belügyminiszternek a saját észrevételeikkel együtt. Ez utóbbiak között lesz majd az a történészi szakvélemény, amely szerint soha nem egyesítették Mátrafüredet Gyöngyössel. Mindennek fényében kell a belügyminiszternek döntenie arról, hogy felterjeszti-e a köztársasági elnökhöz a különválásról szóló kezdeményezést.

A jegyző arról is szólt, hogy az önkormányzati törvény szerint a különváló településeknek, az új, önálló önkormányzat létrehozása után, hat hónapjuk van arra, hogy rendezzék a vitás ügyeket, a többi között a külterület, a vagyon és az adósság megosztásának kérdéseit.

Amennyiben ez nem sikerül, a bíróságon dőlnek el a vitás ügyek - sorolta fel a további menetrendet Kozma Katalin.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Adócsalás gyanúja a gyöngyösi Tesco áruház ügyében

Vizsgálatot indított adócsalás gyanúja miatt a Gyöngyösi Városi Ügyészség; a feltételezések szerint a Tesco a helyi áruház felépítéséhez szükséges telekért 200 millió forintnyi, támogatásnak nevezett burkolt vételárat fizetett az önkormányzatnak és ennek következtében 20 millió forintos kár érte az államot.