Tetszett a cikk?

Adósságrendezési eljárás indult a fel nem épült sportcsarnoka révén elhíresült somogyi falu, Felsőmocsolád önkormányzata ellen, ahol a település júliusban nem tudta kifizetni alkalmazottait.

Csernyák Lajos polgármester.
Félárbócon
© Fazekas István
Mónimani, pintérfillér - a kistelepülési polgármesterek tolvajnyelvén a jelenlegi és a korábbi belügyminiszterre utalva így nevezik a szaktárca által a működésképtelen önkormányzatoknak adható támogatást. A Somogy megyei Felsőmocsolád 26 millió forintot kért az idén ebből a keretből, de csak 900 ezret kapott. Holott nem túlzás működésképtelennek mondani a falut, amelynek önkormányzata ellen a napokban saját kérésére adósságrendezési eljárás indult - elsőként az országban, legalábbis működési hiány miatt eddig nem rendeltek el hasonló procedúrát. Mivel a Magyar Államkincstár a nyáron inkasszózta a település számláját, az önkormányzati alkalmazottak júliusban üres fizetési borítékot vihettek haza. A faluban azonban az önkormányzat az egyetlen számottevő munkáltató, miközben minden ötödik ember állástalan.

Álmos az élet az alig hatszáz lelkes, Balatonlelle és Kaposvár között félúton, a 67-es főúttól pár kilométerre, szépséges természeti környezetben fekvő Felsőmocsoládon. A falu fő kocsmája, a Csöpi presszó s a szomszédos vegyesbolt déli sziesztát tart, az utcán csak a vakáció utolsó napjait élvező gyerekek játszanak, járó-kelő, ügyintéző embert nem látni. Még a domboldali bögrecsárda - lakóházhoz toldott bodegában kialakított ivó - is kong az ürességtől. Utóbbi intézményben mégis kiváló példát kapni a helyiek vendégszeretetéről éppúgy, mint fogyasztói szokásairól: a fiatal gazdasszony ingyen adja saját kávéját.

"A továbbiakban is számíthat rám" - zárta sorait Csernyák Lajos polgármesternek címzett, még 2002. áprilisi levelében Lamperth Mónika (MSZP), a leköszönő Országgyűlés önkormányzati bizottságának elnöke. A Somogy megyei képviselő Lamperth a választás után belügyminiszterré emelkedett - Csernyák azóta nem tudta elérni, hogy fogadja őt. Holott minden segítség jól jönne: a Pénzügyminisztérium (PM) a napokban úgy döntött, Felsőmocsoládot az idei első félévre mindössze 1 millió forint illeti meg önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került helyi önkormányzati támogatás (önhiki) címén. A közlés - amelyet lapzártánkig nem indokoltak a PM-ben sem az önkormányzatnak, sem a HVG-nek - derült égből villámcsapásként érte a falu vezetését, hiszen tavaly csaknem 12 millió forintot kaptak ebből a forrásból, s már hét évvel ezelőtt is 10 milliót. Felsőmocsolád bevételének oroszlánrészét az önhiki adja, adókból évente mindössze 3 millió forintot kasszíroznak. A gondot az okozta, hogy előleg címén jogszerűen lehívhatták a kincstárból az előző évi önhiki 60 százalékát, miután azonban kiderültek az idei végleges összegek, a kincstár inkasszálta a különbözetet. A falu ekkor kérte az adósságrendezési eljárás megindítását, amelyről július végén határozott a Somogy Megyei Bíróság. A falunak a procedúra leginkább a figyelemfelhívás miatt áll érdekében: mivel önkormányzatot nem lehet "felszámolni", az államnak előbb-utóbb a zsebébe kell nyúlnia, hogy a gondok megoldódjanak - reménykedik a polgármester.

Az eljárás megindításához szükség volt némi furfangra. A törvény értelmében ugyanis csak olyan önkormányzat adóssága rendezhető jogi procedúrával, amelynek hatvan napja lejárt vagy elismert, esetleg bíróság által megítélt tartozása van. Mivel Felsőmocsolád egyelőre fizetni tudja a számláit, kapóra jött egy korábban elvesztett munkaügyi perük. Az általános iskola fegyelmi úton elbocsátott igazgatója a menesztés formai hibái okán kártérítésre jogosult (a pedagógus és felesége hamis zeneiskolai bizonyítványokkal kereskedett, de büntetőügyük elévült) - ez az a jogerősen megítélt tartozás, amelyre hivatkozva az adósságrendezést kérték a mocsoládiak. A bíróság által kijelölt pénzügyi gondnok Reorg Rt.-nél egyelőre annyit közöltek a HVG-vel: most tanulmányozzák az önkormányzat által átadott pénzügyi dokumentumokat.

Ígéretek földje (Oldaltörés)

Az Orbán-kormány végnapjaiban úgy tűnt, a falura rámosolyog a szerencse: a sokat vitatott sportlétesítmény-építéseket finanszírozó állami garanciavállalás-csomag keretében Felsőmocsolád 100 millió forint értékű ígérvényt kapott (HVG, 2002. május 25.). "Rengeteg volt az irigyünk" - emlékezik vissza a HVG-nek nyilatkozva a polgármester, aki most úgy véli, mostoha helyzetük összefügg a soha meg nem épült sportcsarnokkal: a falut fideszesnek tartják. Holott Csernyák ma is az MSZP tagja, épp csak "felfüggesztette" tagságát 1990-ben, amikor először indult a választásokon: nem akarta megosztani a település lakosságát. Jól taktikázott: független színekben azóta is ő a falu első embere. A Fidesz szemében mégis "MSZP-s", legalábbis így érezte a polgármester, amikor azt tapasztalta, hiába kilincselt Deutsch Tamás volt sportminiszternél is segítségért, ő sem ért rá fogadni.

Nem is Csernyák lobbierejének köszönhetően döntöttek Orbánék Felsőmocsolád mellett. Sokkal nagyobb súllyal esett a latba, hogy a faluhoz kötődik Mocsai Lajos, a női kézilabda-válogatott volt szövetségi kapitánya, a Testnevelési Egyetem menedzserigazgatója. A kézilabdás lányok politikai haszonnal is kecsegtető olimpiai ezüstérmet nyertek 2000-ben, az egyetem pedig több fideszes kampányrendezvénynek adott otthont (igaz, Mocsai rendre hangsúlyozza: jó pénzért). Mocsai és felesége nagybátyja, a Balatonszemesen letelepedett Bánó Sándor közös vállalkozásba fogtak Felsőmocsoládon, ahol gőzerővel folyik a Bánó család ősi kastélyának felújítása és szállodává alakítása. Ha a munkálatok befejeződnek, enyhíthet a munkanélküliség okozta gondokon, legalábbis ezt remélik a falubeliek, bár az építkezéshez a beruházók nem találtak helyben kellően képzett munkaerőt.

Akárhogyan is, végül Felsőmocsolád lett az egyetlen település, amely az új kormánytól nem kapta meg az elődje által vállalt sportügyi garanciát. A PM annak idején magyarázkodott az úgynevezett zéró riport hiányosságairól, míg a polgármester állítja, mindennel időre elkészültek, csak módosítani akartak a megállapodáson, hogy a 70 millió forintos önrészt haladékkal igazolhassák. Az Erste Bank beleegyezett, a PM viszont nem. A projekt befucscsolt, az önkormányzati tulajdonú, Bánó vezette Felsőmocsoládi Sportcsarnok Kft. pedig végelszámolás alá került.

A környék mintha meg lenne átkozva: háromnegyedig elkészült, de tőke hiányában egyelőre így is torzó marad a néhány kilométerre fekvő Polány szénsavas szárazfürdője, a mellé tervezett szállodával. Holott a környéken több neves vállalkozó, köztük Farkas Bertalan egykori asztronauta is megfordult, s ígéreteket tett. Hasonló a helyzet Ecsenyben, ahová Sopronból és Ausztriából érkeztek vállalkozók, szintén a gyógyvíz reményében. Ők is hotelt terveztek, de csak egy kutat fúrtak, s 50 köbméter sarat hagytak maguk mögött. Más somogyi településeknek jobban megy: a megyében négy sportcsarnok (igaz, valamennyi kisebb, mint a felsőmocsoládi lett volna) és ugyanannyi tanuszoda épül, az egyik például Suchmann Tamás (MSZP) országos képviselő lakhelyén, Marcaliban, a másik a fideszes Szita Károly vezette megyeszékhelyhez tartozó Kaposfüreden.

RÁDI ANTÓNIA

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!