szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alternatív megoldások kerülnek elő a holtpontra került orosz-ukrán gázár-vita kapcsán. Egy magyar cég szerint egy hőszivattyús eljárás segítségével a hazai földgáz-felhasználás hetven százaléka kiváltható lenne.

Évi 5-8 millió forintnyi üzemeltetési költség takarítható meg azzal a hőszivattyús technológiával, amely egy hónapja sikeresen működik az új vecsési CBA áruházban. A modellként szolgáló rendszerrel a gázfűtés egy része is kiváltható lenne, állítja a Németországban kifejlesztett eljárást hazai viszonyokra átültető magyar cég.  A rendszer a fűtés, vagy hűtés során az épületből kikerülő, kárba vesző hőt egységes zárt rendszerbe terelve újra hasznosítja, ezáltal pedig az energia költségek 40-50 százaléka is megtakarítható. A rendszer Európa más országaiban, elsősorban lakóházaknál széles körben terjed, feleslegessé téve a gázszolgáltatást, Svédországban például több 100.000 ilyen berendezés működik. A vecsési viszont azért különleges, mert egy 4.200 négyzetméteres óriás tér hőellátásáról gondoskodik, ami műszakilag szinte egyedülálló a kontinensen - állítja a cég, amelynek vezetője szerint az eljárás széles körű hazai elterjesztésével az épületek fűtésre szolgáló hazai fűtőolaj és a földgáz felhasználás akár 70 százaléka is megtakarítható lenne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Csökkentették az ukrán megyék gázfogyasztásának felső határát

Csökkentette az ukrán kormány hétfőn az egyes megyék gázfogyasztásának felső határát. Jurij Jehanurov miniszterelnök a megyék vezetőivel a gázellátásról tartott tanácskozás után elmondta, hogy nem egyszeri intézkedésről van szó. Hangsúlyozta viszont, hogy a lakosságnak nem szabad érzékelnie a gázszállítások csökkenését.

Gazdaság

Európának szánt gázt lopott Ukrajna?

Mintegy 100 millió köbméter, más európai országoknak szánt orosz földgáz ellopásával vádolta meg Ukrajnát hétfőn a Gazprom orosz gázipari monopólium, Ukrajna azonnal cáfolta a hírt.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Milyen hatással van Európára a gázvita?

Az orosz-ukrán földgáz árvita kiterjedt energiaválsággá szélesedett azután, hogy jelentős mértékben csökkentek hétfőre a közép-európai országoknak szánt földgázszállítások. Összeállításunkból kiderül, a gázvita milyen hatásokat váltott ki egyes európai országokban. Baljós jel, hogy Norvégia, Nyugat-Európa legnagyobb földgáz exportőre már nem tudja tovább növelni kitermelését.

Gazdaság

Moldova sem kap gázt a Gazpromtól

Ukrajna után a Moldovába irányuló gázszállítást is leállította Oroszország amiatt, hogy Chisinaunak sem sikerült megállapodnia az új szerződés feltételeiről a Gazprom orosz gázipari monopóliummal - jelentette be hétfőn Vladimir Voronin moldovai államfő.