szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A felnőtt magyar lakosság közel fele szed rendszeresen valamilyen tablettát, vagy használ orvos által felírt gyógyszert, ez az európai országokban tapasztalható átlaghoz képest nagyon magas arány - derül ki a TÁRKI összehasonlító vizsgálatából.

Az is a felmérés főbb megállapításai között szerepel, hogy a huszonnégy vizsgált ország közül Magyarországon a legmagasabb azok aránya, akik évente több mint tíz alkalommal jártak orvosnál.

Az adatok azt mutatják, hogy a felnőtt magyar lakosság közel fele szed rendszeresen valamilyen tablettát, vagy használ orvos által felírt gyógyszert (47 százalék). A nők (52 százalék), az idős, 60 év feletti lakosok (82 százaléka) és az alapfokú végzettségűek (50 százaléka) azok, akikre a leginkább jellemző a rendszeres gyógyszerszedés, míg regionálisan nem mutat lényegi különbséget, hogy kik azok, akikre ez jellemző - áll a felmérésben. 

A felmérés szerint a felnőtt magyar lakosság 12 százaléka az elmúlt 5 évben alkalmanként, de használt olyan gyógyszert, amit az orvos másnak írt fel, legyen az családtag, rokon, ismerős.

A rendszeresen gyógyszert szedő magyarok aránya jóval magasabb, mint az európai országokban tapasztalható átlag (40 százalék). A 24 ország összehasonlításában Magyarország a harmadik helyet foglalja el a franciák és a belgák után a rendszeres gyógyszerszedés rangsorában. Az osztrákok, a görögök és a lengyelek a sereghajtók.

Az adatokból az is kiderül, hogy a felnőtt magyar lakosság 16 százaléka az elmúlt 12 hónapban egyszer sem járt orvosnál, ellenben minden negyedik ember több mint tízszer volt orvosnál egy év alatt. Minden harmadik kérdezett egyszer volt a 12 hónap alatt orvosnál és ez az arány takarja a többséget. Ennél többször, 3-5 alkalommal volt minden ötödik és 6-10 alkalommal minden tizedik felnőtt lakosunk az elmúlt évben orvosnál.

A férfi lakosok felülreprezentáltak azok körében, akik egyáltalán nem jártak orvosnál az elmúlt időszakban (24 százalék), míg a nők esetében elmondható, hogy az átlagosnál magasabb arányban vannak azok körében, akik évi több, mint tíz alkalommal fordulnak szakorvoshoz, háziorvoshoz (26 százalék). Ez a magas szám elsősorban az időseket jelenti. A fiatalok többségére az jellemző, hogy évente legfeljebb egyszer fordulnak orvoshoz (62 százalék). Az adatok azt mutatják, hogy az alapfokú végzettséggel rendelkező lakosok évente többször keresnek fel orvost, mint a diplomások vagy a középfokú végzettséggel rendelkezők.

Nemzetközi porondon a 24 ország közül nálunk a legmagasabb azok aránya, akik évente több, mint tíz alkalommal jártak orvosnál. A sorrendben a dobogón, de messze leszakadva, ismét a franciák és a belgák követnek minket, akik körében szintén magas a gyakori orvosi segítségre szorulók aránya, azonban azt is láthatjuk, hogy a finnek, akiknél magas volt a rendszeres gyógyszerszedők száma, jelenleg az országok között az utolsó helyen állnak, tehát náluk a legalacsonyabb azok száma, akik az elmúlt évben 10-nél több alkalommal jártak orvosnál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Patikaliberalizációval a jobb lakossági gyógyszerellátásért

Feloldják a gyógyszertár-alapítás lakosságszám és területi korlátait, és lesznek olyan készítmények, amelyeket patikán kívül is lehet majd forgalmazni. Megmarad a patikusi tulajdonrész, de nem kell 51 százalékban tulajdonosnak lennie, és a jövőben a gyógyszertári szakasszisztens is kiadhatja majd a készítményeket - mondta Molnár Lajos.

MTI Itthon

Fizetőssé válhatnak a térítésmentes gyógyszerek

Elképzelhető, hogy a jövőben azoknak is fizetniük kell a gyógyszereikért, akik eddig térítésmentesen jutottak hozzá a készítményekhez - közölte Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára

MTI Itthon

Élőlánccal tiltakoztak a gyógyszerészek

A gyógyszerellátás rendszerének védelmében, élőláncot alkotva tartottak tízperces demonstrációt a gyógyszerészek a Magyar Gyógyszerész Kamara épületénél, elutasítva a patikaliberalizációt, s védelmükről biztosítva a kamarát.

MTI Gazdaság

Ne csak egy szűk kör joga legyen gyógyszertárat nyitni

A Gyógyszerészek Érdekvédelmi Egyesülete szerint a patikaalapítás kötöttségének oldása hozzájárul a valódi versenyhez és a betegek érdekeit szolgálja – áll az egyesület elnöke, Hegyesné Márta Ágnes által kiadott közleményében.