szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Aki nem élte át, az szükségképpen átalakítja a történteket a maga aktuális céljai érdekében. Ez a forradalmak és ez az ünnepek sorsa – nyilatkozta Göncz Árpád volt köztársasági elnök 1956-ról és az évfordulóról beszélve a Magyar Hírlap szombati számában megjelent interjúban.

„Aki átélte, másképp ünnepli, mint az, aki nem, s szemtanú már nagyon kevés van” – mondta a volt államfő, hozzátéve, hogy „oly sok emléknyomorító idő telt el, hogy talán már sosem lehet ,56-ról a teljes igazat megírni”. Megjegyezte: ha valaki mégis igazat írna, nem hinnék el neki, mert nem tudnák, hogy igaz.

Göncz Árpád, akit annak idején életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek ,56-os szerepéért, elmondta: szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy méltó lesz-e a forradalom 50. évfordulójának ünnepe az 56-osokhoz és a mai Magyarországhoz. Meglepődöttségének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a forradalom megítélése ötven év után is mennyi indulatot kelt, és mennyi vitát, állásfoglalást provokál. Ezek okát abban véli, hogy „a forradalom sem tudott végleges válaszokat adni az általa feltett kérdésekre”.

„56 is lezáratlan volt, mint minden forradalmunk. S egyre biztosabban érzem, hogy nem a vége, inkább a kezdete volt valaminek" - fűzte hozzá. „Engem kárpótolt a sors, hiszen ha nem ülök börtönben, alighanem sosem lettem volna köztársasági elnök. De az a többieknek nem vigasz, hogy egyszerre csak egy államfő kell” – nyilatkozta Göncz Árpád.

Az író 1956-os élményeinek megírásáról szólva azt mondta, a sors 1990 után eltérítette attól, hogy bármit is megírjon. „Rengeteg minden megíratlan maradt, s bár írófélének indultam egykor, leginkább csak addig jutottam, hogy végiggondoltam a témát” – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sipos Anett Itthon

Lejáratjuk magunkat az 56-os évfordulón?

Még az állami megemlékezésekre sem adják át a Kossuth teret a tüntetők. Új '56-tal fenyegetőznek, ha rendőrökkel próbálnák megtisztítatni a teret. A sátras, bográcsfőzős, vidéki lagzikat idéző tér, a várható rendzavarások aligha tennének jó benyomást a világ minden részéről Magyarországra látogató prominens vendégekre. Legfeljebb a Budapesre érkező nagy tévécsatornák örülnének: az ünnepségsorozatot további "sztorikkal" tudnák kiegészíteni.

Itthon

Az 56-osok nagy része együtt ünnepel

Néhány kivételtől eltekintve együtt ünnepelnek az 56-osok, akiknek legfontosabb szervezeteik az állami rendezvényeken is részt vesznek - írja kedden a Népszabadság.

hvg.hu Itthon

1956 és a zsidók

Szokásunktól eltérően szemlézzük egy havilap, a Szombat zsidó politikai és kulturális folyóirat októberi számát, amelyet a szerkesztőség az 1956-os forradalomnak és szabadságharcnak szentelt.

MTI Itthon

Sólyom a különböző 56-hagyományok egyesítését szeretné

Az egykori forradalmárok, a Nagy Imre-féle tradíciókat hangsúlyozó reformszocialisták és az emigráció 56-os hagyományainak egyesítésére van szükség - jelentette ki Sólyom László Szegeden. Az államfő szerint az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója még mindig nem lett igazi nemzeti ünnep.

MTI Itthon

1956-os emlékbélyeget adott ki a Magyar Posta

A Magyar Posta alkalmi bélyegblokk kibocsátásával emlékezik meg az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulójáról. A bélyegblokk kibocsátását Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke köszöntötte, dr. Szabó Pál, a Magyar Posta vezérigazgatójának jelenlétében a Parlament Gobelin-termében.