szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eddig tizenkét gyanúsítottja van annak az augusztusban indult nyomozásnak, amelyben fantomcégek ügyében vizsgálódik a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI). Az ügyben érintett gazdasági társaságok száma a százat is elérheti - mondta el Horváczy Emese az iroda szóvivője.

A nyomozás azt követően indult, hogy egy pénzintézet bejelentést tett a rendőrségre, jelezve: egy gazdasági társaság számlájára nagy összegű átutalások történtek. Az összegeket egy, a céghez nem köthető ember vette fel készpénzben. A rendőrség a bejelentés ellenőrzésekor megállapította, hogy a társaság nem található a cégbíróságon bejegyzett székhelyén és az ügyvezetője, valamint a tagjai feltehetően hajléktalanok.

A rendőrség a társaság mellett további kilenc céget talált, amelyek bankszámlája felett ugyanaz a személy rendelkezett, és szintén hajléktalanok, illetve tisztségüket anyagi ellenszolgáltatásért vállalók a vezetői és a tagjai. A cégek között építőipari, takarító- és számítástechnikai ágazatban érintett vállalatok vannak. A tíz cég számláján másfél év alatt több mint hárommilliárd forintnyi forgalmazás történt.

A takarítással foglalkozó cégek a rendőrség szerint egy alvállalkozói láncolat tagjai. A fővállalkozó kiadta a takarítási munkákat egy alvállalkozónak, amely tényleges gazdasági tevékenységet a nyomozók szerint nem folytatott. Az alvállalkozóhoz kapcsolódtak az érintett cégek, hozzájuk pedig a tényleges takarítást végző dolgozók. A dolgozókat foglalkoztató társaságokat 2-3 havonta változtatták, a munkaszerződéseket és a kifizetéseket a fővállalkozó intézte. Az alvállalkozók számláiról felvett összegek végül visszakerültek a fővállalkozóhoz.

A nyomozás során felmerült az is, hogy a takarítási tevékenységet végző társaságok esetében a fővállalkozón kívüli cégek bevonására az adó- és járulékfizetési kötelezettség kikerülése érdekében volt szükség. Ezt a rendőrség az adóhatósággal közösen vizsgálja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Népszabadság: fantomvevő vette meg a volt Britton céget

"Soha életemben semmilyen cégben semmilyen részesedést nem vettem!" - idézi Sztipánovics Zoltánt - aki a papírok szerint februárban 50 százalékos tulajdonosa lett a Britton Kft. ügyvezetőjének a résztulajdonában lévő BR Med-Supportnak - a Népszabadság.

MTI Hírek

Egyszerűbb megszüntetni a fantomcégeket

Az új cégtörvénynek a fantomcégek megszüntetését megkönnyítő szabályai közül néhány már február 3-án hatályba lép, például a cégbíróság nem köteles felkutatni a külföldi fő tulajdonost, hanem a cég tagjai is felelősségre vonhatók. Kibővül a jegyzett tőkéjüket nem forintban meghatározó társaságok köre is.

Hét nap

FANTOM-E A NOMENTANA?

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök adja vissza az államnak a törvénytelenül privatizált vagyonát - javasolta a múlt hét...