szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Három hölgy, egyben három civilmozgalom vezetője kapta a Pannon Példakép Alapítvány díját, amelyet szerda este adtak át.

Példakép díjat kapott Szeibert Anikó, a Támogatás születendő gyermekeinkért csoport kezdeményezője. Az önszerveződő csapat - mondta el a díjazott - a lombikbébi programban résztvevő nők érdekében lobbizik. Ennek hatására 2005-ben az Országgyűlés úgy módosította a Munka Törvénykönyvet, hogy a lombikprogramban résztvevő nőket a várandósokkal azonos munkajogi védelem és munkaidő kedvezmény illeti meg. Most azért harcolnak, hogy az orvosi beavatkozás utáni kezeléseket a rászorulóknak támogassa az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Ez a gyógyszerezés ugyanis alkalmanként 150-250 ezer forintba kerül - tette hozzá Szeibert Anikó.

Díjazták Orgoványi Anikó pedagógust, aki a Zöld Szív Ifjúsági Természetvédő Mozgalom alapítója és vezetője. A mozgalom volt az első az országban, amely programot adott a gyerekek környezettudatos nevelésére. A Nemzeti Alaptanterv fölvette tantárgyközi órának - mondta el a pedagógus. Ez azt jelenti, hogy iskolai csoportokat szerveznek, és tanítás után elmennek a gyerekekkel megnézni például, hogy hol és hogyan költenek a madarak, vagy szemétgyűjtést szerveznek erdőn, mezőn. Az idei tanévben plakátpályázatot írtak ki. Az a feladat, hogy a fiatalok plakátokon figyelmeztessék a közösségi járműveken utazókat a tisztaság megőrzésére. 

Orgoványi Anikó a Glob program magyarországi igazgatója is. Büszkén említette, hogy bár a programban, amely 110 ország 18 ezer középiskoláját tömörítő nemzetközi környezetnevelési hálózat, Magyarországról alig 30 középiskola vesz részt, közülük négy az első 11-ben van, a szentendrei Ferences Gimnázium pedig világelső a környezetnevelésben.

Máj Krisztina, a Vakrepülés Színtársulat művészeti vezetője, aki maga is vak, a harmadik Példakép-díjas. Színtársulatában valamennyien vakok vagy látássérültek, s a hobbijuk a színjátszás. Kéthetenkénti előadásaikra, amelyeket a Zeg-zúg Gyermekházban, a XIV. kerület, Hermina út 3-ban tartanak, főként látókat hívnak meg, hogy ők is érzékeljék ezt a fajta másságot. Készítettek egy olyan sötétben játszódó darabot Áramszünet címmel, amely az érzékelésre épít. Tavaly óta játsszák nagy sikerrel Peter Schaffer Black Comedy című komédiáját, amely rendes világítás mellett kezdődik, de áramszünet lesz, és a látó elveszti tájékozódását, mert nem lát a sötétben. Nemrég Békeffi Róbert A varázskert örökösei című illatos, hangzatos (zenés) mesejátékát mutatták be, és vidéki fölkéréseknek tesznek eleget - tette hozzá Máj Krisztina.

A Pannon Pédakép Alapítvány két éve működik és negyedévente három díjat ad át, tehát egy év alatt 12 olyan embert jutalmaznak egy-egy millió forinttal, akik rendkívüli munkát végeznek a közösségükért - mondta el Ertsey Katalin ügyvivő. Az alapítvány kuratóriumi elnöke Bereczky Loránd, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Mátészalkai lokálpatrióta lett a Példakép-díjazott

Speciális iskola zenetanára, sérült gyermekek munkahelyi képzésének szervezője és lokálpatrióta egyesületvezető kapta a Pannon Példakép Díjat a hasonló nevű alapítvány 2006. második negyedévi díjátadóján. A kiválasztottak egy-egymillió forintot kaptak a díjon felül.

MTI Itthon

Kiosztották a Példakép-díjakat

Az egyik legnagyobb magyarországi mobil távközlési cég alapítványának PÉldakép-díját Kothencz János, Madarász Anita és Sáray Rita vehette át szerdán este Bereczky Lorándtól, aki a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatja s kuratórium elnökétől.

MTI Itthon

Hárman részesültek Pannon Példakép-díjban

Második alkalommal adta át a Példakép díjakat, és a velük járó egymillió forintot a Pannon GSM Példakép Alapítvány kuratóriuma az ország minden részéből érkezett jelölések alapján kiválasztott példaképeknek, Cserfalvi Annamáriának, Incze Zsuzsának és Némethy Máriának.

hvg.hu Itthon

Harmadszor adták át a Példakép Díjakat

A Pannon GSM Példakép Alapítvány kuratóriuma harmadszor nyújtotta át a Példakép Díjakat, s a velük járó egy-egymillió forintot az ország minden részéből érkezett jelölések alapján kiválasztott kitűnőségeknek. Ezúttal Benkő Ferenc, Neszmély polgármestere, Szűcs László barlangász és Tunyogi Erzsébet, a Gyógyító Játszóház Alapítvány vezetője kapta meg a Példakép-díjat.