Eközben tonnaszámra rohadnak az amerikai kormányzat raktáraiban a rászorulóknak szánt élelmiszerkészletek, ugyanis Trumpék januárban a globális segélyprogramok csökkentéséről döntöttek.
HVG
„Sok ember éhezik” Gázában, de az Egyesült Államok „gondoskodik” a helyzetről – mondta Donald Trump pénteken újságíróknak a CBS News szerint.
Izrael több mint két hónapja tartja blokád alatt a Gázai övezetet, ami miatt az ENSZ szervezetei és más humanitárius csoportok arra figyelmeztetnek, hogy a háború előtt mintegy 2,4 millió embernek otthont adó palesztin terület üzemanyag-, élelmiszer- és gyógyszerkészletei rohamosan fogynak. Izrael viszont többször is tagadta, hogy humanitárius válság lenne a Gázai övezetben, és az enklávé civil lakosságának szenvedéséért kizárólag a Hamászt okolja.
Trump a héten a Közel-Keleten járt, és a napokban Katart kereste fel, ahova Izrael tárgyalódelegációt küldött, hogy a túszokról és egy esetleges fegyvernyugvásról tárgyaljon. Azonban az izraeli katonai rádió pénteki értesülései szerint a katari tárgyalások zsákutcába jutottak, mert a Hamász nem hajlandó elfogadni Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott javaslatát, hogy a megállapodás életbe lépésének első napján elengedjék a még életben lévő túszok felét, majd megkezdődne egy átfogó alku tárgyalása.
Izraeli források szerint a terrorszervezet azt követeli, hogy minden megállapodás tartalmazzon izraeli kötelezettségvállalást a háború befejezésére, erre viszont az izraeli kormány nem hajlandó. A tárgyalások ennek ellenére tovább folynak: az izraeli delegáció még Dohában van, és egyelőre nem született döntés arról, hogy visszahívják őket.
Pénteki hír, hogy egy hónapon keresztül 3,5 millió ember étkezését fedeznék azok az élelmiszerkészletek, amelyek négy amerikai kormányzati raktárban rekedtek azóta, hogy a Trump-kormányzat januárban a globális segélyprogramok csökkentéséről döntött.
Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.