szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A megújuló energiaforrásokért demonstrált a Greenpeace Magyarország látványos akcióval csütörtökön a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) budapesti épülete előtt, ahol a tárca vezetőjének címezve egy nyílt levelet, és egy témával kapcsolatos, friss tanulmányt adtak át.

A zöld szervezet aktivistái jegesmedvének és pingvinnek öltözve földgömböt szimbolizáló labdát gurítottak a minisztériumhoz, és ezt követően adták át küldeményüket.
 
Az "energiaforradalmat" követelő Greenpeace nyílt levelében azt firtatja, hogy a GKM hogyan képzeli el a jövő energiatermelését. A sajtóhíreknek megfelelően a tárca újabb atom- és gázerőművekre, vagy alternatív energiaforrásokra, és az energiahatékonyság javítására kíván támaszkodni a remélhetően hamarosan elkészülő, fenntartható energiapolitikai koncepcióban?  - teszi fel a kérdést a Greenpeace. 
 
© Greenpeace
A környezetvédők arra is választ várnak Kóka Jánostól, hogy támogatja-e majd az alternatív energiaforrások emelésére vonatkozó aktuális európai bizottsági javaslatot annak február 15-i brüsszeli szavazásán.
 
Az EB javaslata szerint a 2020-ban megtermelt zöldenergia arányának a teljes akkori energiafogyasztáson belül legalább 20 százalékot kell elérnie. Magyarországon ez az arány jelenleg alig több mint 5 százalékot tesz ki. A civil szervezet kíváncsi arra, hogy a miniszter által már bejelentett Energia Tanács létrehozásakor kiket delegál a testületbe, és az milyen hatáskörrel rendelkezik majd.
 
A nyílt levéllel együtt átadott tanulmányt a Greenpeace csütörtökön mutatta be nemcsak Magyarországon, hanem Brüsszelben és több uniós tagállamban. A dokumentumot a szervezet együtt készítette az Európai Megújuló Energia Tanács (EREC) nevű szervezettel, amely az EU hivatalos háttérintézményeként funkcionál. 
 
© Greenpeace
A klímavédelem jegyében készült tanulmény egy globális energiastratégiát vázol fel azt bizonyítandó, hogy a megújuló energiaforrások képesek a világ energiaigényének felét biztosítani 2050-re. Az "Energiaforradalom: Egy fenntartható globális energiapolitika kilátásai" című munka gyakorlati tervet is tartalmaz arra vonatkozóan, hogyan lehet felére csökkenteni a globális széndioxid-kibocsátást a következő 43 évben, biztonságos és gazdaságos energiaellátás biztosítása mellett.
 
A jelentés elkészítésében részt vettek a Német Űrközpont Technológiai Termodinamikai Intézetének szakértői, továbbá harmincnál is több kutató és mérnök különböző egyetemekről, kutatóintézetekből és a megújuló energia iparból a világ minden tájáról.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Az energiafüggőséget nem egy új atomerőmű oldja meg

Az Energia Klub szerint egy új atomerőmű megépítése súlyos gazdasági és környezeti károkat okoz – áll a szervezet közleményében, amely Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója, volt miniszteri biztos véleményére reagált.

Világ

Présben az energiacégek

Az uniós állam- és kormányfők márciusi csúcstalálkozója elé kerülő bizottsági energiacsomag ambiciózus célok kitűzését...