szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az ukrán elnök szerint az orosz támadások nem fejeződtek be a Putyin által meghatározott időpont után, de ha mégis teljes lesz a fegyvernyugvás, azt Ukrajna hosszabb időre is fenntartaná.

„Ha Oroszország most hirtelen készen áll a teljes és feltétel nélküli csendre, Ukrajna ennek megfelelően fog cselekedni – figyelve Oroszország minden lépését” – írta Volodimir Zelenszkij az X-en szombat este, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök egyoldalúan 30 órás húsvéti tűzszünetet hirdetett.

Az ukrán elnök leszögezte: a 30 napos feltétel nélküli tűzszünetre vonatkozó javaslatra Oroszország 39 napja nem válaszolt. „Az Egyesült Államok megtette ezt a javaslatot, Ukrajna pozitívan reagált, de Oroszország figyelmen kívül hagyta” – írta.

„Ha valóban teljes tűzszünet lép életbe, Ukrajna azt javasolja, hogy azt hosszabbítsák meg április 20-án túlra is. Ez lenne az, ami megmutatná Oroszország valódi szándékait – mert 30 óra elég a címlapokra, de nem elég a valódi bizalomépítő intézkedésekhez. 30 nap viszont esélyt adhatna a békének” – tette hozzá.

Megjegyezte ugyanakkor, hogy az orosz támadások a front több részén is folytatódtak, és az orosz tüzérségi tűz sem csillapodott. „Ezért nem lehet bízni a Moszkvából érkező szavakban. Túlságosan is jól tudjuk, hogyan manipulál Moszkva, és mindenre felkészültünk. Az ukrán védelmi erők racionálisan fognak cselekedni – válaszolni fognak. Minden orosz csapásra megfelelő válaszlépést fogunk adni” – fogalmazott.

Vlagyimir Putyin szombat délután jelentette be, hogy szombaton közép-európai idő szerint 17 órától vasárnap 23 óráig orosz részről humanitárius megfontolásokból leállítják az összes hadműveletet. Az orosz elnök felszólította Ukrajnát, hogy tartsa magát ehhez.

Ezt követően nyilatkozott Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is, aki azt mondta: Ukrajna március 11-én Dzsiddában feltétel nélkül elfogadta az Egyesült Államok 30 napos tűzszüneti javaslatát, de Oroszország ezt 39 napja elutasítja, pedig bármikor beleegyezhetne.

Pénteken a Bloomberg úgy értesült, hogy Az Egyesült Államok kész elismerni a Krím fölötti orosz ellenőrzést egy Moszkva és Kijev közötti, szélesebb körű békemegállapodás részeként. A hírügynökség azután számolt be az értesülésről, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter pénteken arra utalt: amennyiben nem sikerül gyorsan egyezséget kötniük a feleknek, az USA kiszállhat a tárgyalásokból. Később Trump úgy fogalmazott: Amerika „passzolni fogja” a további orosz–ukrán tárgyalások közvetítését, ha Moszkva vagy Kijev „nagyon megnehezíti” a békemegállapodás elérését. Az üzenete azonban nem volt egyértelmű, mert amikor arról kérdezték, ki tudja-e jelenteni, hogy az USA egy ilyen lépés után is támogatni fogja Ukrajnát, úgy felelt: ezt nem mondja, mert össze fogják hozni az egyezséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!