szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Andrij Szibiha elmondta, azt szeretnék, hogy az orosz erők valóban szüntessék be a tüzet minden fronton. 

Ukrajna március 11-én Dzsiddában feltétel nélkül elfogadta az Egyesült Államok 30 napos tűzszüneti javaslatát. Oroszország ezt elutasította és 39 napja elutasítja, pedig bármikor beleegyezhetne – jelentette ki Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök egyoldalúan 30 órás húsvéti tűzszünetet hirdetett. „Ehelyett a moszkvai rezsim feltételeket szabott és fokozta az Ukrajnával szembeni terrort” – tette hozzá az Ukrajinszka Pravda szerint. 

„Putyin most arról nyilatkozott, hogy kész a tűzszünetre. De 30 óra sokkal kevesebb, mint 30 nap. Sajnos már régóta tapasztaljuk, hogy a nyilatkozatai nem felelnek meg a tetteinek” – fogalmazott Szibiha, hangsúlyozva: azt szeretnék, hogy az orosz erők valóban szüntessék be a tüzet minden fronton. 

„Felszólítjuk a partnereinket és a nemzetközi közösséget, hogy legyenek éberek. Csak a tettek mutatják az igazságot, nem a szavak: Oroszország kezdte a háborút és most ők is folytatják azt” – mondta a külügyminiszter. 

Közben egy magas rangú ukrán katonatiszt a BBC-nek elmondta, hogy percekkel a Vlagyimir Putyin által bejelentett húsvéti tűzszünet kezdete után az ő egysége és más alakulatok is parancsot kaptak arra, hogy fejezzék be az orosz állások lövését.  A tiszt szerint az egységeknek azt mondták, hogy készítsenek fotókat és videókat, ha a a tűzszünet megsértését tapasztalják, szükség esetén pedig viszonozzák a tüzet. Mint mondta, a bejelentés „mindenkit váratlanul ért”, és bár a legtöbben tűzszünetet akarnak, a frontvonalon mindig zavaros, hogy ez mivel jár. 

Vlagyimir Putyin szombat délután jelentette be, hogy szombaton közép-európai idő szerint 17 órától vasárnap 23 óráig orosz részről humanitárius megfontolásokból leállítják az összes hadműveletet. Az orosz elnök felszólította Ukrajnát, hogy tartsa magát ehhez. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem sokkal később úgy nyilatkozott: „Újabb próbálkozás Putyintól arra, hogy emberek életével játsszon.”

Pénteken a Bloomberg úgy értesült, hogy Az Egyesült Államok kész elismerni a Krím fölötti orosz ellenőrzést egy Moszkva és Kijev közötti, szélesebb körű békemegállapodás részeként. A hírügynökség azután számolt be az értesülésről, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter pénteken arra utalt: amennyiben nem sikerül gyorsan egyezséget kötniük a feleknek, az USA kiszállhat a tárgyalásokból. Később Trump úgy fogalmazott: Amerika „passzolni fogja” a további orosz–ukrán tárgyalások közvetítését, ha Moszkva vagy Kijev „nagyon megnehezíti” a békemegállapodás elérését. Az üzenete azonban nem volt egyértelmű, mert amikor arról kérdezték, ki tudja-e jelenteni, hogy az USA egy ilyen lépés után is támogatni fogja Ukrajnát, úgy felelt: ezt nem mondja, mert össze fogják hozni az egyezséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!