szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az október 23-iki eseményeket vizsgáló Civil Jogász Bizottság értékelése szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a felelős a nemzeti ünnepen történt erőszakos eseményekért.

A magát pártpolitikától függetlennek tartó testület - a Gönczöl-bizottság jelentésével ellentétben - jogállamban megengedhetetlen magatartásnak nevezte a rendőri intézkedéseket. "Pontosan meg van határozva, milyen kényszerítő eszközöket használhat a rendőr tömegoszlatásra. A viperát, és azokat a fotó- és filmfelvételeken látható sorozatlövő fegyvereket, amelyekre páncéltörő puskagránátokat lehet felszerelni, nem ezek közé lehet sorolni" – mondta Völgyesi Miklós volt büntetbíró, a bizottság társelnöke. Szerinte a régmúltat idézi az az utasítási rendszer is, amely Gyurcsány "kézi vezérlése alá" adta a magyar rendőrséget. A bizottság álláspontja szerint ha a hatalomnak nem marad más eszköze, mint az erő, akkor azzal fogja megoldani a problémáit.

Morvai Krisztina, a bizottság elnöke egyenesen arra szólította fel Gyurcsányt, hogy gyakoroljon önkritikát, mert szerinte ha a rendőri vezetők maradnak, akkor lehetetlen azt hinni, hogy semmi nem történik március 15-én. „Nem lehet Magyarország miniszterelnöke olyan személy, akinek vér tapad a kezéhez” – mondta Morvai.

Politikailag igen elfogult a Morvai Krisztina által vezetett bizottság jelentése - mondta kérdésre válaszolva a kormányszóvivő pénteken. "Politikailag igen elfogult, vádaskodó anyagról van eddig szó, legalábbis ami (Morvai Krisztina) eddigi sajtónyilatkozataiból kiderül" - fogalmazott Danks Emese. Emlékeztetett arra, hogy Gönczöl Katalin vezette bizottság jelentése alapján a kormány felkérte a szaktárcákat, hogy készítsenek intézkedési tervet; ezt a dokumentumot a tervek szerint a jövő héten tárgyalja a kormány. Amennyiben a Morvai-jelentés értékelhető szakmai megállapítást tesz, azt a szakemberek megvizsgálják - fűzte hozzá Danks.

"Mi a kormányt nem tartjuk hitelesnek" - reflektált a kormányszóvivő szavaira Morvai. A büntetőjogász azt mondta: majd az emberek döntik el, mennyire hiteles a testület jelentése. Mindehhez Szöőr Anna, a bizottság tagja hozzátette: csak a civil jogász bizottság és jelentése tekinthető hitelesnek, mert a Gönczöl Katalin vezette testület "a kormány meghosszabbított karja".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gönczöl-jelentés: az MDF egyetért vele, az SZDSZ szerint tanulságos

A Magyar Demokrata Fórum egyetért a kedden nyilvánosságra hozott Gönczöl-jelentés megállapításainak többségével, súlyos hiányosságnak tartja azonban, hogy a tanulmány nem szól a rendészeti miniszter felelősségéről az őszi eseményekkel kapcsolatban. Az SZDSZ szerint a rendőrségnek és a kormánynak le kell vonnia a Gönczöl-jelentésben megfogalmazott tanulságokat.

MTI Itthon

Politológusok: mindenki találhat kedvező pontokat a Gönczöl-jelentésben

Politológusok szerint a kedden nyilvánosságra hozott Gönczöl-jelentés szétteríti a felelősséget a magyar közélet irányítói között, így a 2006 szeptember-októberi események valódi felelőse elvész, a tanulmány azonban kiváló alkalmat adhat a különböző politikai erőknek arra, hogy saját hasznukra fordítsák a dolgozat megállapításait.

MTI Itthon

Fidesz: a Gönczöl-bizottság szerint is indokolatlan a kordon

A Fidesz szerint a Gönczöl-bizottság kedden közzétett jelentése is megállapítja a Kossuth téri kordon indokolatlanságát, ezért az ellenzéki párt ismét arra szólította fel a kormányt, hogy intézkedjen a helyzet megoldása érdekében.

hvg.hu Itthon

Gönczöl-jelentés: az MSZP megértette

A szocialista párt frakciójának állásfoglalása szerint áttanulmányozva a Gönczöl-jelentést megértették a felelősségüket „az elmúlt időszak eseményeihez vezető társadalmi problémák nem megfelelő kezelése miatt”.

Vélemény

Magyar botrány az ENSZ-ben

A libanoni háború elnyomja a csatazajokat egy másik küzdelemről, ami már véget is ért: Morvai Krisztinának, a nők hátrányos megkülönböztetése ellen küzdő ENSZ szervezet, a CEDAW-bizottság magyar küldöttjének - kormányát bemószerolva - sikerült megtorpedóznia, hogy a hivatalos utód-jelölt, Pető Andrea történész-szociológus a jövő évtől bekerüljön a bizottságba. Igaz, Morvainak sem sikerült újabb négy évre meghosszabbítatnia mandátumát. Januártól tehát nincs magyar képviselő a CEDAW-bizottságban.

MTI Itthon

Morvai-jelentés: a miniszterelnök felelőssége

Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt nevezi meg elsőrendű felelősnek a 2006 szeptemberi és októberi demonstrációkhoz kapcsolódó rendőri brutalitásért a Civil Jogász Bizottság jelentése - mondta el az MTI-nek Morvai Krisztina, a testület társelnöke csütörtökön, egy nappal azelőtt, hogy nyilvánosságra hozták az őszi eseményeket vizsgáló tanulmányt.

MTI Itthon

A BRFK nem kommentálja a Gönczöl-jelentést

A Budapesti Rendőr-főkapitányság nem kívánja kommentálni a Gönczöl Katalin büntetőjogász vezette bizottság jelentését - közölte Tóth Gábor ezredes, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese.