szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Érdemben nem foglalkozik sem az Országgyűlés, sem annak kulturális és sajtó bizottsága azzal a médiatörvény-tervezettel, amelyet az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) felkérésére készített közel kétéves munkával egy szakértői bizottság - értesült parlamenti forrásból az MTI.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Pető Iván, a kulturális bizottság elnöke az MTI érdeklődésére úgy nyilatkozott: a rádiózásról és televíziózásról szóló törvény módosításával is járó uniós jogharmonizációról folytatott ötpárti tárgyalások "átterjedtek a médiatörvény által érintett más területekre is", ennek kapcsán pedig abban állapodtak meg az érintett politikai erők, hogy ezen túlmenően a jogszabályt nem változtatják meg.

"Más alapon kívánják a médiaügyeket e megállapodás szerint a pártok kezelni" - mondta a szabad demokrata politikus, megjegyezve, több külön törvényben szabályoznák a területet, így "a bizottság nem foglalkozik így, ebben az értelemben külön" az anyaggal, amelyet megkaptak ugyan a képviselők, ám parlamenti irománnyá nem vált. Az ORTT elnöke, Kovács György annak a véleményének adott hangot, hogy "nem vész kárba" a munka, hiszen annak számos eleme beépíthető az új struktúrájú szabályozásba.

Tavaly év végén juttatta a Miniszterelnöki Hivatalhoz, az Országgyűlés kulturális és sajtó bizottságához, valamint a szövegben megemlített valamennyi fórumhoz a felkérésére készített médiatörvény-tervezetet az ORTT abban a reményben, hogy a szakbizottság azt indítványként a törvényhozás elé terjeszti.

A dokumentum - az MTI október eleji információja szerint - azt tartalmazza, hogy a közszolgálati médiumoknak összesen ötvenmilliárd forintnyi éves juttatásból kellene gazdálkodniuk a hatályba lépés utáni első naptári esztendőben, ez az összeg pedig évente a jegybank által megállapított infláció mértékében emelkedne.

Az elektronikus médiaszabályozásról szóló törvény tervezete "államtól független országos közszolgálati műsorszolgáltatásokkal" és továbbra is három intézménnyel - a Duna Televízióval, a Magyar Rádióval és a Magyar Televízióval - számol, ám ezeket tulajdonosi képviselőként egyetlen közalapítvány felügyelné. A jogszabály-javaslat szerint külön törvényben szabályoznák részletesen a közszolgálati médiumok működésével kapcsolatos kérdéseket.

Az általános tematikájú csatornáknak évi műsoridejük több mint felét európai, minimum harmadát magyar nyelven vagy hazai alkotások alapján készült műveknek kellene kitöltenie; legalább tíz százalék a független alkotások minimális aránya a tervezet szerint, míg a nem szakosított médiumok számára tévék esetében húsz, rádióknál tizenöt percnyi egybefüggő híradást írna elő főműsoridőben.

A három médiakuratórium helyébe lépő Országos Közszolgálati Műsorszolgáltatási Tanács kilenc - újra nem választható - tagját egyetlen szavazással választaná meg a parlamenti képviselők kétharmada. Többségük a parlamenti frakciók jelölőtestületének indítványa alapján nyerné el a megbízatást.

A mostani kuratóriumi rendszert idézi, hogy egy tagot a Magyar Tudományos Akadémia elnöksége a Magyar Rektori Konferenciával közösen, egyet - konszenzussal - a katolikus, a református, az evangélikus egyház és a zsidó hitközségek, egyet az országos kisebbségi önkormányzatok és a határon túli magyar szervezetek, egyet pedig az Országos Érdekegyeztető Tanács munkaadói és munkavállalói oldala ajánlana.

A három - a közalapítvány tulajdonában lévő, egyszemélyes, zártkörű, nonprofit részvénytársaságként működő - közmédium élén öttagú igazgatótanács állna. Ebben az elnök, a szakmai és gazdasági helyettese, valamint a közalapítvány tulajdonosi testületének két kinevezettje kapna helyet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Sólyom aláírta a médiatörvényt

Sólyom László köztársasági elnök aláírta a rádiózásról és televíziózásról szóló törvény módosítását - közölte Wéber Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtófőnöke kedden.

MTI Média

Elkészült az új médiatörvény-tervezet végső változata

Benyújtotta a médiatörvény helyébe javasolt új jogszabály tervezetének végső változatát az erre felkért szakmai grémium az Országos Rádió és Televízió Testületnek (ORTT). A testület a közeljövőben kezdi tárgyalni az anyagot, amely a közszolgálati médiumok működésének részletes szabályozását egy később kidolgozandó külön törvényre bízná.