szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pelczné Gáll Ildikó szerint "fekete április" kezdődött vasárnap, "a kormány hibás gazdaságpolitikájában teljesen vétlen családokat és vállalkozásokat sújtják megint megszorítások".

A Fidesz országgyűlési képviselője, a legnagyobb ellenzéki párt alelnöke Soltész Miklóssal, a KDNP frakcióvezető-helyettesével tartott vasárnap Budapesten sajtótájékoztatót, az április 1-jétől érvényes egészségügyi, valamint a járulékokat és az útdíjat érintő szabályozásokról. A politikus elmondta: hétfőn módosító javaslatot nyújtanak be az Országgyűlésben, hogy az érettségizők kapjanak négy hónapos türelmi időt az egészségbiztosítási járulék fizetésére, mivel csak szeptemberben tudják meg, hogy felvették-e őket felsőoktatási intézményekbe, vagy szakképzés keretében folytatják tanulmányaikat.

Pelczné Gáll Ildikó szerint amióta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tavaly nyáron "megígérte, hogy többet nem hazudik", azóta történt egy újabb megszorítás, konvergencia program néven, majd január 1-jén drasztikus áremelések következtek be. A képviselő kifejtette, hogy utoljára 1995-ben, a Bokros-csomag idején történt az meg, hogy összevonták az idősek nyugellátását a nyugdíj mellett szerzett jövedelemmel, és együttesen adóztatták. Hozzáfűzte, hogy a polgári kormány kettéválasztotta ezt a kétfajta bevételt, és a nyugdíj adómentes volt. Ez azonban nem tartott sokáig: a kormány már a 2006. évi költségvetés tervezésénél az összevonás mellett döntött- Áprilistól a nyugdíjasoknak 1,5 százalékos munkavállalói, illetve 4 százalékos egészségbiztosítási járulékot is kell fizetniük, azzal, hogy aki az utóbbit korábban befizette, az plusz 0,4 százalékos nyugdíjemelést kap. Kitért arra is, hogy ezt a havi mintegy 6 ezer forintot a tanulóknak is kell fizetniük érettségi után - ezért nyújtották be az említett módosító javaslatot.

Soltész Miklós "a fekete vasárnap" részének nevezte három kórház megszűnését, a kórházi várólistás betegek átirányítását más intézményekbe, valamint a budapesti szülészeti ágyak 45 százalékos csökkentését.

A frakcióvezető-helyettes szerint "balga, vagy hazudik", aki még mindig elhiszi, hogy korszerűbb lesz az egészségügyi ellátás, miután a gyógyszerkassza 100 milliárd forintját követően még 150 milliárdot vonnak ki belőle. Soltész Miklós bírálta a nehezebb tehergépkocsik útdíjának bevezetését is, amely a fuvarozókat, a vállalkozásokat sújtja. Hozzáfűzte, hogy a polgári kormány 2002-ben - az akkori kormányváltás előtt - módszereket dolgozott ki annak érdekében, hogy az említett kamionokat átirányítsák a tranzitforgalomból az autópályákra. Ez azonban nem valósulhatott meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HavariaPress Itthon

Életbe lépnek az egészségügyi változások

Újabb mérföldkő az egészségügy átalakításában: április elsején életbe lép több, a kedélyeket borzoló változás. Új kórházi beutalási rend, átalakuló kórházi osztályok, változó gyógyszerárak, és elkezdõdik az egészségügyi ellátásra való jogosultság ellenőrzése is - írja a Népszabadság.