Június közepén léphet életbe az „átláthatósági” törvény
Feltéve, ha a kormánypártok nem akarják kivételes eljárásban már a jövő hét elején átnyomni a javaslatot.
HVG
Jövő kedden tárgyalja az Országgyűlés az „átláthatósági” törvény kedd éjjel benyújtott javaslatát – vette észre a Telex a parlament honlapján.
A Halász János fideszes képviselő által benyújtott tervezet szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állítana össze egy listát azokról a szervezetekről, amelyekről úgy véli, hogy veszélyeztetik az ország szuverenitását, és befolyásolni próbálják a közéletet. „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslat alapján komoly korlátozásokat és büntetéseket vezetnének be olyan szervezetek ellen, amelyekről úgy ítélik meg, hogy azok külföldről is kapnak támogatást.
A napirendi tervezet szerint kedd este lesz a törvényjavaslat általános vitája, ahol az előterjesztő Halász János, a kormány és a parlamenti frakciók is ismertethetik az álláspontjukat. Ehhez az igazságügyi bizottságnak kell tárgysorozatba vennie az indítványt, de ez minden bizonnyal már hétfőn megtörténik, mivel a KDNP-s Vejkey Imre aznap 10 órára hívta össze a bizottság ülését.
Egyértelmű, hogy az ötlet Oroszországból jött – három vendégünkkel Kacskovics Mihály Béla beszélgetett a független szervezeteket üldöző törvénytervezetről.
Amennyiben a kétharmados többségben lévő kormánypártok nem akarják kivételes eljárásban már a jövő hét elején átnyomni a javaslatot, úgy az ülésterv szerint a június 10-i hét elején szavazhat róla az Országgyűlés. Ha viszont mégis a kivételes eljárást választják, a Telex szerint legkorábban jövő kedden tudna szavazni a parlament az indítványról.
Az Alaptörvény szerint a szavazás után öt napja van Kövér Lászlónak, hogy aláírja a törvényt, és elküldje a köztársasági elnöknek. Sulyok Tamásnak ezután szintén öt napja van arra, hogy átolvassa, megfontolja, aláírja, és kihirdesse az új jogszabályt. De általában nem szoktak ennyit várni.
Így az „átláthatósági” törvény a kihirdetést követő harmadik napon, azaz a jelenlegi tervek szerint június közepén léphet életbe.
A politikai fenyegetések után benyújtotta átláthatóságijogszabály-tervezetét a Fidesz. Ez sokkal több, mint a korábban elbukott civiltörvény, mert szélesebb kört érint, és sokaknak lehet félnivalójuk. Arra keressük a választ, hogy kiknek, miért és mitől kell tartaniuk.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.