szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 2007. második félévi európai uniós portugál elnökségről és a két kormány által elindított reformokról folytatott eszmecserét a magyar és a portugál miniszterelnök pénteken Lisszabonban.

Magyarország számára a portugál EU-elnökség azért is fontos, mert ebben az időszakban zárul le a schengeni övezethez való csatlakozása folyamata - jelentette ki kettejük közös sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc. Portugál kezdeményezésre jött létre az a technikai megoldás, amely lehetővé tette, hogy 2007 végénél ne csússzon tovább Magyarország belépése a személyek szabad mozgását biztosító övezetbe. A két politikus egyaránt reményét fejezte ki, hogy 2007 második félévében lezárulhatnak az uniós alapszerződésről folyó tárgyalások.

Mint azt José Sócrates kettejük közös sajtótájékoztatóján elmondta, támogatásáról biztosította Gyurcsány Ferencet a magyarországi reformok terén. "Magyarország - mondta - a portugáliaihoz hasonló reformfolyamat közepén tart". Gyurcsány Ferenc pedig kijelentette: "sok tekintetben példa mindaz, amit és ahogyan Portugáliában" Sócrates képes véghezvinni. A magyar kormányfő elmondta: az államigazgatási eljárás átalakításáról, a társadalombiztosítási reformról és a portugáliai nyugdíjbiztosítási rendszer átalakításának tapasztalatairól cseréltek eszmét.

Portugália az elsők között, 1999-ben lépett be az euróövezetbe, amit azonban a költségvetési egyensúly romlása követett. A Portugáliában 2005-ben kormányra került Szocialista Párt is elsődleges célkitűzései közé sorolta a költségvetési egyensúly helyreállítását. Ennek jegyében a reformok részeként költségvetési megszorításokat vezetett be, például a köztisztviselőknek adott egyes juttatások terén. A magyar miniszterelnök érkezésekor mintegy száz minisztériumi alkalmazott tüntetett a portugál kormányfői rezidencia közelében a bejelentett leépítések ellen. 

"Nem változott a magyar álláspont a földgáz beszerzését illetően" - erősítette meg Szekeres Imre honvédelmi miniszter pénteki kijelentésével kapcsolatban Gyurcsány Ferenc újságírói kérdésre, magyar újságíróknak nyilatkozva. "Magyarországnak több gázra van szüksége, ha lehet több forrásból kell beszereznie a fölgázt. Miután ma különböző fejlesztési programok rendkívül korai fázisban vannak, ezért konkrétan és praktikusan több vasat kell tartani a tűzben (...) Nem változott az sem, hogy diverzifikálni kell" az energiaellátást - fejtette ki a miniszterelnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kaszparov kipécézte Gyurcsányt

A Másik Oroszország az alkotmánybírósághoz fordul majd hétvégi menetkísérleteinek szétverése miatt - közölte a Kremllel dacoló ellenzékieket tömörítő koalíció egyik vezetője, Garri Kaszparov, aki egyébként visszafogottnak ítélte az orosz rendőrök durva fellépésének nyugati bírálatait, és támadta a magyar miniszterelnök Moszkvával szembeni pragmatizmusát csütörtökön Moszkvában tartott sajtóértekezletén.

MTI Itthon

Gyurcsány Blairrel, Kóka Schröderrel találkozott

Az európai alkotmányos szerződéstervezetről, az uniós energiapolitikáról és Afganisztánról tartott rövid megbeszélést szerda este Londonban a magyar és a brit miniszterelnök, míg a magyar gazdasági miniszter a volt német kancellárral a reformok tapasztalatairól beszélgetett Budapesten.

MTI Itthon

Prodival ebédel Gyurcsány, az energiáról tárgyalnak

Magyar-olasz miniszterelnöki találkozó kezdődött kedden kora délután Rómában; Gyurcsány Ferenc egyebek között az Európai Unió több nyitott kérdéséről, az európai közös energiapolitikáról tárgyal vendéglátójával, Romano Prodival.

MTI Itthon

Platini és Blatter Gyurcsányt éltették

Joseph Blatter, a nemzetközi (FIFA) és Michel Platini, az európai szövetség (UEFA) elsőszámú vezetője levelet írt Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek, melyben elismerték a kormányfőnek a labdarúgás érdekében az utóbbi időben végzett tevékenységét - tájékoztatott a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ).