szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két császárkorból került elő régészeti leletanyag Miskolcon, bár a két korszak között óriási az időkülönbség. A régészeti ásatást egy beruházás miatt végezték el, ekkora feltárásra még nem volt példa a borsodi megyeszékhelyen.

"A sűrűn beépített belváros fehér foltnak számít régészetileg, hiszen eddig keveset tudtunk arról, mit rejthet itt a föld" - mondta Szörényi Gábor, a feltárás vezetője, hozzátéve: legutóbb az 1950-es években történt hasonló munka, már akkor is előkerültek római emlékek.
 
Szörényi Gábor szerint két császárkorból találtak bizonyítékokat. A római időszakból, a Kr. u. II-IV. századból egy településrészt tártak fel, a germán eredetű kvádok éltek itt. Ezt bizonyítják a tároló vermek, a kerámiák, a kemencék. Már behatárolták a település széleit. Az eddig feltárt 700 négyzetméteres területen bőséges a leletanyag, a tervek szerint összesen 2500 négyzetméternyi részt tárnak majd fel. Ez a most épülő Széchenyi-negyed beruházása miatt vált szükségessé.
 
A feltárás vezetője beszámolt arról is, hogy a római kori leletek mellett az 1800-as évekből, Ferenc József császár korából házak alapjai kerültek elő, így még többet tudhatnak meg a szakemberek az egykori, polgárosodó város életéről. Példaként említette, hogy egy egész pipagyűjteményt sikerült felszínre hozni, amely a polgári Miskolc ízlését jellemzi.
 
Szörényi Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy jelenleg a mélygarázs helyén zajlik a feltárás, ősszel a mögötte lévő rész következik, ahol irodaépület kap helyet. "Itt vélhetően a tároló vermekhez tartozó házakat is megtaláljuk" - jegyezte meg.
 
Az ásatás nyáron is zajlik; a régészek szeretettel várják a kíváncsiskodókat, a történelem iránt érdeklődőket a helyszínen, ahol képet kaphatnak a múltról, elődeink életéről.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!