szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bencze Józsefet, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának rendészeti főigazgatóját jelöli országos rendőrfőkapitánynak Gyurcsány Ferenc. A kormányfő ezt a Parlamentben rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be.

A döntés a leköszönő és az új igazságügyi és rendészeti miniszterrel egyetértésben született - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, hozzátéve: azt kérte Bencze Józseftől, hogy keményen, határozottan és emberséggel vezesse a rendőri testületet. 
 
Mint mondta, a tábornok a vám-, és pénzügyőrség élén sikeresen küzdött a feketegazdaság ellen, és a rendőrség vezetőjeként legalább ugyanilyen sikeresnek kell lennie a bűnözéssel szemben. Hozzátette: az új országos főkapitánynak az lesz a dolga, hogy minden tekintetben európai rendőrséget teremtsen, hogy olyan rendőrségünk legyen, amelyikben maradéktalanul bízhatunk, és amelyre büszkék lehetünk.

Bencze József, az országos rendőrfőkapitány-jelölt hangsúlyozta: mielőbb szeretné visszaállítani a polgárok bizalmát és a rendőrök önbizalmát. Meggyőződésem, hogy a rendőrség felkészült, tisztességes emberekből áll, a testület több tízezer tagja nap mint nap azért húz egyenruhát, hogy védje az emberek biztonságát, vagyonát, életét, testi épségét, és ez akkor is így van, ha néhányan közülük méltatlannak bizonyultak arra, hogy viseljék ezt az egyenruhát - jelentette ki.

A Miniszterelnöki Hivatal a bejelentés után közölte Bencze József szakmai önéletrajzát. Eszerint Bencze József 1954-ben született, 1997 óta országos rendőrfőkapitányi jelöléséig a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának rendészeti főigazgatója volt, 2001. augusztus 20-a óta dandártábornok, 2003 óta központi tiszt.
 
Bencze József 1986-ban végzett a Rendőrtiszti Főiskolán, és ugyanebben az évben szerzett jogi diplomát Szegeden, a József Attila Tudományegyetemen. Négy évvel később megcsinálta a jogi szakvizsgáját az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen. 2001 óta rendelkezik középfokú, "C" típusú nyelvvizsgával angol nyelvből.
 
Jelenleg az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen vesz részt a PhD-képzésben, kutatási témája: "A feketegazdaság hazai legalizálásának és visszaszorításának tapasztalatai és lehetőségei a 90-es évektől napjainkig".
 
Bencze József 1985-89 között a nagykátai rendőrkapitányság kapitányságvezetője volt, majd 1989-90 között a Belügyminisztériumban volt osztályvezető. 1990-91 között Farmos község polgármestereként tevékenykedett, innen az V. kerületi rendőrkapitányságra került kapitányságvezetőnek. 1995-től a Miniszterelnöki Hivatalban dolgozott kormány-főtanácsadóként, a Gazdaságvédelmi Koordinációs Bizottság elnökeként.
 
Oktat a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar Deák Ferenc Továbbképző Intézetében, a gazdasági büntetőjogi szakjogász képzésben. Rendszeres publikálója a Magyarország Politikai Évkönyvének, a Belügyi Szemlének, valamint az Ellenőrzési Figyelőnek.
 
Címzetes főiskolai docense a Rendőrtiszti Főiskolának, tagja a Gazdálkodási Tudományos Társaságnak, a Hadtudományi Társaság Vám Tagozatának, 2003 óta alelnöke az International Police Association (IPA) magyar tagozatának, 2005-től pedig az IPA Vám- és Pénzügyőrségi Szervezetének elnöke. Emellett a SECI JCC tagja.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HavariaPress Itthon

Mától működik a rendőrség belső ellenőrzése

A gödöllői rendőrkapitány lett annak a mobil ellenőrzési szolgálatnak a vezetője, melynek feladata a rendőrség belső ellenőrzése. A 15-20 fős, országos hatáskörű rendőri különítménynek jogosultsága van részt venni bármely parancsnoki eligazításon, illetve felügyelni bármely, állampolgárral szemben folytatott rendőri eljárást.

hvg.hu Itthon

Könnyen a rendőrség sorsára juthat az NBH

A Nemzetbiztonsági Hivatal lemondott főigazgatójával képzelte el a kancelláriaminiszter a Cég megújulását, amit várhatóan nem ellenzéki, hanem szocialista oldalról próbálnak majd megfúrni. Ha a reformok nem erősítik a belső elhárítást, az egyre kevesebb feladatot kapó és ezért egyesek szerint „lazuló” NBH könnyen a rendőrség sorsára juthat – vélik a szolgálatokat ismerő forrásaink.