szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első évben a biztosítottak 20-25 százaléka válthat államiról magánbiztosítóra az SZDSZ által javasolt vegyes egészségbiztosítási modell bevezetése esetén - mondta a liberális egészségügyi miniszter Amszterdamban, a holland több biztosítós modellt bemutató szakmai látogatásán.

Hollandiában 2006 óta működik a csak magánbiztosítókból álló, kötelező rendszer, amelynek elindítását követő egy évben a biztosítottak 18 százaléka váltott biztosítót. A bevezetéskor az állam fix díjat, évi 1110 eurót határozott meg, de az árverseny beindulása miatt már az első évben csökkent 1038 euróra, ami mintegy 250 ezer forint évente. Ma Magyarországon évente mintegy 370 ezer forintot fizetünk egészségbiztosításra - mondta Horváth Ágnes.

A holland modellel szemben Magyarországon megmaradna egy állami biztosító, nem lenne fix díj, hanem megtartanák a jelenlegi járulékszintet. Hasonlóság, hogy a beteg évente egyszer válthatna biztosítót Magyarországon is - tette hozzá.

A miniszter kizártnak tartja, hogy a liberális elképzelések bevezetése esetén a betegek nem váltanának az államiról a magánbiztosítóra. Véleménye szerint a biztosítók kampányától függ majd, hogy mennyi idő alatt gyűjtik össze az induláshoz szükséges 100 ezer biztosítottat. A kampánynak semlegesnek kell lennie, kötelező lesz ügyfélszolgálatot működtetniük, és nem kérhetnek részletes adatokat az ügyfelekről, a belépéshez elégséges lesz a név, a TAJ-szám és a lakcím - jegyezte meg.

Horváth Ágnes elmondta: ha 2008 január 1-jétől életbe lépnek az új jogszabályok, akkor gyakorlatban 2008 második felétől működhetne az új egészségbiztosítási rendszer.

Horn Gábor, szabad demokrata ügyvivő közölte, hogy nem másolni kívánják a holland modellt, de ez hasonlít leginkább az SZDSZ elképzeléséhez, itt a legkisebb az állam szerepe. Amiből a magyar biztosítási rendszer átalakításakor semmiképpen nem engednek, az a verseny, a választás szabadsága, a szolidaritás, a minőség és fenntarthatóság - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy szerinte június végéig megszülethet a megállapodás.

Az egynapos úton részt vesz Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter, Béki Gabriella, Bőhm András liberális politikusok és mintegy 25 magyar újságíró.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Horváth Ágnes a hoscpice-ellátásról és a morfiumról

A hospice-ellátás bővítésére van szükség, ehhez azonban nem elegendő az Egészségügyi Minisztérium, szükség van a civil szféra, az egyházi és a betegszervezetek együttműködésére is - jelentette ki Horváth Ágnes.

Kovács Andrea (hvg.hu) Itthon

Horváth Ágnes és a boncolási diagnózis

Light kólával pörgeti fel magát, és reméli, hogy emlékezni fognak a nevére. A népszerűtlenség láthatóan nem emészti, a biztosítási modellről beszélve izgalomba jön. A külföldre költöző orvosokat nem állítaná meg, de tárt karokkal várja vissza őket. Anyatigrisként védelmezi az egészségügyi reformot. Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel beszélgettünk.

MTI Itthon

Horváth Ágnes letette miniszteri esküjét

Támogatta Horváth Ágnes kinevezését az egészségügyi miniszteri posztra hétfői budapesti ülésén az Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága. A parlamenti testület 13 igen szavazattal, 9 ellenében támogatta Horváth Ágnest, miután a képviselők meghallgatták a szabad demokrata miniszterjelöltet. Horváth esküjével kezdődött a parlament hétfői ülése.