szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány megfontolja azokat az érveket, amelyekre hivatkozva Sólyom László köztársasági elnök aláírás helyett az Országgyűlésnek visszaküldte a parlament által már elfogadott vagyontörvényt - közölte a Pénzügyminisztérium.

A köztársasági elnök arra hivatkozva nem írta alá a törvényt, hogy a jogszabály által létrehozandó Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács tagjai hat évre nyernének megbízatást, hosszabb időre, mint egy kormányzati periódus. Ugyanakkor a testület olyan hatáskörök gyakorlására kapna felhatalmazást, amelyek a mindenkori kormány felelősségi körének lényegéhez tartoznak. A törvény kifogásolt részét a parlament 60 napon belül köteles újratárgyalni.
 
A pénzügyi tárca közleménye szerint több olyan szervezet létezik Magyarországon, amelynek felelős tisztségviselőit, első számú vezetőit a kormányzati periódust meghaladó időre nevezik ki. Tipikus példa erre a Nemzeti Földalap elnökének kinevezése, amely hat évre szól, s amely a köztársasági elnök feladata. A vagyontörvény által felállítandó új intézmény többek között a Nemzeti Földalap helyébe lép - fűzik hozzá.
 
A Nemzeti Földalap mellett több más intézménynél is hasonlóak a kinevezési szabályok - jegyzik meg. Az érvényben lévő jogszabályok szerint a Magyar Vasúti Hivatal elnökét hat évre, a Nemzeti Hírközlési Hatóság Tanácsának tagjait öt évre, az Energia Hivatal elnökét és helyettesét hat évre, az Egészségbiztosítási Felügyelet elnökét hat évre nevezik ki - olvasható a PM közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Hogyan kezelik az állami vagyont?

A most először felmért teljes kincstári vagyon értéke 3600-3700 milliárd forint közé esik, ehhez járul az ÁPV-nél lévő, 650-700 milliárd forintra becsült vállalkozói vagyon - jelentette be Bihary Zsigmond, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) főigazgatója.