szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Becsületsértés miatt, nem jogerősen,egy év próbára bocsátásra ítélte a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) Hetényi Pétert, a Siemens Zrt. egykori elnök-vezérigazgatóját . A per másodfokon folytatódik. A nagyvállalatot érintően több eljárás is még folyamatban van.

Hetényi Péter
A Fővárosi Bíróság sajtótitkárságának illetékese a hvg.hu-nak elmondta: július 13-án született meg az elsőfokú bírósági ítélet, amely elmarasztalta Hetényi Pétert. Hetényi i fellebbezett a döntés ellen. Korábban beszámoltunk róla, a magánvádas eljárást Farkas Imre, az egykori Satelit TV tulajdonosa indította rágalmazás és becsületsértés kapcsán, mivel az ex Siemens-vezér sértő kifejezést tett személyére. A bíróság végül a becsületsértésben találta bűnösnek Hetényit, s szabott ki rá egy év próbaidőt. Megkerestük Farkas Imrét, aki elmondta, hogy július 13-án valóban érdemi döntés született, ám mivel az még nem jogerős, nem kívánt nyilatkozni az ügyben.

A Siemens Zrt-vel szemben több ügyben vizsgálódtak a hatóságok. A BRFK gazdaságvédelmi osztályán zsarolás és vesztegetés miatt folyt eljárás. Farkas Imre, az egykori SATeLIT Tv-t üzemeltető TvEgy Rt. tulajdonosa ugyanis azzal állt elő, hogy a Siemens 1,5 milliárd forintos támogatását csak azzal a feltétellel adta oda, hogy rögtön visszakap 720 milliót „kézből-kézbe”. A pénzt Farkas –elmondása szerint - oda is adta ,de most vissza akarta kapni, ám a cég erről hallani sem akart.

A rendőrség nem tudta megállapítani, hogy tényleg történt-e zsarolás. Vesztegetés kapcsán nem indíthattak büntetőeljárást, mert az ügy 2001-re datálódik, és az eset 2004-re elévült. Az eljárást ezért anélkül szüntették meg, hogy a nyomozást megindították volna. .

Tisztázandó ügyek (Oldaltörés)

Szentkuti lászló
A Siemens Zrt.-vel kapcsolatban további ügyek is folyamatban vannak. Egy vesztegetési botrány kapcsán a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a közelmúltban vádemelést javasolt a Siemens egyik igazgatójával szemben. A hírek szerint több millió forintért és különböző ajándékokért olyan információkat „vásárolt” a Honvédelmi Minisztérium két dolgozójától, amelyek segítségével a német hátterű cég kedvezőbb helyzetbe került egy laktanya-felújítási tenderen.

A másik bűnügyben még tart az eljárás az NNI-nél – tudtuk meg Horváczy Emese szóvivőtől. A gyanú szerint fél tucat, hajléktalanok által vezetett fiktív cég összesen 1,5 milliárd forint értékben bocsátott ki olyan számlát, többek közt a Siemensnek is, amely mögött nem áll teljesítés. A hajléktalanok vezette „cégeken” keresztül olyan tranzakciókat hajtottak végre, amelyek nem zárják ki, hogy a különféle kifizetések mögött a Siemens „hálapénz” juttatásai rejtőznek. A hvg.hu értesülése szerint időközben az egyik fedélnélküli meghalt.

Mindezekről a Siemens Zrt. új elnök-vezérigazgatója, Szentkuti László, július elején történt kinevezése után a Népszabadságban úgy nyilatkozott, hogy a SATeLIT Tv vezetője a későbbiekben sem tudja majd bizonyítani, hogy vissza kellett csorgatnia a Siemens számára a neki folyósított támogatásból. „Részünkről lezártuk az ügyet” – közölte Szentkuti. Hozzátette: „a honvédségi vesztegetési gyanú ugyancsak nagyon homályos. Azt hiszem az esetbe belekevert munkatársunk jól jön ki majd a bírósági tárgyalásokból. Mert bár vesztegetésről beszélnek, nálunk minden dokumentálva van, és állíthatom: pénz átadása nem történt meg. Ezt egy titkos tanú állítja, akinek ismereteink szerint nincs bizonyítéka. A hajléktalanok által birtokolt cégek esetében azonban kicsit más a helyzet. Tagadhatatlan, hogy a Siemens is szerződéseket kötött az érintett társaságokkal, és e mögött nem volt valós üzleti tevékenység. Hozzátenném azonban, hogy nem a Siemens ellen nyomoznak.”- mondta a magyarországi Siemens új vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!