szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A többség továbbra is támogatja a több-biztosítós rendszer bevezetését az egészségügyben, de a támogatók száma csökkent márciushoz képest - derül ki a Medián közvélemény-kutatásából.

Az SZDSZ megbízásából június végén, háromezer fős mintán végzett felmérés szerint nőtt azoknak a száma, akik úgy gondolják, hogy maradjon a jelenleg egységes állami egészségbiztosítási rendszer. Márciusban a teljes népesség 32 százaléka volt ezen a véleményen, június végén 40 százalékuk. 

Azt, hogy maradjon a meg az állami biztosító, de aki akar, magánbiztosítóval szerződhessen, a teljes népesség 47 százaléka támogatja. Márciusban ez az arány 48 százalék volt. Csökkent azoknak a száma, akik támogatják, hogy legyen igazi verseny a biztosítók között, az állam csak a verseny feltételeit szabályozza. A teljes népességen belül ez az arány 13 százalékról 7 százalékra csökkent márciusról júniusra.
 
A koalíciós pártok június végén jelentették be, úgy alakítanák át az egészségbiztosítási rendszert, hogy az egységes társadalombiztosítási keret fenntartása mellett 5-7 egymással versengő egészségbiztosítási pénztárat hoznának létre, amelyekben kisebbségi részben (49 százalék) megjelenne a magántőke.
 
A Medián a reformokkal kapcsolatos véleményeket is felmérte egy százfokú skálán. E szerint a teljes népesség 74 százaléka gondolja úgy, hogy a kormány reformlépései káoszt és bizonytalanságot okoztak minden területen. Ugyanakkor 66 százalékuk úgy véli, hogy ha nem lesznek reformok, Magyarország végképp lemarad a környező országok mögött.
 
A teljes népesség 58 százaléka szerint eddig minden kormány csak halogatta a reformokat, a mostaninak legalább volt bátorsága belekezdeni ezekbe. Azt, hogy kár volt belekezdeni a reformokba, inkább vissza kellene állítani az eredeti állapotot, a teljes népesség 46 százaléka gondolja. A közvélemény-kutatásból az is kiderül, a teljes népesség 62 százaléka támogatja, hogy tilos legyen a dohányzás minden nyilvános helyen, így a vendéglőkben, szórakozóhelyeken is.
 
A népesség 46 százaléka támogatja azt, hogy a felsőoktatásban tanulók tandíjat fizessenek, csak a rászorulók és a kiváló tanulók kapjanak tandíjmentességet, 51 százalék ért egyet azzal, hogy csak a közepes vagy annál kisebb jövedelemmel rendelkező családok kapjanak családi pótlékot. Azt, hogy csak a közepes vagy az annál kisebb jövedelemmel rendelkező nyugdíjasok kapjanak utazási kedvezményt, a teljes népesség 54 százaléka támogatja.
 
Míg márciusban a teljes népesség nyolc százaléka gondolta úgy, hogy az SZDSZ az a kormánypárt, amely elkötelezettebb a reformok iránt, addig június végén már 22 százalék gondolta így.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Fidesz lándzsát tör az egybiztosítós modell mellett

A Fidesz azt javasolja az Országgyűlésnek, határozatban mondja ki az ország összes állampolgárát magában foglaló kockázatközösségen alapuló egészségbiztosítási modell megőrzését, az egészségbiztosítás kötelező tagságát, valamint a jövedelemarányos járulékfizetési rendszer megtartását - jelentette ki Mikola István, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának fideszes alelnöke.

MTI Itthon

Mikola: "ép ésszel felvállalhatatlan" a több-biztosítós rendszer

Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa szombati sajtótájékoztatóján azt javasolta a kormánypártoknak, hogy a hétvégi lovasberényi megbeszélésen ne a több-biztosítós rendszer bevezetésével, hanem inkább az egészségügyben kialakult káosz kezelésével foglakozzanak.

MTI Itthon

Kovács: négy-öt komolyabb új biztosító lehet az átalakítás után

Az egészségügyi államtitkár szerint négy-öt komolyabb biztosító megjelenésére lehet számítani a biztosítási piacon az SZDSZ vegyes modelljének bevezetése esetén. Kovács Attila ezt a Liberális Egészségügyi Tanács szerdai budapesti ülését követően közölte sajtótájékoztatón, újságírói kérdésre.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány: egy biztosító, de több pénztár

Bemutatta a szocialisták "böcs és progresszív" egészségbiztosítási modelljét Gyurcsány Ferenc. Csillapított versenyt és korlátozott magántőkét szeretne a kormányfő, aki "liberális barátainak" belátására is apellál.

MTI Itthon

A többség támogatná a több-biztosítós rendszert

A megkérdezettek többsége támogatná a több-biztosítós rendszer bevezetését, feltéve ha megmarad az állami egészségpénztár is – derült ki a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet április végén készített, reprezentatív felméréséből, amelynek eredményét pénteken juttatták el.