szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Három pártnak, az MDF-nek, az MSZP-nek és a Fidesznek van felelőssége abban, hogy az előző rendszerben keletkezett állambiztonsági iratok megismerhetőségének kérdését eddig nem sikerült teljes körűen rendezni – hangsúlyozta Magyar Bálint SZDSZ-es államtitkár.

A liberális politikus szerint visszaélés egy ország tényleges nemzetbiztonsági igényével, hogy az állambiztonsági iratok ma még mindig nem teljes körűen kutathatók és ismerhetők meg az érintettek számára.

Ügynökdosszié
Ügynök, besúgó és tartótiszt - ha részletesen érdekli  az állambiztonsági szervek tevékenysége, lapozzon bele a hvg.hu  által összeállított Ügynök -dossziéba.
Saját példáját említve Magyar Bálint elmondta: azok az iratok, amelyeket megkapott, csak a besúgói jelentéseket tartalmazzák, pedig jogos a kérdés, mi van a telefonlehallgatási jegyzőkönyvekkel, az operatív jelentésekkel, a szoros követés irataival, a filmekkel, a fényképekkel, amelyek az ellenzéki eseményeken készültek, illetve a különböző országok szolgálatai közötti együttműködés irataival. A liberális politikus bemutatta az egykori keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) iratait, amelyben ő is szerepel, és amelynek nyomát a magyar aktákban nem találta.

Magyar Bálint hangsúlyozta: nem lehet "gyermeknek vagy hülyének" tekinteni egy társadalmat, és azt mondani, hogy ezek az iratok nem léteznek, hiszen nem semmisíthették meg valamennyit. Kiemelte: három pártnak, az MDF-nek, az MSZP-nek és a Fidesznek van felelőssége abban, hogy az előző rendszerben keletkezett állambiztonsági iratok megismerhetőségének kérdésért eddig nem sikerült teljes körűen rendezni.

A miniszterelnök e hét elején kérte fel az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló szakértői bizottság tagjait; az úgynevezett ügynökbizottságot Kenedi János kutató vezeti. Magyar Bálint ezzel kapcsolatban kijelentette: reméli, hogy a politika sokévi halogatás után végre komolyan gondolja a múlttal való szembenézést.

Gulyás József, az SZDSZ Országos Tanácsának elnöke elmondta: üdvözlik, hogy a független, szakértői bizottság jövő héten megkezdi munkáját. Beszélt arról, hogy szükség lehet majd egy dossziétörvényre, de előbb a bizottsági jelentésnek kell megszületnie, és csak ezután után lehet foglalkozni a törvénymódosítással.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kenedi vezeti az ügynökaktákat vizsgáló bizottságot

Döntött a kormány a koalíciós megállapodás kiegészítésében rögzített független szakértői bizottság felállításáról, amely az "ügynökügyben" az iratátadás törvényben szabályozott eljárásának teljesítését elemzi és értékeli - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő szerdán.

MTI Világ

Elnöki vétó a szigorúbb litván ügynöktörvény ellen

Valdas Adamkus litván elnök pénteken visszaküldte a parlamentnek azt a törvénymódosítást, amelynek értelmében mostantól nemcsak a volt szovjet titkosszolgálat (KGB) egykori törzsállományú alkalmazottait, de annak tartalékos tisztjeit is eltiltanák a balti országban a közszolgálattól és más felelős állások betöltésétől.

MTI Itthon

Bizottság állhat fel a titkosszolgálati iratok átadására

Szerdán dönt a kormány a koalíciós megállapodás kiegészítésében rögzített független szakértői bizottság felállításáról, amely az "ügynökügyben" az iratátadás törvényben szabályozott eljárásának teljesítését elemzi és értékeli - tudta meg az MTI kedden kormányzati forrásból.

MTI Itthon

Kenedi nem érzi magát iratfelszabadító Robin Hood-nak

Kenedi János tudományos kutató, az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő bizottság elnökeként internetes oldalon tenné közzé az 1944 és 1990 között keletkezett politikai rendőrségi iratokat - olvasható az Élet és Irodalom (ÉS) pénteken megjelenő, az MTI-hez előzetesen eljuttatott számában.

MTI Itthon

Ügynökmúlt: közszereplők-e az egyházfők?

Elsőfokú ítéletet hirdet ma a Fővárosi Bíróság (FB) abban a perben, amelyet egy újságíró indított az állambiztonsági levéltárral szemben a főpapok közszereplői minősítésének megállapítása és esetleges ügynökaktáik nyilvánosságra hozása érdekében.

MTI Itthon

Ungváry: Gyurcsány hivatalos kapcsolat volt, nem besúgó

KISZ-titkárként Gyurcsány Ferenc is úgynevezett hivatalos kapcsolatnak számított, ő azonban nem működött együtt a titkosszolgálattal, úgy ahogy mások tették - mondta Ungváry Krisztián pénteken, annak kapcsán, hogy az Élet és Irodalom című hetilapban cikket közölt az 1980-as évek első felében működő Dialógus Mozgalomról.

MTI Világ

Kirúgták az ügynöklistát őrző intézetet

Létrejötte óta négyszer költözött, most ismét költözni kényszerítik Pozsonyban a Nemzeti Emlékezet Intézetét (ÚPN), ahol a kommunista államrendőrség ügynökeinek és a második világháború alatt fennállt szlovák fasiszta bábállam "árjásítóinak" a világhálón is hozzáférhető névjegyzékét őrzik.