szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szerdán dönt a kormány a koalíciós megállapodás kiegészítésében rögzített független szakértői bizottság felállításáról, amely az "ügynökügyben" az iratátadás törvényben szabályozott eljárásának teljesítését elemzi és értékeli - tudta meg az MTI kedden kormányzati forrásból.

Az intézkedés része annak, amit a koalíciós szerződés július elsejei kiegészítésében az "ügynökkérdéssel" kapcsolatban a partnerek vállaltak. A testületnek a dokumentum szerint július 15-ig kellett volna megalakulnia. A távirati iroda értesülései szerint a héttagú testületbe az SZDSZ az elnököt és két szakértőt, míg az MSZP négy szakértőt delegál. A tagokat a miniszterelnök nevezi ki. Az MTI úgy tudja, hogy a bizottság elnöke Kenedi János vagy Ungváry Krisztián történész lehet, az azonban biztos, hogy mindketten tagjai lesznek a testületnek. A bizottság mandátuma két hónapra szól, de ha kérik, ez az év végéig meghosszabbítható.

A koalíciós szerződés kiegészítése rögzíti: a két párt egyetért abban, hogy az eljárási szabályokat módosítani kell ahhoz, hogy az ügynökügyben a kutathatóság, az adatokhoz hozzáférés, illetve azok nyilvánosságra juttatásának feltételei javuljanak. Szintén egyetértés van a koalíciós pártok között abban, hogy meg kell teremteni az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában az anyagok rövidebb időn belüli feldolgozásának, megismerhetővé tételének feltételeit. 

Felül kell vizsgálni azt is, hogy a tudományos kutatás szabályai kellően biztosítják-e a kutatáshoz fűződő érdekeket, valamint pontosabban körül kell határolni a közszereplő fogalmát azért, hogy az eljáró bíróságok számára a jogszabály egyértelműbb legyen. A bizottság a tervek szerint ezek közül csak arra tesz javaslatot, hogy módosítsák-e az állambiztonsági iratok kutathatóságára, az adatokhoz hozzáférésre és azok nyilvánosságra juttatása feltételeire vonatkozó szabályokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kirúgták az ügynöklistát őrző intézetet

Létrejötte óta négyszer költözött, most ismét költözni kényszerítik Pozsonyban a Nemzeti Emlékezet Intézetét (ÚPN), ahol a kommunista államrendőrség ügynökeinek és a második világháború alatt fennállt szlovák fasiszta bábállam "árjásítóinak" a világhálón is hozzáférhető névjegyzékét őrzik.

MTI Itthon

Ungváry: Gyurcsány hivatalos kapcsolat volt, nem besúgó

KISZ-titkárként Gyurcsány Ferenc is úgynevezett hivatalos kapcsolatnak számított, ő azonban nem működött együtt a titkosszolgálattal, úgy ahogy mások tették - mondta Ungváry Krisztián pénteken, annak kapcsán, hogy az Élet és Irodalom című hetilapban cikket közölt az 1980-as évek első felében működő Dialógus Mozgalomról.

MTI Itthon

Ügynökmúlt: közszereplők-e az egyházfők?

Elsőfokú ítéletet hirdet ma a Fővárosi Bíróság (FB) abban a perben, amelyet egy újságíró indított az állambiztonsági levéltárral szemben a főpapok közszereplői minősítésének megállapítása és esetleges ügynökaktáik nyilvánosságra hozása érdekében.

Itthon

Szigorúan titkos tiszt selejtez a külügyben

Mintha máig érvényben lenne a pártállami idők ironizáló mondása: „Nem minden belügyes külügyes, de minden külügyes belügyes”. A NATO- és EU-konform jogállamiság nagyobb dicsőségére kiderült, hogy több egykori állambiztonsági tiszt áll még mindig a magyar diplomácia szolgálatában, az meg egyenesen meghökkentő, hogy egy volt szt-tiszt selejtezi a külügy szigorúan titkos minősítésű iratállományát a rendszerváltozás után másfél évtizeddel.

MTI Itthon

Fidesz: Szilvásy alkalmatlan a titkosszolgálatok felügyeletére

A titkosszolgálatok volt és jelenlegi munkatársai ismét oda keveredtek, ahova nem kellett volna, azaz egy karitatív szervezet vezetőségében tűntek fel, ami elfogadhatatlan - mondta Demeter Ervin, az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának fideszes tagja.