szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magam részéről árgus szemekkel fogom követni nemcsak a Magyar Gárda, hanem minden, hasonlóan rossz képzettársításokat előhívó szervezet ténykedését Magyarországon - írta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Zsidó Világkongresszusnak küldött válaszlevelében, melyet a kormányszóvivői iroda hétfőn az MTI-hez is eljuttatott.

"Ha pedig e szerveződések bármelyikét gyűlöletkeltő, kirekesztő cselekedeten érjük, elsőként fogom szorgalmazni, hogy a köztársaság minden lehetséges, alkotmányos eszközzel megvédje tőlük a polgárait" - fogalmazott levelében a kormányfő.

A miniszterelnököt Ronald S. Lauder és Mose Kantor, a Zsidó Világkongresszus és az Európai Zsidó Kongresszus elnöke a múlt hét folyamán kérte közös levélben arra, sürgősen tegyen meg mindent annak érdekében, hogy "megállítsanak bármely politikai pártot, amely beszéddel, fegyveres fenyegetéssel vagy más eszközökkel faji erőszakra ösztönöz, a gyűlölet és a bigottság kifejezéseit használva".

Gyurcsány Ferenc válaszlevelében kitért arra, hogy a kirekesztés, a gyűlöletkeltés minden formájával szemben zéró toleranciát hirdetett. Mint írja, a gyűlöletkeltéssel szembeni fellépésnek van olyan területe, ahol a jó szándék és a tisztesség nem elég, mert "a társadalom önvédelméhez már jogi eszközökre is szükség van".

"A neonáci, kirekesztő, rasszista jelenségekkel szemben – legyen szó gyűlöletbeszédről, múlthamisításról, álszent jelképhasználatról vagy éppen önmagát másnak hazudó szervezetek alapításáról – a különböző országok jogrendje különböző eszközök révén igyekszik védelmet nyújtani. Az alapcélban azonban ezek az országok közösek mindannyian: meg akarják akadályozni, hogy a gyűlölet ideológiája újra teret nyerjen a mindennapjainkban" - írta válaszlevelében Gyurcsány Ferenc.

A kormányfő emlékeztetett arra, hogy a Magyar Köztársaságnak is rendelkezésére állnak azok a jogi eszközök, amelyekkel megvédheti az állampolgárokat a gyűlölettől. Gyurcsány Ferenc felidézte: a múlt héten levélben fordult Kovács Tamás legfőbb ügyészhez, akitől a bíróság által bejegyzett Magyar Gárda "jogszerű működésének alapos és megalkuvást nem ismerő törvényi felügyeletét" kérte.

A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy a Magyar Gárda megalapításának hírére a magyar társadalom nagyobbik része elutasítással reagált.

"Mind kormányfőként, mind a nagyobbik kormányzópárt elnökeként olyan politikai megoldásokat keresek, amelyeknek köszönhetően a közeljövőben kétség sem férhet ahhoz, hogy a szélsőjobboldali ideológiák és mozgalmak nem találhatnak politikai szövetségesre, elvi támogatóra a parlamenti pártok, illetve azok képviselői között" - olvasható Gyurcsány Ferenc levelében.

A miniszterelnök a Zsidó Világkongresszusnak írt levélben hangsúlyozta: a kirekesztés ellen minden demokratával kész összefogni. Kitért arra is, hogy az MSZP a köztársasági elnökhöz fordult a Magyar Gárda ügyében.

Gyurcsány Ferenc ezzel összefüggésben úgy foglalt állást: az államfő szavai érdemben hozzájárulnának annak a célkitűzésnek a sikeréhez, hogy a szélsőséges, kirekesztő ideológiákat a politikai közösség meghatározó erőinek közös fellépésével, a társadalom erkölcsi elutasításával jelentéktelenítsük el, szorítsuk vissza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Letették esküjüket a Magyar Gárda tagjai - képgaléria

Letették esküjüket a Magyar Gárda tagjai szombaton, a budapesti Szent György téren. Vona Gábor, a Jobbik és a Magyar Gárda elnöke sajtótájékoztatóján azt közölte: október 23-án ezreket kívánnak felesketni tagjaik sorába.

MTI Itthon

Sólyom véleményét kéri az MSZP a Magyar Gárdáról

Az MSZP arra kéri Sólyom László köztársasági elnököt, hogy nyilvánosan fejtse ki álláspontját a Magyar Gárda mozgalommal kapcsolatban - a párt elnöksége erről közleményben tájékoztatta az MTI-t szombaton. Az államfő elítéli a félelemkeltésre alkalmas rendezvényeket és a félelemmel való manipuláció eszközét is - reagált a közleményre Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője

MTI Itthon

Pokorni: a Magyar Gárda rossz az országnak

Pokorni Zoltán szerint, ami ma Magyar Gárda címen történik, az rossz országnak, és kizárólag Gyurcsány Ferencnek jön jól; a Fidesz alelnöke ezért arra kérte a párt szimpatizánsait, hogy ne legyenek szereplői a Magyar Gárdával kapcsolatos "figyelemelterelő akciónak". A politikus erről a párt elnökségi ülése után tartott hétfői sajtótájékoztatóján beszélt.

MTI/hvg.hu Itthon

A Magyar Gárda ellen tüntettek antifasiszták

Az MTI tudósítójának becslése szerint néhány százan gyűltek össze a Magyar Antifasiszta Liga (MAL), a Nagy Imre Társaság és más civil szervezetek kezdeményezésére a Magyar Gárda felesketése elleni tüntetésen szombaton kora délután, a Dózsa György téren. A hvg.hu tudósítója szerint a demonstráció végére mintegy ezren-ezerötszázan lehettek.

MTI Itthon

Fidesz vs.kormány: egymást okolják a Magyar Gárdáért

A Fidesz szerint Gyurcsány Ferenc magatartása váltotta ki a Magyar Gárda megalakulását - jelentette ki Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke vasárnap Budapesten. A kormányszóvivő szerint a Magyar Gárda megalakulását éppen a legnagyobb ellenzéki párt frakciója egyes tagjainak, illetve a párthoz közvetetten kapcsolható embereknek a magatartása váltotta ki.