szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló szakértői testület ma tartja alakuló ülését. A Kenedi-bizottság feladata, hogy listát készítsen azokról a rendszerváltás előtti titkosszolgálati iratokról, amelyeket még nem adtak át az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának.

Ügynökdosszié
Ügynök, besúgó és tartótiszt - ha részletesen érdekli  az állambiztonsági szervek tevékenysége, lapozzon bele a hvg.hu  által összeállított Ügynök -dossziéba.

A bizottság tagjai várhatóan péntektől keresik fel a katonai és polgári titkosszolgálatok iratgyűjtő helyeit.

Az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló szakértői bizottság vezetésére július közepén kérte fel a miniszterelnök Kenedi Jánost. A bizottság tagjai történészek, kutatók.

A kormány szándéka az, hogy az iratok minél szélesebb körébe be lehessen tekinteni, mert csak így lehet eldönteni, a titkosítás jogos-e vagy feloldható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kenedi nem érzi magát iratfelszabadító Robin Hood-nak

Kenedi János tudományos kutató, az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő bizottság elnökeként internetes oldalon tenné közzé az 1944 és 1990 között keletkezett politikai rendőrségi iratokat - olvasható az Élet és Irodalom (ÉS) pénteken megjelenő, az MTI-hez előzetesen eljuttatott számában.

MTI Itthon

Kenedi vezeti az ügynökaktákat vizsgáló bizottságot

Döntött a kormány a koalíciós megállapodás kiegészítésében rögzített független szakértői bizottság felállításáról, amely az "ügynökügyben" az iratátadás törvényben szabályozott eljárásának teljesítését elemzi és értékeli - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő szerdán.

MTI Itthon

Kenedi nem tekinthet be a szupertitkos iratokba

Kérdéses, milyen érdemi munkát végezhetnek az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő szakértői testület tagjai szeptember 30-ig. A testület munkáját szabályozó kormányrendeletben ugyanis kétértelmű annak megfogalmazása, hogy az elnök betekinthet-e az úgynevezett szupertitkos iratokba, vagy csak az azokról készült listát tanulmányozhatja - írja a csütörtöki Népszabadság.