szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kérdéses, milyen érdemi munkát végezhetnek az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő szakértői testület tagjai szeptember 30-ig. A testület munkáját szabályozó kormányrendeletben ugyanis kétértelmű annak megfogalmazása, hogy az elnök betekinthet-e az úgynevezett szupertitkos iratokba, vagy csak az azokról készült listát tanulmányozhatja - írja a csütörtöki Népszabadság.

Ügynökdosszié
Ügynök, besúgó és tartótiszt - ha részletesen érdekli  az állambiztonsági szervek tevékenysége, lapozzon bele a hvg.hu  által összeállított Ügynök -dossziéba.

A kormányrendelet szövegének egyetlen betűjén múlott, hogy Kenedi János nem nézheti meg azokat az állambiztonsági iratokat, amelyeket a titkosszolgálatok, minisztériumok korábban nem adtak át az állambiztonsági levéltárnak - olvasható a lapban.

A visszatartott iratok közül a "nemzetbiztonsági érdek védelme szempontjából kiemelkedően fontos iratokról" korábban a nemzetbiztonsági szolgálat főigazgatója állított össze egy jegyzéket, amelyet még az iratátadást korábban felügyelő Gálszécsy András volt titokminiszter vezette testület sem láthatott, csak egy kijelölt bíró - emlékeztet a cikk.

A nemzetbiztonsági érdek védelme szempontjából kiemelkedően fontos iratok titkosságának fenntartására vagy törlésére vonatkozó javaslat elkészítése a bizottság elnökének joga - de csak elvileg.

Kérdés, hogy mit kezdhet majd Kenedi a listával, ha a rendelet nem biztosít számára megismerési jogot magukba a listán szereplő iratokba. "A rendelet szerint ugyanis a bizottság elnöke áttekinti a jegyzéket és az azon (nem pedig abban) szereplő iratok kezelésére javaslatot tesz a kormánynak - vagyis csupán fantázianeveket láthat majd" - utal a lap arra, miért is van jelenleg megkötve az elnök keze.

Kenedi János elmondta, hoyg a kormányrendelet kidolgozása közben maga is észlelte a betekintési joggal kapcsolatos anomáliákat, ezért abban állapodott meg a koalíciós pártokkal, hogy a bizottság elnöke speciális jogosítványt kap, és megismerheti a jegyzékben szereplő iratokat. Végül nem ez történt - tette hozzá.

"Ha az új rendeletben is benne marad a hiba, azt szándékosnak kell már tekinteni, s el kell gondolkodni a szükséges konzekvenciákon" - jegyezte meg a bizottság elnöke, aki egyúttal hangsúlyozta: jóhiszeműen, véletlenként kezeli a kormányrendelet "megváltozását".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kenedi vezeti az ügynökaktákat vizsgáló bizottságot

Döntött a kormány a koalíciós megállapodás kiegészítésében rögzített független szakértői bizottság felállításáról, amely az "ügynökügyben" az iratátadás törvényben szabályozott eljárásának teljesítését elemzi és értékeli - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő szerdán.

MTI Itthon

Kenedi nem érzi magát iratfelszabadító Robin Hood-nak

Kenedi János tudományos kutató, az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő bizottság elnökeként internetes oldalon tenné közzé az 1944 és 1990 között keletkezett politikai rendőrségi iratokat - olvasható az Élet és Irodalom (ÉS) pénteken megjelenő, az MTI-hez előzetesen eljuttatott számában.