szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az előző hónap tendenciáját követve soha nem látott magasságig emelkedett a Fidesz támogatottsága – derül ki a Medián novemberi felméréséből. A HVG megbízásából készült kutatás szerint az ellenzéki párt több mint kétszer annyi szavazatot kapna, mint az MSZP. Egyre többen mennének el a népszavazásra. Három fideszes is a legnépszerűbb öt politikus közé került.

© Medián
Ma már egyértelmű, hogy szeptemberben csak átmenetileg szűkült a két nagy párt támogatottsága közötti különbség: októberben a szocialisták estek vissza, novemberben pedig valósággal szárnyakat kapott a Fidesz támogatottsága. A nagyobbik ellenzéki párt ezzel megdöntötte a márciusi rekordját is: a teljes népesség 44 százaléka, a pártot választóknak a hattizede szavazna rá, több mint kétszer annyian, mint az MSZP-re. Ráadásul a Fidesz-szavazók nemcsak sokkal többen vannak, de sokkal elkötelezettebbek is: 66 százalékuk mondja biztosra a részvételét egy új parlamenti választás esetén, míg a nagyjából változatlan létszámú szocialista szavazótáborban ez az arány épp 10 százalékponttal kisebb. Így aztán a választani tudó „biztos” szavazók körében még tetemesebb a Fidesz előnye – igaz, ennek az adatnak a statisztikai bizonytalansága meglehetősen nagy. A kisebb pártok őrzik az elmúlt fél évben jellemző átlagos támogatottságukat - derül ki a Medián novemberi felméréséből.

A Fidesz újbóli erőre kapása aligha független attól, hogy az általa indított népszavazási kezdeményezés célegyenesbe ért, és nagy valószínűséggel csak a párt három kérdéséről szavazhatnak majd a polgárok. A közelmúlt legtöbbet tárgyalt közéleti témái közül november elején a Fidesz népszavazási kezdeményezését tartották a legfontosabb ügynek az emberek, az előző hónap népszavazási tohuvabohujának lecsengése után pedig 39-ről 46 százalékra nőtt a referendumon való részvételüket biztosra mondók aránya. Bár – mint azt a Medián októberi elemzése bemutatta – az eddigi népszavazásokon végül kevesebben mentek el szavazni, mint ahányan azt korábban biztosra mondták, mivel azonban az így nyilatkozók elsöprő többsége igennel szavazna a Fidesz kérdéseire, a jelenlegi „biztos” szavazók hatvan százalékának a részvétele is elegendő lehetne ahhoz, hogy a referendum mindhárom kérdésben eredményes legyen. Igencsak megosztott a közvélemény viszont abban, hogy ebben az esetben mit kellene tennie a kormánynak: 45 százalék szerint le kellene mondania, 46 százalék szerint viszont nem.

A Fidesz előretörése mutatkozik meg a politikusok népszerűségi rangsorának alakulásában is. Továbbra is a köztársasági elnök áll az élen, a Fidesz három prominense, Kósa Lajos, Pokorni Zoltán és Orbán Viktor azonban megelőzte a korábban dobogós Dávid Ibolyát és Szili Katalint – az utóbbiak főleg a Fidesz-szavazók körében veszítettek népszerűségükből.

Politikusok ismertségének és népszerűségének változása (százalék)

ismertség

népszerűség

október

november

október

november

Sólyom László

96

96

57

58

Kósa Lajos

79

79

50

54

Pokorni Zoltán

93

92

49

51

Orbán Viktor

99

99

44

50

Dávid Ibolya

99

98

55

49

Szili Katalin

95

95

51

46

Fodor Gábor

87

87

45

44

Navracsics Tibor

85

85

38

43

Göncz Kinga

86

85

43

41

Kövér László

87

87

28

30

Demszky Gábor

96

96

28

28

Szekeres Imre

79

79

25

28

Gyurcsány Ferenc

99

99

25

26

Lendvai Ildikó

94

94

26

26

Lamperth Mónika

94

94

32

25

Herényi Károly

78

78

27

25

Hiller István

84

84

20

23

Draskovics Tibor

76

75

19

20

Kóka János

92

92

21

19

Horváth Ágnes

89

89

17

14

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Megfogyatkozott a Fidesz és az MSZP tábora

Az MSZP és a Fidesz is lefelé araszol, az elmúlt két hónapban mindkét pártnak csökkent a szavazótábora; a kisebb pártok nem tudnak profitálni a nagyok veszteségeiből – írja a Népszabadság a Szonda Ipsos felmérése alapján.

MTI Itthon

Szonda Ipsos: nőtt a Fidesz-tábor, kevés az átpártoló

Augusztusban is folytatódott az MSZP támogatottságának felfelé araszolgatása, négy hónap alatt 4 százalékponttal lettek többen a párt hívei - ismerteti keddi lapszámában a Népszabadság a Szonda Ipsos felmérését.

MTI Itthon

Rosszul teljesít a politikai elit, csökken a szavazói aktivitás

Rosszul teljesít a politikai elit; mind a kormány, mind pedig az ellenzék munkáját negatívan értékeli a Századvég-Forsense közvélemény-kutató által megkérdezettek többsége. A Fideszre ugyanakkor csaknem kétszer annyian szavaznának, mint az MSZP-re az összes megkérdezett körében.

Itthon

Fidesz–MSZP: 44:29

A Fidesz lakossági támogatottsága 14 százalékkal magasabb, mint az MSZP-é, és ha tényleg mostanában lenne választás, akkor Orbán Viktor pártja egyedül is meg tudná szerezni a mandátumok többségét. Ugyanakkor a kisebbik kormánypárt és az MDF is bejutónak látszik - derül ki a Marketing Centrum felméréséből.

HVG Itthon

Medián: kevesebb félelemet kelt a radikális jobboldal

Össznépi riadalmat nem, sokakban viszont annál több félelmet kelt a politikai radikalizmust külsőségekben is megjelenítő csoportok nyilvános megjelenése - derül ki abból a felmérésből, amelyet a Medián a HVG megrendelésére készített. A radikális csoportok elutasítottsága azonban az utóbbi tíz évben csökkent.

MTI Itthon

Gyurcsány távlatosabb, Orbán hitelesebb

Gyurcsány Ferenc a közvélemény megítélése szerint határozottabb, magabiztosabb ellenzéki riválisánál, Orbán Viktor ugyanakkor hitelesebb, tisztességesebb a miniszterelnöknél – derül ki a Századvég és a Forsense szeptemberi telefonos közvélemény-kutatásából.