szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar miniszterelnök szorongatott helyzetben címmel közölt szerdán írást a magyarországi belpolitikai helyzetről a Der Standard című osztrák újság.

A liberális napilap felvezetőjében megállapította, hogy a csökkenő népszerűségi mutatók, a szakszervezek munkabeszüntetési tervei és a szocialista párton belüli ellenállás jelzi: Gyurcsány Ferenc kormányfő defenzívába került reformprogramjával.

Amikor csütörtökön közös tanácskozásra összeül az osztrák és a magyar kormány, Gyurcsány vendéglátó miniszterelnökként viszonylag kellemesesen érezheti majd magát: ugyanis azok a problémák, amelyek az utóbbi időkben megterhelték a két szomszéd viszonyát, mint például a Mol átvételét célzó OMV-kísérlet és az osztrák oldalon okozott Rába-habzás, eltörpülnek amellett a nyomás mellett, amely a reformorientált kormányfőre országában nehezedik – mutatott rá az újság tudósítója. – Az országban rossz a hangulat, a szocialista-liberális koalíció által útnak indított reform- és takarékossági program nyomasztóan hat a gazdaságra és a fogyasztásra.

A szerző felhívta a figyelmet arra, hogy jóllehet a „hazugságbeszéd” kiváltotta, szélsőjobboldali erőszakos tiltakozások időközben alábbhagytak, Orbán Viktor ellenzéki vezető, aki egymást követő két választási veresége után tavaly ősztől többé-kevésbé szolidaritást vállalt a zavargásokat kirobbantó mozgalommal, most népszavazás kezdeményezésével akarja célba venni Gyurcsány kabinetjének reformtervét.

Az egészségbiztosítás régóta esedékes átalakításának megtorpedózását akarja elérni a szakszervezetek egy része is: a Liga szövetség december 17-re, tehát arra a napra, amikor a parlament szocialista-liberális többségének döntenie kell az egészségügyi reformról, meghatározatlan idejű általános munkabeszüntetést hirdetett.

A liberális lap egy nyomás alatt lévő kuktafazékhoz hasonlította az MSZP helyzetét. Bár senkinek sincs alternatív elképzelése, szorgalmasan fűrészelgetik a kormányfő-pártvezető székének lábát. A cikk a számba jövő „ellenfelek” között említette Szili Katalint.

A kisebbik koalíciós partner, a SZDSZ ezzel szemben a kormányszövetség felrúgásával fenyeget, amennyiben a szocialista párti képviselők, amint azt kilátásba helyezték, módosító indítványaikkal a felismerhetetlenségig felvizeznék az egészségügy reformtervét, amely azt célozza, hogy a „tőke csipetnyi logikájával” lábra állítsák a drága és gyengélkedő rendszert – húzta alá Der Standard.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel László Vélemény

Lengyel László: Gyurcsányi viadal a polgármesterekkel

A 2007 őszi gyurcsányi „tisztasági csomag” indoklásaként a miniszterelnök álláshalmozó, mutyizó, tisztátalan közszereplőként mutatta be a nagy- és kisvárosi polgármestereket. Nincs az a szocialista városvezető, aki ne gondolná, hogy Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc központosító szenvedélye között talán ha hajszálnyi a különbség. S ahogy Kósa Lajos bizonyára tart attól, hogy Orbán, mint lehetséges utódjának, igyekszik kitekerni a nyakát, úgy vélheti Botka László ugyanezt Gyurcsányról.

MTI Itthon

Gyurcsány iskolában járt

Az elkövetkező években 300 milliárd forint áll rendelkezésre 700 iskola felújítására – mondta Gyurcsány Ferenc Somogyjádon, a fennállásának 45. évfordulóját ünneplő általános iskolában.

MTI Itthon

Vitányi: a Gyurcsány-kormány végre elindult a rendcsinálás útján

Az MSZP legnagyobb, Szociáldemokrata Platformjának véleménye szerint a rendszerváltás utáni 17 év kormányainak mulasztásait pótolja a Gyurcsány-kabinet azzal, hogy végre megteremti a költségvetés egyensúlyát, és hozzálátott a feketegazdaság felszámolásához. Ezt Vitányi Iván, a szerveződés elnöke mondta Nyíregyházán.

MTI Itthon

Gyurcsány: nincs, aki pótolni tudna

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt jósolta a Bloomberg amerikai hírügynökségnek, hogy az ő vezetésével indul neki a 2010-es parlamenti választásnak a Magyar Szocialista Párt, mert "nincs, aki elfogadhatóan pótolni tudná".

MTI Itthon

Gyurcsány nem ért egyet párttársával

Nem ért egyet a vizitdíj eltörlésével a kormányfő, aki szerdán baltikumi hivatalos látogatása során nyilatkozott magyar újságíróknak az erről megfogalmazott szocialista képviselői javaslatról.