szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb, korábban titkosított olajügyi dokumentumokat hozott nyilvánosságra a rendőrség, az anyagok a police.hu internetes oldalon olvashatóak.

A nyilvánossá tett iratok elsősorban operatív nyomozások jegyzőkönyvei a 90-es évekből, eredeti minősítésük szigorúan titkos. A hét jelentés, jegyzőkönyv, illetve határozat alapvetően olajügyekkel foglalkozik, de szervezett bűnözői csoportok egyéb bűncselekményeiről is beszámol: nagy kárt okozó csalásról és vesztegetésről egy telekvásárlás kapcsán, adócsalásról, pénzmosásról.

A dokumentumok többségének - a fejlécek szerint - már évek óta lejárt a titkos minősítése. A rendőrség oldalán azonban az is olvasható, hogy a minősített irat minősítésének megszűnése, érvényességi idejének lejárta nem jelenti azt, hogy az iratok teljes tartalma automatikusan nyilvánosságra hozható. A törölt minősítésű iratokat csak teljesen anonimizált formában hozhatják nyilvánosságra, vagyis az iratokból minden személyes adatot kihúztak.

Az egyik határozat a novemberben nyilvánosságra hozott iratokkal van összefüggésben. November közepén húsz dokumentum került fel a police.hu-ra egy 1996-os ügyről, amelyben a Pénzügyminisztérium két vezető tisztségviselőjével, a közigazgatási államtitkárral és az egyik helyettes államtitkárral kapcsolatban felmerülő hivatali visszaélés gyanúját vizsgálták, operatív eszközökkel is, de azt nem találták bizonyítottnak. 

Horváczy Emese, a Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője akkor az MTI-nek azt mondta: folyamatosan teszik fel az internetre azokat az anyagokat, amelyeknek már nem indokolt a titkosítása. Ezek a Nemzeti Nyomozó Iroda, illetve jogelődjének, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának az iratai. Az iratokat a kormány által létrehozott, az olajügyekben keletkezett papírokat vizsgáló bizottság kezdeményezésére vizsgálták felül. 

A kormány június végén hozott létre munkacsoportot a mintegy 80 ezer oldalnyi, olajügyekkel foglalkozó anyag vizsgálatára, illetve titkosításának felülvizsgálatára. A munkacsoportban a Nemzetbiztonsági Hivataltól a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságáig valamennyi titokgazda képviselteti magát. A testületnek december 31-ig volt mandátuma, de hosszabbítást kértek.

Az elmúlt hónapokban a Nemzetbiztonsági Hivatal és az Országgyűlés is hozott már nyilvánosságra az olajügyekkel kapcsolatos, korábban titkosított anyagokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Három titkos olajügyi jegyzőkönyvet tettek nyilvánossá

Nyilvánossá tette az Országgyűlés az olajügyeket vizsgáló parlamenti bizottság három, zárt ülésről készített jegyzőkönyvét az interneten. Eredetileg mindhárom dokumentumot 2091-ig minősítették államtitokká, ezek feloldásáról az Országgyűlés elnöke döntött.

MTI Itthon

Olajügyek: összeomlott a vád Energol-ügyben

Összeomlott a vád az Energol-ügyben; az ügyész a Pesti Központi Kerületi Bíróságon szerdán megtartott perbeszédében a vádpontok túlnyomó többségét már nem tartotta bizonyíthatónak.