Tetszett a cikk?

A szakszervezeti vezetők többsége két minimálbérnyi tiszteletdíjért, havi 120-150 ezer forintért érdekvédő, egy szűkebb csapat számára viszont magas életszínvonalat biztosít a munkavállalók képviselete.

Kerpen Gábor.
167600 Ft bruttó meg a pótlékok
© Müller Judit
Magyarországon ez idő tájt lehetetlen olyan összesítést készíteni, amilyennel a német Bild című bulvárlap 2004-ben sokkolta a közvéleményt, amikor nyilvánosságra hozta, mennyit keresnek az ottani szakszervezeti vezetők. A HVG többször is ingerült kioktatást kapott, amikor arra tett kísérletet, hogy megtudja, léteznek-e olyan vagy ahhoz hasonló megállapodások, amilyet a vasutasok három reprezentatív szakszervezete kötött nemrégiben a MÁV Zrt.-vel, s amely átlagosan havi 700-800 ezer forintos fizetést garantál az érintett érdekképviseletek vezetőinek (HVG, 2007. június 23). Gaskó István, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete s egyben a Liga vezetője - akinek álláshalmozásból származó havi összjövedelmét a Magyar Hírlap kétmillió forint körülire becsülte - például azzal hárította el megkeresésünket, hogy ez a magánszférájában való kutakodás.

Az anyagi juttatások titkosságáról a Vasas Szakszervezeti Szövetség esetében tételesen is rendelkeznek a belső szabályok, így a kongresszus által szentesített szervezeti és működési szabályzat. Balogh Béla elnök ezekre hivatkozva csupán annyit közölt, hogy az ő juttatásairól az elnökség, az emelésekről pedig a szövetségi tanácsuk döntött, de semmit sem számszerűsített. A Postás Szakszervezet vezetője, Pecze Pál elnök is személyiségi jogok védelmére hivatkozva zárkózott el az érdemi információktól. Annyit közölt: a szakszervezeti tisztségviselők a bérükön kívül egyéb juttatásban nem részesülnek. Van viszont négy képviselőjük a Magyar Posta Zrt. felügyelőbizottságában, de még az ezért járó javadalmazásról se nyilatkoztak.

Több százezer forintos javadalmazást jellemzően a szakszervezeti konföderációk élén állók tudhatnak magukénak - így van ez például az MSZOSZ-nél. Az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülésnél (ÉSZT) viszont - ahol a választott elnök és három alelnök társadalmi munkában végzi a munkáját - Vígh László elnöknek bruttó 150 ezer forintot számfejtenek havonta, míg az alelnökök bruttó 100 ezer forintot kapnak. A tisztségviselők a saját autóikkal járnak, a hivatalos utakhoz a törvényesen megszabott legalacsonyabb (9 forint/km) térítést kapják.

Ingyen dolgoznak az ÉSZT-hez tartozó Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete választott tisztségviselői, akik - az elnök, a két alelnök és kilenc elnökségi tag - főállásban valamennyien egyetemi, főiskolai oktatók vagy kutatók. A vidéki felsőoktatási intézményekkel történő kapcsolattartáshoz itt is mindenki a saját személygépkocsiját használja, Kis Papp László elnök mobiltelefon-használatát viszont támogatja a szakszervezet az ÉSZT segítségével. Az egyedüli főállású irodavezető 200 ezer forint bruttó fizetést kap.

A Pedagógusok Szakszervezeténél (PSZ) 2003-ban döntöttek az elnök fizetéséről. Azóta az akkor megállapított összeget tartják karban: az éves bérfejlesztés a pedagógusok mindenkori béremelkedéséhez igazodik. Ennek eredményeként Varga László elnök fizetése jelenleg bruttó 439 660 forint, az alelnököké bruttó 370 240 forint. A rokon Pedagógusok Demokratikus Szakszervezeténél (PDSZ) viszont csak a mindenkori elnök részesül javadalmazásban: neki a PDSZ a közalkalmazotti törvény bértáblája szerinti, a végzettségének és képzettségének megfelelő bérezést nyújtja, amit bármely beosztott pedagógus is megkap, ha egy iskolában tanít. Kerpen Gábor elnök esetében ez 167 600 forint havi bruttót jelent, amihez havi 8 ezer vezetői, valamint 4500 forint nyelvpótlék társul.

Titkos kamarások (Oldaltörés)

Éger István tüntet.
Havi fixszel könnyen viccel
© Túry Gergely
A Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetében a tisztségviselők pénze megegyezik az általuk utoljára betöltött munkakör besorolása alapján járó illetménnyel. Emelésben csak akkor részesülnek, amikor az ágazatban dolgozó összes munkavállaló - közölte Bárdos Judit főtitkár, hozzátéve, a vezetők ezen felül csak olyan juttatásokban részesülnek, amelyeket a foglalkoztatási jogszabályok mások számára is megállapítanak. Igazolt költségeik ellentételezésére például havi 15-17 ezer forintot kaphatnak.

Csak az elnök kap tiszteletdíjat - havi 100 ezer forintot - a Színházi Dolgozók Szakszervezeténél. Az alelnököknek itt például csak annyi juttatás jár, hogy évi négy alkalommal 14 ezer forinttal feltöltik a mobiltelefon-kártyáikat. Korlátlan telefonhasználatról egyébként csak a Mentődolgozók Önálló Szakszervezeténél számoltak be a HVG-nek. Ez valójában havi 25-30 ezer forintot jelent Toma Lajos elnök esetében, aki ezen felül 109 ezer forintos bruttó tiszteletdíjat kap - közölte Balla Zsolt elnökhelyettes, akinek az elnöki tiszteletdíj 80 százaléka és 5-7 ezer forintos telefontérítés jár havonta.

A köztestületnek - és nem érdekvédelmi szervezetnek - számító kamarák esetében is vannak kiugróan magas, illetve alacsony fizetségért vagy épp ingyen dolgozó vezetők. Három éve nagy visszhangot váltott ki, amikor például Éger Istvánnak, a Magyar Orvosi Kamara elnökének a fizetését - arra hivatkozva, hogy főállásban kíván dolgozni - bruttó havi 820 ezer forintra emelték. Azóta nincs hír arról - és a HVG kérdésére sem válaszolták meg -, mennyivel emelkedett a tiszteletdíja. Éger javadalmazása egyébként kamarai viszonylatban egyedinek tűnik: más szervezeteknél általában másodállásban, alacsony tiszteletdíjért alkalmaznak elnököket. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara tisztségviselői például semmilyen tiszteletdíjat nem kapnak, feladatukat társadalmi munkában látják el - közölte Parragh László elnök, kiegészítve azzal, hogy tisztségviselőik jobbára a kamara tulajdonában vagy résztulajdonában lévő társaságok testületeiben is részt vesznek, amiért - az adott társaságnál szabályozott módon - tiszteletdíjat vesznek fel. Ez a társaság méretétől, típusától, tevékenységétől függően bruttó havi 5 és 350 ezer forint között mozog.

DOBSZAY JÁNOS

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!