szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Politikai csatározások ide, privatizációellenes érzületek oda, az egészségügy jó része máris privát kézben van. A jó hír az, hogy így javul a gyógyítás hatékonysága. A rossz, hogy a magánosítás átgondolatlan, elaprózott s túlságosan sok mutyival terhelt - a HVG e heti Trend melléklete a magánegészségüggyel foglalkozik.

A lapban részletesen:
- Egészségügyi szolgáltatók száma és aránya 2007-ben
- Magánüzemeltetésű kórházak listája
- Várólisták 2007-ben
- Költségek az EU-ban
- Felmérés az egészségügyi magánkiadásokról
- Fogászati klinikák árai
- Árak néhány magánklinikán
Az ország legtöbb kórháza önkormányzati tulajdonban áll. Ezek az intézmények nemcsak vállalkoznak, hanem egyre több egészségügyi szolgáltatást is magáncégektől rendelnek meg, olyan tevékenységeket szerveznek ki, amelyeket korábban maguk végeztek. A magántőke az utóbbi években kicsemegézte magának, amit nyereségesen lehet működtetni a jelenlegi OEP-tarifák mellett.

Míg az intenzív osztályok és az elfekvők nyelik a pénzt, a röntgen és mindenféle diagnosztika tipikusan nyereséges ágazat. Így nem meglepő, hogy a patológiai, komputertomográfos vagy mágneses rezonanciás vizsgálatokat többnyire magánvállalkozások végzik, akárcsak a műveseellátást. Működnek szép számmal igazi magánklinikák is, igaz ezt a szót sokan a megfizethetetlenséggel és a luxussal társítják.

A HVG utánanézett, hogy a valóságban hol mennyibe kerülnek az egyes vizsgálatok, kezelések, beavatkozások. Egy szülés 580 ezer forintba kerül a Budapest vonzáskörében található Telki Kórházban. Ez az alapcsomag magában foglalja a szülés levezetését, az újszülött első ellátását, a kötelező szűrővizsgálatok elvégzését, a luxusszállást, a mama és a baba négynapos ápolását. Telkiben persze nemcsak szülést, egy sor más vizsgálatot és kezelést is végeznek. Nincs mindennek listaára. Egyedi vagy összetett beavatkozások esetén az orvosok személyre szabott árajánlatot készítenek a pácienseknek, a többnyire harmincas-negyvenes éveikben járó, magas jövedelmű nőknek, férfiaknak.

Kisebb magánklinikák szép számmal akadnak a fővárosban is. A belvárosi Ars Medica Lézerklinikának, amely kezdetben jószerével szemölcsök és anyajegyek lézeres eltávolításából élt, nemrég sikerült leszerződnie az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral, az OEP-pel. Így jó néhány egynapos sebészeti beavatkozás egy fillérjébe sem kerül a páciensnek, de a műtéthez a szakorvosi konzultáción keresztül vezet az út, amelynek alkalmanként 10 ezer forint az ára.

Nem minden beavatkozást támogat az OEP. A benőtt körömszélek eltávolítása egyenként 20–25 ezer forintba kerül, egy festékes anyajegytől 8–18 ezer forintért válhat meg a páciens, a hajszálerektől való megszabadulásáért pedig régiónként 40–50 ezer forintot kell fizetni. Budapest egyik legfényűzőbben berendezett egészségügyi intézménye a belvárosi Dr. Rose Medical Center. Itt egy nagy laborvizsgálatért 40 ezer forintot kérnek, a vércsoport meghatározása 19 ezer, egy teljes vérképvizsgálat 18 ezer, a mellkasi röntgen 15 ezer, a vércukormérés és a vizeletvizsgálat egyaránt 5 ezer forintba kerül.

Magánklinikai élet van a fővároson kívül is. A szegedi MediCenter Szakorvosi Intézetben a szív- és érrendszeri, valamint anyagcsereszűrés díja 11 880, az általános áttekintő szűrővizsgálaté 21 670, a cukorbetegség-szűrővizsgálaté 19 250 forint, míg a prosztatarák-szűrésért 19 250 forintot, a nőgyógyászati tesztért pedig 21 120 forintot számolnak föl.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!