szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sólyom László köztársasági elnök kedden aláírta a 2008. március 9-i országos népszavazásokon hozott döntések végrehajtásáról szóló törvényt; álláspontja szerint, ha a kormány korábban szünteti meg a fizetési kötelezettségeket, akkor annak a pénzügyi következményeit is rendeznie kell.

A népszavazáson feltett kérdések és a népszavazás eredménye alapján a vizitdíjat és a kórházi napidíjat 2009. január 1-től kell eltörölni. Az Országgyűlésnek lehetősége van mindkét díjat ezt megelőzően is eltörölnie, ez azonban jogilag független a népszavazás eredményétől - áll a Köztársasági Elnöki Hivatal közleményében.
 
Sólyom László szerint ezért megtévesztő és indokolatlan mind a kormány, mind az ellenzéki pártok által benyújtott törvényjavaslatok címe, és az a beállítás is, amely szerint ezek a törvények a népszavazáson született döntések végrehajtását jelentenék.
 
"A népszavazást az Alkotmánybíróság határozatai alapján nem is lehetett volna megtartani, ha a kérdések alapján már ebben az évben el kellett volna törölni a díjakat" - jegyezte meg az államfő.
 
A köztársasági elnök szerint ha a most elfogadott törvénnyel az Országgyűlés szabad elhatározásából, a népszavazási kérdőíveken szereplő időpontnál korábban, tehát már ez év április 1-én szünteti meg a fizetési kötelezettségeket, akkor felelős azért, hogy döntésének pénzügyi következményeit is rendezze, mind az egészségügyben, mind pedig a felsőoktatásban.
 
Az Országgyűlés március 17-én 199 igen, 1 nem szavazattal 149 tartózkodás mellett fogadta el a népszavazáson hozott döntések végrehajtásáról a kormány által előterjesztett törvényjavaslatot. Ennek alapján a vizitdíj és a kórházi napidíj április 1-től megszűnik, a tandíjat pedig be sem vezetik.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kósa: Debrecen az OEP-et pereli a vizitdíj miatt

Debrecen önkormányzata pert és versenyhivatali eljárást indít az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ellen, hogy a háziorvosok megkaphassák a vizitdíj miatt kieső bevételt - jelentette be Kósa Lajos, a város polgármestere, a Fidesz alelnöke szerdai fővárosi sajtótájékoztatóján.

MTI Itthon

Bírság a vizitdíjszedés felfüggesztőinek

Bírságra számíthatnak azok a kórházak és szakrendelők, amelyek már nem szednek vizitdíjat - közölte Horváth Ágnes egészségügyi miniszter szerdai budapesti sajtótájékoztatóján, s egyben felszólította az intézményvezetőket a jogkövető magatartásra.

hvg.hu Itthon

Vizitdíj: élt 1 évet

A király meztelen, a rendszerváltás utáni időszak legkárosabb döntése, orosz rulett és csőd – lehet találgatni, ki és mikor mondta a vizitdíjról és az őt eltörlő népszavazásról. A miniszter és a szakma egyeztetni készül hétfői parlamenti döntés után. A vesztes szerepébe szoruló háziorvosok várnak, a betegek meg ötletelnek.

hvg.hu Vállalkozás

Hogyan ellenőrzi a beszedett vizitdíjat az APEH?

A vizitdíj megszűnése politikai és szakmai vihart egyaránt kavar. Jelenleg is folyik az egyeztetés, hogy a kieső összeget miből pótolják vissza a döntés veszteseinek, a háziorvosoknak, akik számára egyelőre az sem egyértelmű, hogy az egy évvel ezelőtt bevezetett díj szedését milyen módon ellenőrzi az APEH, milyen módon jelenik ez meg az adóalapjukban, a beszedett összeg tekintetében milyen eltérés van a magánpraxisok bevételhez képest. Az Adózóna megkereste az adóhatóságot és az OEP-et.