szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az SZDSZ ma tölti utolsó napját a kormányban, miniszterei és államtitkárai a szerdai kormányülésen vesznek részt utoljára.

A szabad demokraták legfőbb döntéshozó fóruma múlt vasárnap 84 százalékos többséggel hozta meg döntését a koalíciós kormányból való kilépésről. Ennek az volt a közvetlen előzménye, hogy március végén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök április 30-i hatállyal felmentette tisztségéből Horváth Ágnes egészségügyi minisztert, amit a liberális párt a reformok feladásaként, a két párt közötti együttműködés felmondásaként értékelt.

Az SZDSZ parlamenti frakciója még aznap arra kérte a párt ügyvivő testületét, döntsön arról, hogy a párt minisztereit és államtitkárait április 30-i hatállyal hívják vissza a kormányból. Az ügyvivő testület ezt a döntést egyhangúlag hozta meg.

A párt vasárnapi küldöttgyűlésén a delegáltak 434 igen, 53 nem szavazattal és 32 tartózkodással döntöttek a koalícióból való kilépésről.

A döntés azt eredményezi, hogy május 1-jétől csak az MSZP alkotja a kormányt, ami a jövőben kisebbségi kormányként működik. Ez azt jelenti, hogy a kormány mögött elméletileg nem áll ötven százalék plusz egy főnyi, a kormányt támogató parlamenti többség. A 386 fős magyar parlament esetében ez jelenleg 194 képviselőt jelent.

Azzal, hogy az SZDSZ kilép a koalícióból, a jelenlegi 210 fős kormánytöbbség megszűnik: az MSZP-nek 190 országgyűlési képviselője van, de Horn Gyula és Toller László, valamint Csákabonyi Balázs és Szántó János betegsége miatt ténylegesen 186 szocialista képviselő van az Országgyűlésben.

A kisebbségi kormányzás az Országgyűlés működésében eddig még nem alkalmazott megoldásokhoz vezethet. Így például tíz bizottságban az ellenzék kerülne többségbe, változna a vezérszónokok felszólalási sorrendje, időkeretes tárgyalásnál a kormánypárti időkeret kizárólag az MSZP-t illetné meg, emelkedhet az Országgyűlés által visszautasított interpellációk száma, több feladat hárulhat a házelnökre, valamint elképzelhető, hogy vissza kell térni ahhoz: a napirendet gombnyomással szavazzák meg. A bizottsági helyeket ugyanakkor várhatóan nem kellene újraosztani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A Lamperth-húzás

Nem tartja magát bukott miniszternek a koalíciós válás után a kormányból távozó Lamperth Mónika, aki Népszabadságnak adott interjút. A lap publicistája szerint ezzel a lépéssel Gyurcsány Ferenc nem a kormányt, hanem az MSZP-t forgatta fel.

Itthon

Ujhelyi államtitkár „saját jogon” távozik

Lemondott államtitkári posztjáról Ujhelyi István, aki kedden kérte felmentését Gyurcsány Ferenc kormányfőtől. Döntését azzal indokolta, hogy az új szerkezetű kormányban fölöslegesnek érzi magát – írja a Népszabadság.

MTI Itthon

Bajnai: nincsenek kormányfői ambícióim

Alaptalannak tartja azokat a spekulációkat Bajnai Gordon, amelyek szerint új miniszteri kinevezése már a kormányfői posztot készítené elő számára – írja a Napi Gazdaság.

MTI Itthon

Kétnapos elnökségi ülést tart a Fidesz

Kétnapos elnökségi ülésen értékelik a Fidesz vezetői a kialakult politikai helyzetet, a négynapos munkaszünet után pedig hétfőn frakcióülést tart a Fidesz-KDNP, a kisebbségi kormányzás első parlamenti napja előtt - mondta Szijjártó Péter szóvivő.

hvg.hu Itthon

Mit csinált volna másképp a távozó Horváth?

Horváth Ágnes megtartotta utolsó sajtótájékoztatóját, amelyen bejelentette, hogy a magánszférában folytatja majd, és arról is ejtett szót: mi az, amit ma már másképp csinálna.