szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rendőrség Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter jogi érveinek hatására döntött úgy, hogy bár eredetileg megtiltotta a július 5-i melegfelvonulást, néhány órával később mégis tudomásul vette azt.

Erről maga Draskovics Tibor beszélt a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában. A minisztert az újságírók arról kérdezték, mi történt aközött, hogy a rendőrség a közlekedés rendjének akadályozása miatt megtiltotta a melegfelvonulás megtartását és a között, hogy tudomásul vette.

„Ha arra a körülbelül másfél órára gondol, ami a két döntés között eltelt, akkor nem politikai nyomásgyakorlás történt, hanem én, mint a rendőrség működésért felelős miniszter, felhívtam a rendőrség vezetőinek a figyelmét arra, hogy bár törvényes az a szempont – a közlekedés akadályozása –, amire hivatkozva ők ezt a demonstrációt nem vették tudomásul, de megítélésem szerint túlértékelték ennek a szempontnak a jelentőségét, és ehhez képest – nem szándékkal, de eredményét tekintve mégis – korlátozták volna a gyülekezéshez való jogát azoknak, akik ezzel élni akartak” – jelentette ki a kérdésre válaszolva Draskovics Tibor.

A miniszter emlékeztetett rá: amikor a rendőrség megtiltotta a melegfelvonulást az Andrássy úton, akkor „nem azt mondta, hogy a melegek ne vonuljanak fel; egy másik útvonalat javasolt nekik, ami az érintetteknek nem tetszett. A rendőrség az én figyelemfelhívásom nyomán újra végiggondolta a dolgot, visszavonta a saját döntését. (...) Egy szakmai érvvel szemben jogi érveket támasztottam” – mondta a miniszter.

Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese a felvonulás másnapján a távirati irodának azt mondta, hogy a rendőrség „nyilvánvaló politikai nyomásra” később „megváltoztatta az álláspontját”, és mégis tudomásul vette a rendezvényt.

A miniszter elmondta: örül annak, hogy a melegfelvonulás utáni összecsapások nyomán vita bontakozott ki, mert így elkezdődhetett a vita az alapkérdésekről is, arról, hogy „rendelkezik-e a jogállam azokkal az eszközökkel, amelyek kellenek ahhoz, hogy megvédje polgárait, intézményeit és magát, használja-e e jól ezeket az eszközöket, vagy az új helyzet adott esetben új eszközöket, új megoldásokat kíván”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HavariaPress Itthon

Melegfelvonulás: harminchárom garázdát keresnek fénykép után

Több mint harmincra emelkedett azoknak a garázdáknak a száma, akik után fényképpel indított kutatást a rendõrség a július 5-ei rendbontások kapcsán; közülük az elmúlt hetekben eddig kilenc embert sikerült azonosítani - értesült a HavariaPress.

hvg.hu Itthon

Videó: ahol nem zavarja az embereket a melegfelvonulás

Szikrázó napsütésben 120 ezer gondtalan felvonuló és békés nézelődő vett részt a 13. Szivárvány Parádén Bécsben. A melegfelvonulás célja az volt, hogy felhívja a figyelmet az ősszel esedékes rendkívüli parlamenti választásra, valamint a melegek és leszbikusok bejegyzett partnerkapcsolatának lehetőségére.

MTI Itthon

Melegfelvonulás: jogerős börtön a bűnbánó kődobálónak

Egy év és nyolc hónap felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt hivatalos személy elleni erőszak és garázdaság miatt pénteken a Pesti Központi Kerületi Bíróság egy férfit, aki a melegfelvonuláson utcakövekkel dobálta a rendőröket; az ítélet jogerős.

MTI Itthon

Melegfelvonulás: egy nőt is azonosítottak a rendőrök

Újabb garázdasággal gyanúsítottat - ezúttal egy nőt - azonosított a rendőrség nyomozócsoportja azok közül, akik megzavarták a Meleg Méltóság Menetét; a nőt őrizetbe vették - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK).

HVG Itthon

Melegfelvonulás: az NBH szólt előre a szervezkedésről

A szélsőséges csoportok aktívan készültek akciójukra, mozgósításuk, fenyegetőzéseik nyilvános fórumokon is nyomon követhetőek voltak, s a rendőröknek gondosan elkészített elemzést adtak az eseményeket megelőzően - áll a legfrissebb HVG-ben.