szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megkezdődött az MSZP országos elnökségének ülése a párt fővárosi, Vérmező úti székházában. Az elnökségnek arról kell döntenie, egyetért-e Gyurcsány Ferenc javaslatával, hogy hívjanak össze rendkívüli kongresszust szeptember 27-re.

A miniszterelnök-pártelnök a parlamenti frakció hétfői ülésén jelentette be: javasolja a rendkívüli kongresszus összehívását, amelynek az általa megjelölt három, a szocialisták előtt álló lehetséges alternatíva valamelyike közül kellene választania. 
 
Az egyik szerint az MSZP - egyetértve a Fidesszel - támogatja a parlament feloszlatását és az előrehozott választások kiírását. A másik lehetőség, hogy a szocialisták elfogadják Fodor Gábor, az SZDSZ elnökének ultimátumát és a jelenlegi helyére új kormányt állítanának. A harmadik alternatíva, hogy az MSZP a jelenlegi kabinetet támogatva megkísérel társadalmi és parlamenti többséget szerezni a Megegyezés programjához és végrehajtja azt. 
 
Az MSZP-frakció hétfőn - elkerülve, hogy megossza a kongresszus összehívásáról való állásfoglalás - nem szavazott a miniszterelnök javaslatáról. Ehelyett egy három pontos állásfoglalást fogadott el, amely szerint a kormányfő személye nem alku tárgya; a frakció támogatja a kormányfő által jegyezett Megegyezés című programot, ugyanakkor nyitott az ésszerű, vállalható kompromisszumokra. 
 
Az MSZP elnökségének tagjait meglepte Gyurcsány Ferenc hétfői bejelentése, az MTI információi szerint velük előtte nem konzultált a kormányfő. 
 
Az ülés előtt nevük elhallgatását kérő szocialista vezetők a távirati irodának elmondták: ha szükség is van a miniszterelnök személyének megerősítésére, nem feltétlenül kell erre kongresszust összehívni. Hozzátették: a "milyen fórumnak kell Gyurcsány Ferenc mellett kiállnia" vitát igyekeznek a helyén kezelni.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Nem lesz összeborulás az MSZP-vel - állítja Gulyás

Gulyás József, az SZDSZ Országos Tanácsának elnöke nem bízik abban, hogy a szocialistákkal újra lehetne építeni a koalíciót, sőt szerinte Gyurcsány lecserélése után sem kell feltétlenül összeborulni az MSZP-vel. Szakértői kormányt szorgalmaz, amely a helyzet reális elemzése alapján, nem pedig „egy-egy politikai erő” nyomásának kitéve alakítaná ki és hajtaná végre programját.

MTI Itthon

Kisebbségi kormány vagy távozó kormányfő: az MSZP kormányon marad

A kisebbségi kormány fennmaradását vagy egy új miniszterelnökkel felálló szocialista-szabad demokrata kabinet megalakítását valószínűsíti a Vision Consulting (Vision); mindkét változat szerint az MSZP hatalmon marad - ismertette a lehetséges őszi, belpolitikai forgatókönyveket kedden Török Gábor, a politikai elemző cég vezetője.

MTI Itthon

Gyurcsány: veszélyben az MSZP és az SZDSZ szövetsége

Gyurcsány Ferenc szerint veszélybe került az MSZP és az SZDSZ között 1994-ben létrejött stratégiai szövetség, mert a liberálisok a szociális biztonság rovására is csökkentenék az adókat, és Fodor Gábor SZDSZ-elnök saját pártja helyét a Fidesz és az MSZP között félúton határozza meg. Az MSZP elnöke a blogjában ismertette, miről beszélt a párt hétfői frakcióülésén.

MTI Itthon

Többféle forgatókönyvvel számol az MSZP

Az MSZP országos elnöksége nem tart rendkívüli ülést Fodor Gábor pénteki bejelentése után. A szocialisták azért nem tartják szükségesnek az elnökség összehívását, mert a két párt közötti tárgyalásokra világos mandátumuk van, az elnökségnek a tárgyalások előrehaladtával kell majd újból döntést hoznia.