szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nemzetbiztonsági törvény (Nbtv.) elfogadása óta eltelt 13 évben megváltozott a nemzetközi biztonsági helyzet: a törvény alkotásakor a belső illetve az országot fenyegető bilaterális veszélyekre koncentráltak, azóta azonban a veszélyforrások internacionalizálódtak, és ezt meg kellene jeleníteni a törvényben is - mondta Kocsis Kálmán nyugállományú vezérőrnagy, az Információs Hivatal volt főigazgatója (1990-1996) egy csütörtöki előadáson Budapesten.

A volt főigazgató a Geopolitikai Tanács Közhasznú Alapítvány konferenciáján kiemelte: ma már a nemzetközi terrorizmus elleni fellépés a legfontosabb feladata a titkosszolgálatoknak.

Hozzátette, emellett megjelentek olyan új, nem tipikusan titkosszolgálati feladatok - mint a megélhetési migráció, a gazdasági és pénzügyi biztonság, az infrastruktúrák biztonsága -, amelyekről csak a titkosszolgálatok képesek a megfelelő információkat beszerezni és elemezni, és ennek is helye lenne a törvényben.

A szakember szerint indokolt lenne a magánbiztonsági cégek bevonása a titkosszolgálatok munkájába, mert - mint emlékeztetett rá - például az Amerikai Egyesült Államokban a nemzetbiztonsági szempontból fontos objektumok 85 százalékát magánbiztonsági cégek őrzik, és azok az elsők, amelyek találkoznak a "gyanús jelekkel".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Mózer András: Gyurcsány beint a befolyásos nagyvállalkozóknak?

Felbomlóban van Gyurcsány és a legbefolyásosabb vállalkozók konkordátuma? Lehet, hogy a Csányinak küldött figyelmeztetés az egész garnitúrának szól: ne is álmodjatok a lecserélésemről? Lehet, hogy Szilvásy mutatványa után a 100 leggazdagabb már nem tudja olyan magabiztosan kontrollálni a politikai folyamatokat? Mindenestre Pandora szelencéje kinyílt, a forgatókönyvek íródnak.

Itthon

Földesi-Szabó beszél, de nem a nemzetbiztonsági nexusról

Jogvita és a hatóságok jogsértései – ezt a két dolgot hangsúlyozta ki az Egymásért Egy-Másért Alapítvány ügye kapcsán szervezet kuratóriumának elnöke, Földesi-Szabó László. Úgy véli, személyes és politikai okokból indult „hadjárat” a lejáratásukra. Az alapítvány és az NBH kapcsolatáról azonban továbbra sem beszélnek, mondván: azzal államtitkot sértenének.