szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagyon káros mindenkinek, ha a szélsőségesek határozzák meg a magyar-szlovák kapcsolatokat, ezért mindkét oldalon vissza kell fogni a szélsőséges nacionalistákat - hangsúlyozta hétfőn Brüsszelben újságírók előtt a magyar külügyminiszter.

Göncz Kinga előzőleg, az EU külügyminiszteri tanácskozása idején kétoldalú megbeszélést folytatott Jan Kubissal, a szlovák diplomácia irányítójával. Göncz szerint szlovák részről most van megértés és talán készség a párbeszéd ilyen szellemű megindítására. Megerősítette, hogy Kubis december 15-én Budapestre látogat.

"Próbálunk csatornákat létrehozni ahhoz, hogy az összes felmerülő problémáról lehessen beszélni" - indokolta Göncz Kinga a hétfői magyar-szlovák külügyminiszteri eszmecserét, megjegyezve, hogy Kubissal most már egészen sűrűn találkozik.
    
Mint elmondta, a szlovák külügyminiszter már a hétvégén közölte vele, hogy a Királyhelmecre utazók egyenruhája Szlovákiában törvénybe ütközik, ezért a hatóságoknak fel kell lépniük. A magyar külügyek irányítója nyomatékosan kérte, hogy a szlovák szervek szigorúan a jogszabályoknak megfelelően járjanak el. Ezzel egyben vissza is utalt a dunaszerdahelyi futballmeccs ügyére, amellyel kapcsolatban - mint mondta - a magyar fél kapott ugyan a szlovák rendőrségtől jelentést a történtekről, e jelentés azonban nem volt meggyőző abban a tekintetben, hogy indokolt, arányos volt-e a Dunaszerdahelyen tapasztalt rendőri fellépés.
    
Ján Kubis a találkozón kifejtette, hogy Szlovákiában komoly aggodalmakat kelt a magyar szélsőségesek megjelenése.
    
"Mi két és fél éve hallgatjuk Jan Slota megjegyzéseit, amelyekkel folyamatosan sértegeti a magyar közösséget, a magyarokat, Magyarországot" - válaszolta saját elmondása szerint Göncz Kinga. Utalt arra, hogy a Királyhelmecre utazott magyar nacionalisták magatartását a magyar kormány elítéli, míg Slota pártja tagja a szlovák kormánykoalíciónak. Hangsúlyozta, hogy sokkal nagyobb veszélyeket rejt magában, ha a szélsőségesek benn vannak a kormányban.
    
A magyar külügyminiszter úgy vélekedett, hogy Szlovákiában vagy a jogszabályok rendszere, vagy a jogszabályok alkalmazása eltér a magyarországitól: jóval keményebb hatósági fellépést tesz lehetővé olyan esetekben is, amikor Magyarországon a véleménynyilvánítás szabadsága az erősebb.
    
Szlovák újságírók a magyar külügyminisztert arról faggatták, egyetért-e azzal, hogy indokolt lenne miniszterelnöki találkozón tisztázni a magyar-szlovák viszonyban felhalmozódott problémákat. Göncz Kinga utalt arra, hogy a két kormányfő rendszeresen találkozik egymással, ám szerinte a kétoldalú viszony problémáit nem lehet egyetlen hivatalos látogatással megoldani.     "Folyamatos párbeszédre van szükség, minden szinten" - fogalmazott a magyar diplomácia irányítója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTA Világ

Fico: az útelzárókat Szlovákiában eltávolítanák

Robert Fico szlovák kormányfő hétfőn azt hangsúlyozta, hogy ha magyar-szlovák határátkelők forgalmát a magyar oldalon akadályozó szélsőségesek akciója Szlovákiában lenne, akkor "a szlovák hatóságok közbelépnének és eltávolítanák őket".

MTI Itthon

A pártok közös nyilatkozatot terveznek a szlovák-magyar ügyben

Minden frakció egyetértetett abban hogy szükség van a Fidesz által kezdeményezett, a szlovákiai magyarellenes megnyilvánulásokról szóló politikai nyilatkozatra. Tartalmáról az Országgyűlés Hivatala egyezteti az öt parlamenti párttal - közölte Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a házbizottság rendkívüli ülése után hétfőn.

MTI/hvg.hu Itthon

Gyurcsány: a nacionalisták tönkretehetnek bennünket

A szlovák-magyar ügy apropóján ötpárti megbeszélésre hívta a miniszterelnök a parlamenti pártok elnökeit dolgozószobájába, az interpellációk utáni szünetben, a nacionalizmus elleni közös fellépés érdekében. A nacionalizmus nem rendőri ügy, hanem társadalmi, politikai kérdés - hangsúlyozta.