szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyaraló épülne egy ceglédi ingatlanon, amit az egyik BKV-s szakszervezet vásárolt meg tavaly. Csakhogy a telek nem a szakszervezet, hanem a titkárnő tulajdonába került – tudta meg a hvg.hu. A szervezet vezetője szerint szó sincs vagyonkimentésről, de más módon nem tudták volna megszerezni a telket, mert az jelen állás szerint termőföld.

Szakszervezeti tagoknak fenntartott nyaraló építésére, pontosabban „8 egységes szálláshely szolgáltató épület megépítésére” írt ki pályázatot idén májusban a BKV egyik szakszervezete, a Kilián Autóbusz Üzemegység Szakszervezete (KAÜSZ). A nyaralót egy 900 négyzetméteres ceglédi ingatlanra húznák fel, amit még tavaly nyáron vásárolt meg a szakszervezet. Csakhogy a tulajdoni lap tanúsága szerint az ingatlan nem a KAÜSZ, hanem annak titkárnője, Teffnerné Rumi Viktória tulajdonába került.

Legalább ennyire érdekes, hogy a tervezett nyaralónak kiszemelt ingatlan valójában termőföldnek minősül, így elvileg nem is épülhetne rajta semmi. A KAÜSZ szeretné ugyan átminősíteni az ingatlant, csakhogy az ez iránti kérelmük június 14-én került fel a tulajdoni lap széljegyére. Ez azért is különös, mert a szakszervezet által májusban kiírt - utóbb egyébként eredményesnek mondott - pályázat kikötötte: a nyertes beruházónak kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy legkésőbb június 15-ig megkezdi az építési munkákat.

A hvg.hu megkeresésére a KAÜSZ elnöke, Földényi György elmondta: az ingatlant ügyvédi javaslatra íratták Tefferné nevére, arról pedig - állítása szerint - a titkárnővel kötött szerződéssel gondoskodtak, hogy ő az ingatlant még véletlenül se adhassa el. A "trükkre" Földényi szerint azért volt szükség, mert a törvény értelmében termőföldet jogi személy - azaz a szakszervezet - nem vásárolhat. A szakszervezetis vezető azt állítja: az ingatlan megvételekor nem tudták, hogy termőföldet, azaz nem belterületi ingatlant vesznek. Mint mondta, ez csak aztán derült ki számukra, hogy az adásvételi szerződést aláírták, a vételárat pedig megfizették az eladónak, aki időközben elhunyt. (Mindazonáltal furcsa, hogy a kiszemelt, majd megvásárolt ingatlan minősítése a szakszervezet illetékeseinek nem szúrt szemet: a tulajdoni lapon is jól látható, hogy egy kertről, azaz termőföldről van szó.)

A KAÜSZ szerint az ingatlant át tudják majd minősíteni belterületivé, mivel nagy, „vissza nem fordítható beruházás” kezdődött rajta. Földényi ígéri: mihelyst átminősítik az ingatlant, az valóban a szakszervezet tulajdonába kerül, ezért „szó sincs vagyonkimentéséről” - ahogy arra néhány szakszervezetis tag gyanakszik. A KAÜSZ-vezér szerint a nyaraló is megépül. Igaz, nem az eredeti határidővel, hanem „fokozatosan”, mivel túl drága ajánlatok érkeztek - mint mondta, „80 millió forint volt a legkisebb”.

A KAÜSZ a dél-pesti üzemegység szakszervezete. Sokan a legerősebb BKV-s szakszervezetnek tartják, mondván: más üzemegységgel ellentétben (ahol több szakszervezet is működik) a KAÜSZ-nek nincs konkurenciája. Elnöke, Földényi György pedig az egyik legbefolyásosabb szakszervezeti vezető; az elmúlt években ő volt a sztrájkbizottság elnöke is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!