Tetszett a cikk?

Az atv.hu honlapján kedden megjelent cikk pletykákra hivatkozva azt állítja, Kóka János SZDSZ-frakcióvezető köre a Lehet Más a Politikát támogatja a kampányban. A sejtetés megdöbbentő, utánanéztünk, mi lehet igaz belőle.

„Kiszálltam a politikából” – lapunknak maga Kóka János kommentálta így az Atv.hu cikkét, amely szerint stábja az LMP-nek gyűjtött ajánlószelvényeket. Ennél bővebben a volt gazdasági és közlekedési miniszter nem nyilatkozott.

Kóka János környezetéből nem erősítették meg az Atv.hu információit. Egy Kóka-párti politikus szerint a szabad verseny barátjaként ismert frakcióvezetőtől távol áll a meglehetősen antikapitalista LMP, Kóka – akárcsak Magyar Bálint – az MDF-SZDSZ összefogás híve volt, csak nem úgy, ahogyan az az év elején létrejött.

A jelenlegi SZDSZ-vezetéshez kötődő informátorunk szerint azonban Kóka és csapata az ajánlószelvények gyűjtésének kezdetétől, tehát február elejétől támogatta az LMP-t, „kizárólag személyes bosszúból, azért, hogy Retkesékkel szembemenjen”. Emlékezetes, Retkes Attila közvetlenül pártelnökké választása után a tagság nyílt színe előtt lemondásra szólította fel Kóka Jánost, de ő ennek nem tett eleget. Forrásunk szerint az Atv.hu által említett, Kóka-közeli volt VII. kerületi önkormányzati képviselőnő Balogh Erika, „akinek a kisujjában van a kampányszervezés és az ajánlószelvény-gyűjtés”. Balogh Erikát csak közvetve tudtuk elérni. Azt üzente, hogy nem kíván nyilatkozni.

Retkes Attila pártelnök lapunknak úgy fogalmazott, csupán azért nem lepte meg az Atv.hu értesülése, mert korábban pletykaként már eljutottak hozzá hasonló hírek, amelyeket persze nehéz volna bizonyítani. Az ellenzéki politikus szerint azok köréről van szó, "akik már rég csak papíron tagjai az SZDSZ-nek, valójában az utolsó pillanatig kitartanak az MSZP mellett”. Az SZDSZ elnöke szerint tehát az MSZP-nek érdekében állhat az LMP-t támogatni, ugyanis – mint az a Fővárosi Választási Bizottság múlt szerdai döntéséből egyértelműen kiderült –, nemcsak a Fidesznek és a Jobbiknak, de az MSZP-nek is az MDF-SZDSZ szövetség a fő ellenfele, hiszen „Bokros mögé sokan föl tudnak sorakozni”.

Arra a fölvetésre, hogy a piacpárti Kóka János miért támogatta volna az antikapitalista LMP kampányát, Retkes úgy reagált: „Kóka és köztem még júliusban született egy gentlemen’s agreement, mely szerint egymás politikáját a nyilvánosság előtt nem bíráljuk”.

Retkes szerint "az LMP-nek sok-sok kompromisszumot kellett kötnie a húsz területi listához”. Az SZDSZ elnöke úgy látja, hogy mindkét nagypárt inkább az LMP-t fogadta el kispártnak, mint a rendszerváltás örököseként föllépő MDF-SZDSZ-t. „A konzervatív-liberális középerő kiiktatása sokaknak áll az érdekében” – tette hozzá.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A bérlakásépítést szinte minden párt ösztönözné

A meglévő lakások energiatakarékossá tétele, bérlakásépítés indítása, és az építőipari lánctartozások felszámolása - ezek a leggyakoribb szakpolitikai elemek a pártok választási programjaiban a lakáspolitikát érintő részeknél.

MTI Gazdaság

Adórendszer: ötletek és ígéretek

Az adórendszer átalakítását mind a hat, országos listát állító párt szükségesnek látja, a konkrét elképzeléseket azonban különböző részletességgel mutatják be választási programjukban. A kormánypárti pozícióba várt Fidesz radikális változásokat csak 2011-től tervez, de konkrétumokat nem árul el arra hivatkozva, hogy az átadás-átvétel után előkerülhetnek nem várt tételek.

MTI Itthon

Az LMP korlátozná a közhatalom szereplőinek működési idejét

A Lehet Más a Politika (LMP) azt javasolja, hogy korlátozzák a közhatalom szereplői, így az országgyűlési és önkormányzati képviselők, a polgármesterek, de a kamarai, bírósági vezetők működési idejét is, hogy ne tölthessék be a tisztségüket korlátlan ideig - közölte Schiffer András, a párt országos listavezetője Zalaegerszegen tartott hétfői sajtótájékoztatóján.

MTI Itthon

Hajrájához érkezett a választási kampány

Jövő csütörtökön tartják kampányzáró rendezvényüket a parlamenti választásra országos listát állított pártok - a Civil Mozgalom kivételével - és az április 11-i első fordulót megelőző kampánycsendig intenzíven folytatják a választók megnyerését célzó akcióikat a korteskedés hajrájában.