szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hét hullámban összesen 18 képviselő hagyta el Dávid Ibolya 1999-ben kezdődő elnöksége óta az MDF eleve nem nagy létszámú (10–24 fő között váltakozó) parlamenti frakcióját.

A legutolsó ciklusban már az elnök legfőbb politikai famulusa is hátat fordított protezsáltjának: Boross Péter exkormányfő nemcsak parlamenti mandátumáról mondott le, hanem a pártból is kilépett. Számos egykori MDF-es miniszterhez és a sátorverő Lezsák Sándorhoz hasonlóan otthagyta a frakciót e periódusban az MDF Országos Választmányának volt elnöke, Csáky András is, míg egy másik volt OV-elnök, Katona Kálmán, továbbá az alelnök Hock Zoltán és a parlament legagilisabb képviselője, Pettkó András „kizárta magát a pártból”.

 

Bánkuti András

Ők 2009-ben nem voltak hajlandók csatlakozni a bűnperben gyanúsított Lengyel Zoltánnal „megerősített” frakcióhoz. E törések hátterében az elnöknek minden korábbinál vakmerőbb húzása állt. Dávid 2009-ben a jobboldalon népnyúzónak számító MSZP-s expénzügyminisztert, a neoliberális Bokros Lajost indította a Fórum listavezetőjeként az EP-választáson.

A parlamenti mandátumát a nők közül egyedüliként 1990 óta folyamatosan megtartani képes elnök asszony 2006 után leszámolt legfőbb pártbéli riválisával, Almássy Kornél alelnökkel is, akit – szintén belső válságot generálva – kizáratott a Fórumból. Utolsóként márciusban az MDF leghűségesebb katonája, Csapody Miklós lépett ki, méltatlannak tartva, hogy számos ismeretlen, kívülről delegált leszorította a parlamentbe kerülésre esélyes helyekről a párt listáin.

A Parlamenti Guinness további részeit, s mindazt, amit a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai-korszakról tudni kell, megtalálja a legfrissebb HVG VOKS 2010 mellékletében.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!