szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pártokra, képviselőjelöltekre szavazott vasárnap az ország, a hatodik szabad országgyűlési választások első fordulójában. A területi listákra leadott szavazatok alapján 4 párt – Fidesz-KDNP, MSZP, Jobbik, LMP – lépte át az ötszázalékos országgyűlési küszöböt. A választás első fordulójában 64,29 százalékos volt a részvételi arány (5,1 millió szavazó), ez valamennyivel elmarad a négy évvel ezelőttitől.

Most érkezett

Dávid Ibolya lemondott

Tizenegykor Dávid Ibolya rövid sajtótájékoztatót tartott, elismerte a vereséget és bejelentette a pártelnöki posztról való lemondását - adja hírül tudósítónk.

A Fidesz-KDNP listái 52,77 százalékot kaptak, az MSZP 19,29 százalékot szerzett, a Jobbik 16,71 százalékon állt meg, az LMP pedig 7,42 százalékkal jutott be az országgyűlésbe.

Az első fordulóban 119 egyéni mandátum sorsa dőlt el, mindet a Fidesz söpörte be. A 87 területi mandátummal együtt ez 206 mandátumot jelent, ami már most biztosítja a kényelmes abszolút többséget.
 
57 kerületben lesz második forduló a jelek szerint, 1 budapesti, 13. kerületi választókerület kivételével mindenhol a Fidesz-KDNP jelöltje vezet. Ahhoz, hogy meglegyen a Fidesz számára a kétharmados többség, ezek közül 48-at kell megnyerni. Annak függvényében, hogy mely kerületekről van szó, akár 10-11-12 egyénit is elveszíthet, még mindig meglehet az alkotmányozó többség - áll a Political Capital számításában. Eszerint ha 13-at elveszít (bármelyik 13-ról is van szó), akkor viszont bizonyosan nem lesz meg a kétharmad.
 
Az első forduló eredményei alapján erősen valószínűnek tűnik, hogy kényelmesen meglesz a kétharmados többség. Az egyetlen fenyegetettséget a szavazók elkényelmesedése jelentheti: a már megszerzett győzelem tudatában kérdéses, hogy ugyanilyen aktivitást mutatnak majd a választók abban a bizonyos 57 kerületben. A Fidesz ezért az elemzők szerint bizonyosan intenzív helyi kampányt fog folytatni.

A hvg.hu eredményfigyelő szolgáltatásával olvasóink kiválogathatják az őket különösen érdeklő választókerületeket, s eredményváró oldalukat személyre szabva rendezhetik be.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7
12

A Jobbik megduplázta EP-választásos eredményét

Szavazatszám tekintetében a Jobbik majdnem megduplázta az EP-választásos eredményét. Az akkori 427 ezerhez képest további 417 ezer szavazatot szerzett - adja hírül a Political Capital.

Lassan kezdődik a Fidesz sajtótájékoztatója

A földszinten van a sajtótájékoztató helye, kint a Vörösmarty térről behallatszik a tömeg üdvrivalgása. A karzatról figyelnek a Fidesz meghívott vendégei. A pódiumon Semjén Zsolt, Schmitt Pál, Pokorni Zoltán, Tarlós István. Szijjártó Péter ezt követően pár perc türelmet kért, mert Sólyom László még mondja a beszédét, megvárják, amíg az befejeződik, és aztán jön Orbán Viktor.

A Fidesznek biztosan megvan az abszolút többsége

206 mandátuma már biztosan van a Fidesznek, így elmondható: megvan az abszolút többségük. 

Daher Pierre vagy Molnár Oszkár? - Az edelényi körzet még nincs lefutva

Sok izgalmat tartogathat még a második fordulóra a BAZ-megyei 8. számú körzet. Emlékezetes, Edelényben a nyilatkozatai miatt nemkivánatossá vált Molnár Oszkár fideszes polgármester helyett a Fidesz Daher Pierre kórházigazgatót indította. Molnár azonban függetlenként elindult, s a 36,65 százalékot szerzett Daher Pierre mögött 24,14 százalékot szerzett. A harmadik helyet a Jobbik jelöltje szerezte meg, Miklós Árpád 19,13 százalékot szerzett, A szocialista Gúr Nándor 18,7 százalékon ált meg, így a második fordulóban még ő is részt vesz. Tőlük messze lemaradva, 1,5 százalékot szerzett Horváth Aladár roma jogvédő.

Kérdés, hogy a Fideszben kegyvesztetté vált Molnár Oszkár javára visszalép-e a jobbikor jelölt, illetve hogy ugyanezt a gesztust megteszi-e a szocialista jelölt Daher Pierre javára. További eredményeket itt talál.

Összesen két MSZP-s vezetés

Az adatok 100 százalékos feldolgozottsága mellett a szocialista Tóth József áll az élen a XIII. kerületben, a fővárosi 20. választókerületben, de ebben a kerületben is második fordulóra kerül sor. Az eredmény: Tóth József: 44,71 %, Spaller Endre (Fidesz-KDNP): 36,37%, Vári György (LMP): 10,02%, Csender Tamás (Jobbik): 8,9%. 

Ezek kívül csak az ugyancsak XIII. kerületi 19. választókerületben vezet MSZP-s jelölt, mégpedig Szanyi Tibor. Előnye minimális: 37,87 százalékot szerzett a fideszes Szalay Péter 37,71 %-a előtt. A harmadik helyet az LMP-s Tordai Bence szerezte meg 13,27%-kal, így a második fordulóban ő is indulhat.  

Schiffer: igen, lehet

A csoda megtörtént, történelmet írtunk - mondta Schiffer András az LMP Bajcsy-Zsilinszky úti választási központjában tartott sajtótájékoztatón. A feldolgozási adatokra hivatkozva bejelentette, hogy a párt 7 százalékon áll, s azt mondta: ez is bizonyítja, hogy van kiút, lehet másként politizálni, mint az elmúlt húsz évben. Köszönetet mondott a politikában ugyan járatlan, de lelkes jelölteknek és aktivistáknak, s a pártra szavazóknak. 

A sajtómunkások egy része térde ereszkedve hallgatta a sajtótájékozatót, hogy a kamerák is vehessék a beszédet. Schiffer András bejelentéseit vastaps fogadta, s "folytatjuk" bekiabálásokkal reagáltak a jelöltek.

Pörzse Sándor nagyon kikapott

A fővárosi I. kerületben Pörzse Sándor, a Jobbik jelöltje negyedik, utolsó helyen végzett az egyéni jelöltek között. Az adatok 96,15 százalékos feldolgozottsága mellett a fideszes Nagy Gábor Tamásé a mandátum, aki 53,04 százalékon áll. A szocialista Molnár Zsolt 23,87 százalékon, az LMP-s Ertsey Katalin 16,4 százalékon áll, Pörzse pedig 6,69 százalékot szerzett. További eredmények itt.

Demeter sajnálja

Demeter Ervin, a Fidesz országgyűlési képviselője elmondta a hvg.hu-nak, hogy a mostani helyzet azt mutatja, hogy rosszul működik az államigazgatás. Szerinte azt nem lehet eldönteni egyelőre, hogy az egyes választókörökben tapasztalt sok átjelentkezés spontán választói magatartás eredménye, vagy valamilyen szervezett erő áll-e a háttérben. Ezt csak a konkrét választókörök eredményeinek ismeretében lehet majd megvizsgálni. Demeter sajnálja, hogy most, amikor 15 év után újra egyértelmű lett a választási eredmény - utoljára 1994-ben volt szerinte ilyen egyértelmű a helyzet - rossz hangulatban várja az ország az eredményeket.

Az MDF még remél

A hvg.hu-nak nyilatkozó Kerék-Bárczy Szabolcs MDF-szóvivő szerint – habár mind a Szonda Ipsos, mind a Századvég ennek ellenkezőjét jósolta – pártja bejut az Országgyűlésbe. Kerék-Bárczy emlékeztetett: a közvélemény-kutatók eddig egyszer sem találták el az MDF eredményeit. „Az is csoda egyébként, hogy ilyen ellenszél és gáncsoskodás ellenére az MDF-nek a közvélemény-kutatók ennyit mérnek.” Szerinte, akik felelősek azért a hisztéria- és indulatkeltésért, ami az MDF körül az elmúlt néhány hét során zajlott, azok az MDF marginalizálását szerették volna elérni. „Meggyőződésem, hogy most is meg fognak lepődni a közvélemény-kutatók” – tette hozzá. Lapunk azzal az ellenvetéssel élt, hogy 2006-ban úgy kapott 5,04 százalékot, hogy húsz területi listája és 159 egyéni képviselője volt. A szóvivő szerint ez igaz, de „senki sem képvisel olyan politikát Magyarországon, mint az MDF, tehát versenytársak nélkül vagyunk”. Szerinte az LMP sem versenytárs, mert a szabad piacgazdaság hívei „nem szavaznak más pártra, csak a Magyar Demokrata Fórumra”.

1 2 3 4 5 6 7
12
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!