szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormányszóvivő szerint a kabinet nem mentett fel milliókért szakállamtitkárokat, csak egyetlen egy személy távozásáról van szó; "árnyékra vetődött a Fidesz". Így reagált Szollár Domokos szombaton az MTI-nek a Fidesz állítására, miszerint a kormány több millió forint végkielégítést fizet az elbocsátott szakállamtitkároknak.

Fónagy János (Fidesz) szombati sajtótájékoztatóján azt mondta: teljesen feleslegesen bocsát el a kormány szakállamtitkárokat, és fizet nekik több milliós végkielégítést, hiszen néhány héten belül a kormányváltással egyébként is megszűnik a megbízatásuk. Úgy vélte: az elbocsátások azt bizonyítják újból, hogy a kabinet még a kormányváltás előtt ki akarja üríteni a kasszát; az elbocsátások egyetlen oka, hogy végkielégítést lehessen fizetni a  szakállamtitkároknak.
   
Szollár Domokos kormányszóvivő ezzel kapcsolatban azt mondta: nincs szó sem felmentési hullámról, sem végkielégítésekről; nem mentettek fel milliókért  szakállamtitkárokat a kormányváltásra való tekintettel. Leszögezte: Székely Judit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára volt az egyetlen, akit március végén felmentett a miniszterelnök. A kormány semmi ilyen akcióra nem készül - mondta, hozzátéve, hogy a kabinet a kormányváltásra tekintettel igen "szigorú és a magyar demokráciában példátlan döntési moratóriumot hirdetett meg" hónapokkal a választások előtt.
   
A kormányszóvivő emlékeztetett, hogy március 1-jétől tilos a személyi kinevezésekről dönteni: nem lehet új vezetőket kinevezni sem az egyes minisztériumoknál, sem pedig a központi államigazgatási szerveknél, illetve ezek helyi szerveinél.  Április 1-jétől pedig már csak a közfeladatok zavartalan ellátásához szükséges pénzügyi kötelezettségvállalásokról lehet döntést hozni és nem köthető egyedi támogatási szerződés közhasznú és kiemelten közhasznú társaságokkal - tette hozzá.
   
A kormányszóvivő megismételte: a döntési  moratóriummal a kormány a lehető legnagyobb mozgásteret kívánja meghagyni a következő kormánynak, és hogy "ne ismétlődhessen az, ami a 2002-es kormányváltáskor történt, amikor az akkor távozó kormány az utolsó napokban személyi kinevezésekkel, pénzügyi kötelezettségvállalásokkal teljesen kisöpörte a padlást".
   
Szollár Domokos úgy fogalmazott: ezen felül a kormány nyílt lapokkal játszik, biztosítja az államháztartás maximális átláthatóságát, és - szemben az elmúlt húsz esztendő gyakorlatával - jelentős tartalékokat hagy hátra, ami igen nagy mozgásteret biztosít a következő kabinetnek. Ezzel kapcsolatban kitért arra, hogy az általános tartalék mellett 100 milliárdos stabilitási és 50 milliárdos kamatkockázati tartalék is felhasználható lesz; összességében a 205 milliárdból 188 milliárdról, tehát a tartalék 91 százalékáról a hivatalba lépő új kabinet rendelkezhet.
   
"Teljesen értelmetlen és minden alapot nélkülöz az ellenzéki képviselő azon állítása, hogy a kormány kiürítené a kasszát, ennek pont az ellenkezője az igaz" - tette hozzá a kormányszóvivő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Másképp képzeli a Fidesz a munkába vezető utat

"Ha a Fidesz kormányra kerül, mindent megtesz azért, hogy a foglalkoztatás, a munkahelyteremtés egészen más pályára álljon az elkövetkezendő időszakban" - ígérte a párt egyik politikusa. Az Út a munkába programmal a szocialistákon kívül kevesen elégedettek, s azt is sejteni lehet a fideszes nyilatkozatokból, hogy a nemsokára kormányra kerülő párt másképp képzeli a szakképzetlen munkanélküliek foglalkoztatását, mint ahogy az eddig történt. De hogyan?

MTI Itthon

Csak a választás után döntenek a posztokról a Fideszben

Személyi döntések, kinevezések csak azután lehetnek, hogy az országgyűlési választás véget ér, "vagyis a legtávolabbi település legutolsó választópolgára is leadta a szavazatát" - így kommentálta a Fidesz szóvivője a leendő kormány összetételével kapcsolatos, a sajtóban megjelent személyi találgatásokat csütörtökön.

MTI Itthon

Navracsics: a Fidesz soha nem ígért csodát

A magyar politika, a magyar demokrácia történetében még nem volt példa arra, hogy a választópolgárok ennyire egyértelműen foglaltak volna állást abban a kérdésben, hogy ne azok vezessék tovább az országot, mint akik eddig tették. Ezzel a feladattal egy új politikai erőt bíztak meg, azzal együtt is, hogy a Fidesz nem ígért csodákat - jelentette ki Navracsics Tibor (Fidesz) miskolci sajtótájékoztatóján pénteken.