A budapesti kerületi polgármesterek közül a legrégebb óta Derce Tamás (IV. kerület) és Gegesy Ferenc (IX. kerület) van hivatalban, őket 1990 októberében még nem közvetlenül a kerületi lakosok, hanem a választások nyomán összeülő kerületi önkormányzati testület választotta meg tisztségébe. Húsz év után távozik hivatalából Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere, akit a Fővárosi Közgyűlés 1990. október 31-i alakuló ülése választott meg a főváros első emberének.
A kerületi polgármesterek között a VIII. kerületet irányító Kocsis Máté (1981) nemcsak korát, hanem hivatali idejét tekintve is a legfiatalabb - 2009 novemberében lett Józsefváros polgármestere. A kerületek első emberei közül a legidősebb Szabolcs Attila (1945), aki 2006 októbere óta áll a XXII. kerület élén.
Az Országgyűlés jelenlegi 386 képviselője között kilencen egyben budapesti kerületi önkormányzatok első emberei is - hét honatya a Fidesz, egy-egy a KDNP, illetve az MSZP frakciójában ül. 2006-ban a 23 kerületi polgármester közül hatan a Fidesz-KDNP jelöltjeként nyerték meg a helyhatósági választást, a XVI. kerület első embere, Kovács Péter a Fidesz-MDF-MIÉP-Vállalkozók Pártja, Szabolcs Attila pedig a XXII. kerületben a Fidesz-KDNP-Nemzeti Fórum-Jobbik jelöltjeként nyert. Öten az MSZP-SZDSZ, hatan az MSZP jelöltjeként győztek, a IX. kerületi polgármesteri címet Gegesy Ferenc az SZDSZ jelöltjeként szerezte meg, de két éve függetlenként működik, Csécsei Béla pedig, aki a VIII. kerületben szintén az SZDSZ jelöltjeként győzött, tavaly lemondott tisztségéről; utódja Kocsis Máté (Fidesz-KDNP) lett. Derce Tamás a IV. kerületben az Újpestért Egyesület, Geiger Ferenc a XXIII. kerületben pedig a Soroksári Civil Szervezetek jelöltjeként nyert négy évvel ezelőtt.
2010-ben a parlamenti pártok közül Budapesten a Fidesz a XIII. és a XXIII. kerületben önállóan, a IV. kerületben az Újpestért Egyesülettel, a többi kerületben a KDNP-vel közösen állított polgármester-jelöltet, az MSZP a VII. kerületben a Függetlenek Erzsébetvárosért Egyesülettel indított jelöltet, a XXIII. kerületben nincs polgármesterjelöltje. A Jobbik Budapest 15, a Lehet Más a Politika (LMP) 11 kerületében indít polgármester-jelöltet. A fővárosban egyéb szervezetek, kerületi egyesületek támogatásával, illetve függetlenként is (ketten, a X. és a XXII. kerületben) indulnak polgármesterjelöltek. A 23 kerület közül ötben indul női jelölt a polgármesteri székért - az első, a hatodik, valamint a huszonkettedik kerületben kettő, a tizenegyedik, illetve a tizenhatodik kerületben egy-egy. Az MSZP-nek, a Jobbiknak, valamint az LMP-nek két-két, a Fidesznek egy budapesti női polgármesterjelöltje van, a XXII. kerületben pedig egy női független polgármesterjelölt indul.
A főpolgármesteri címért eddig három női jelölt indult: 1990-ben Ungár Klára (Fidesz) és Barsiné Pataky Etelka (MDF), 2002-ben pedig Gy. Németh Erzsébet (MSZP). Az idei főpolgármester-jelöltek közül a Fidesz-KDNP támogatásával induló Tarlós István (1948) a korelnök (ő a négy évvel ezelőtti választáson, amelyen független jelöltként, de a Fidesz támogatásával indult, alig több mint egy százalékkal, alig 13 ezer szavazattal kapott kevesebbet, mint a választást megnyerő Demszky Gábor), őt az MSZP-s Horváth Csaba (1969), az LMP-s Jávor Benedek (1972), valamint a Jobbikos Staudt Gábor (1983) követi.
Idén a 23 kerületi polgármesteri tisztségre összesen 81-en pályáznak, a jelenlegi polgármesterek közül 18-an ismét elindulnak a posztért. Közülük a IX. kerületben induló Gegesy Ferenc az egyetlen, aki 1990 óta folyamatosan a kerület első embere. A fővárosi kerületek közül a legkevesebben - ketten - a tizenharmadikban indulnak a kerület vezetéséért: az 1994 óta hivatalban lévő Tóth József (MSZP) sorozatban ötödik alkalommal méretteti meg magát, ugyanitt Spaller Endre a Fidesz jelöltje. A többi kerületben a polgármesteri székért három, illetve négy jelölt indul.