- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.
- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.
- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.
- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.
- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.
A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.
Most érkezett
Ezer ember nem tudott még hazatérni
Hatvan ember töltötte közösségi szálláson a péntek éjjelt a vörösiszap okozta katasztrófa sújtotta ajkai térségben, de további 900 ember nem tartózkodik otthonában, mert háza, vagy ő maga is megsérült és kórházban van, illetve elővigyázatosságból elhagyta települését – mondta a kármentesítési szóvivő az MTI tudósítójának szombat reggel.
Percről percre
A Somló Volán végzi a személyszállítást, a járművek iszapmentesítését
Az iszapkatasztrófa sújtotta területen az ajkai Somló Volán Zrt. buszai szállították és szállítják a mentési munkálatok résztvevőit, a kitelepítetteket, illetve az iskolás gyerekeket; a cég terelőútvonalakon közlekedteti menetrend szerinti járatait is - tájékoztatta Barta János, a társaság vezérigazgatója szombaton az MTI-t.
Mint elmondta: a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság igényeinek megfelelően bocsátották rendelkezésre a buszokat, így például a kolontáriak kitelepítését tizenöt busszal oldották meg, s a lakosság pénteki visszaszállításában is a Somló Volán vállalt döntő szerepet.
Barta János közlése szerint Ajka-Devecser-Somlóvásárhely között naponta mintegy 8-10 vonatpótló buszt közlekedtetnek, de a cégük adta húsz autóbusz állandó készenléti ügyeletét is, illetve a Kisalföld Volánnak a katasztrófa sújtotta területre vezényelt buszainak műszaki ellátását is megoldották.
"Beszállt" a Somló Volán a Volán-társaságok által befizetett jótékonysági támogatásba is, a volános cégek összesen 3 millió 850 ezer forintot fizettek be a károsultak javára - tájékoztatott a vezérigazgató, aki elmondta azt is, hogy cégük az ajkai járműmosóban soron kívül végzi a kárterületen közlekedő járművek mosását, iszapmentesítését és a lúg semlegesítését.
Iszapömlés - A kormány az év végéig fenntartaná a veszélyhelyzetet
A kormány indítványozza, hogy az Országgyűlés az év végéig hosszabbítsa meg a vörösiszap-katasztrófa miatt Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Vas megyében elrendelt veszélyhelyzetet - mondta Bakondi György szombaton Budapesten, a kormányszóvivői tájékoztatón.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-t felügyelő kormánybiztos közlése szerint a kormány hétfőn terjeszti az Országgyűlés elé az október 6-án kihirdetett veszélyhelyzet meghosszabbításáról szóló indítványt, s a képviselők még aznap döntenek a javaslatról. A törvény szerint a kormány 14 napra hirdethet veszélyhelyzetet, ennek meghosszabbítása az Országgyűlés hatáskörébe tartozik - mondta a katasztrófavédelmi vezető.
Az érintett területeken a normál közigazgatás keretében nem lehet elvégezni a feladatokat, továbbra is szükség van a fegyveres szervek, ezen belül a honvédség speciális eszközeinek az alkalmazására, ezért a lakosság védelme érdekében meg kell hosszabbítani a veszélyhelyzet időtartamát - indokolta a javaslatot.
Devecserbe települt a kárfelszámolási parancsnokság
Devecserbe települt át Kolontárról a kárfelszámolási parancsnokság, mert az iszapkatasztrófa sújtotta térségben szombattól a Veszprém megyei kisvárosban összpontosul a kármentesítés.Az MTI tudósítója szombaton, a még mindig zárt településre bejutva a távozóban lévő katasztrófavédelmi vezetőktől megtudta, azért telepítik át a vezetési pontot, mert Kolontáron az operatív védekezési munka befejeződött, jelenleg a tereprendezést, a hidak, csatornák és közművek helyreállítását, valamint a vörösiszap eltakarítását, illetve a már elbontott lakóházak törmelékeinek elszállítását végzik. Közlésük szerint az előző nap visszaérkezett mintegy félezer lakos ellátása is kisebb feladatot igényel, míg Devecserben ötezer embert kell ellátni védőeszközökkel, illetve négyszáz kitelepített ügyét kell koordinálni. Sokkal összetettebb feladat lesz a múlt hétfőn történt katasztrófa során elöntött 21 utcában a kárfelszámolás, valamint a megsérült lakóházak állapotának felmérése – mondták. Kolontáron egy új, harminc tonna teherbírású híd építésébe kezdtek a katonák, az ehhez szükséges faanyagok kiszállítása folyamatban van. Már elkészült az új vasúti pályaszakasz, a síneket lefektették – tapasztalta az MTI tudósítója Kolontáron járva szombat délelőtt.
Kármentő bizottságot hozott létre a kormány
Kármentő bizottságot hozott létre a kormány; e testület tagjai döntenek arról, hogy a vörösiszap-katasztrófa okozta károk mentesítésére létrejött Magyar Kármentő Alapba befizetett adományokra hol van a legnagyobb szükség - közölte Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője szombati budapesti sajtótájékoztatóján.
A bizottság elnöke Lasztovicza Jenő, a Veszprém megyei védelmi bizottság elnöke. Tagja a Veszprém megyei önkormányzat főjegyzője, a Belügyminisztérium delegáltja, valamint Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely polgármestere.
Emellett a testület elnöke felkéri a részvételre a Veszprém megyei 1-es számú országgyűlési választókerület fideszes képviselőjét, Ékes Józsefet is - mondta a miniszterelnök szóvivője.
A kármentő bizottság dönt arról, hogy az újjáépítés és a térség revitalizációja érdekében mi a legjobb és a leghatékonyabb felhasználása a pénznek - tette hozzá.
Szijjártó Péter közölte: a kabinet pénteki ülésén hozott rendeletet a Magyar Kármentő Alapba beérkezett adományok felhasználásának mikéntjéről. Tájékoztatása szerint az alapba eddig befizetett adományok összege pénteken meghaladta a 300 millió forintot.
A szóvivő szólt arról is, a kormány arra kérte Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert, hogy az adótörvények beterjesztésénél két pontban "emlékezzen meg" a Magyar Kármentő Alapról. Ennek értelmében az alapba történő befizetések után a lehető legnagyobb adókedvezményt fogják megkapni a befizetők a jogszabály hatályba lépését követően, visszamenőlegesen. Továbbá a személyi jövedelemadó 1 százalékos felajánlásánál a "civil" 1 százalékot fel lehet majd ajánlani az alap számára is.
Megkezdték a termelés újraindítását a Mal timföldgyárában
Megkezdődött a termelés újraindítása a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. ajkai timföldgyárában - közölte Petróczi Tímea, a céget felügyelő kormánybiztos szóvivője péntek este. A szóvivő közleménye szerint a gyár kedden érheti el teljes üzemmódban való működését.
Újabb felajánlások érkeztek
A 1752-es Nemzeti Segélyvonalon 10 nap alatt 767 ezren adakoztak a vörösiszap katasztrófa károsultjai számára, a 1752-es telefonszám felhívásával 250 forintnyi pénzadományt juttathatnak el a rászorultakhoz az öt legnagyobb magyar karitatív szervezeten keresztül. A gyűjtőszámláló állása, a telefonhívások számának alakulása folyamatosan ellenőrizhető a www.nsv.hu honlapon - közölte a Nemzeti Segélyvonal Alapítvány.
50 milliós segély az OTP-től
Az OTP Bank azonnali segítségként 50 millió forintot utal a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak támogatására a Magyar Kármentő Alap számlájára. A hitelintézet vállalja, hogy 2010. október 18-ától a lakossági adományokból az alapba befolyó következő 50 millió forintot megduplázza, valamint a lakossági, vállalati, önkormányzati ügyfelek OTP Banknál vezetett bankszámláiról 2010. november 30-áig az iszapszennyezés károsultjainak megsegítésére kezdeményezett humanitárius célú tranzakciók díjait is átutalja a bank a Magyar Kármentő Alap számlájára - közölte a pénzintézet.
A Mal-vezér a CNN-nek: nem lehetett előre látni a katasztrófát
"Azt mondják, felelősnek kellene érezzem magam, de én nem érzem így" - nyilatkozta a CNN hírtelevízió tudósítójának Bakonyi Zoltán egy nappal azután, hogy szabadlábra helyezték. Videó.
Növényekkel megtisztítható a vörösiszappal szennyezett talaj?
Akár növényekkel is „gyógyítható” lenne a vörösiszappal szennyezett talaj Kolontár és Devecser környékén. Mivel a nagy kiterjedés miatt a talajcsere nem megoldás, a növényi tisztítás a legegyszerűbb megoldás lenne - mondta a Szegedi Tudományegyetem Növénybiológiai Tanszékének egyetemi tanára.