szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vasárnapra szervez tüntetést a Váralja Szövetség az V. kerületi Bécsi utcába tervezett Új Városközpont felépülése ellen.

Más civil szervezetekkel összefogva újabb demonstrációt hirdetett az V. kerületi Bécsi utcába tervezett Új Városközpont elnevezésű nagyberuházás ellen vasárnapra a Váralja Szövetség (VSZ); a fiatal városvédőket tömörítő egyesület értesülése szerint a beruházók 2011. január 15-től műemléki jelentőségű épületeket is bontanának.

Mint a VSZ keddi budapesti sajtótájékoztatóján Hetzmann Róbert elnökségi tag elmondta, a környékbeli házak lakóival, üzlettulajdonosaival beszélgetve a városvédők számára kiderült: a helyiek semmit nem tudnak a nagyszabású projektről. "A legfontosabb célunk, hogy tudatosítsuk: a világörökségi védőzónába tervezett beruházás több jogszabályt is sért" - fogalmazott a VSZ képviselője. Mint rámutatott, az építtetőknek a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnál mint szakhatóságnál engedélyeztetnie kellett volna a terveket, ezt azonban nem tették meg. Hetzmann Róbert szerint további szabálytalanság, hogy a főváros rendezési tervében engedélyezett, legfeljebb 30 méteres épületmagasság helyett az Új Városközpont az 50 méteren is túlnyúlna, Budapest panorámájában a Szent István bazilika tömegével vetekedve.

A Csipak Péter és Yuli Ofer vállalkozók által vezetett beruházói csoport a Kristóf tértől a Brit Nagykövetségig azért kívánja lebontani a Bécsi utca egyik oldalát képező öt műemléki jelentőségű épületet, hogy helyükre egy 15 szintes, 44.600 négyzetméteres üvegpalotát húzzon fel. Az Új Városközpont elnevezésű épületben olyan funkciók - iroda, szálloda, kereskedelmi egységek - kapnának helyet, amelyek jelenleg sem hiányoznak a Belvárosból, ráadásul a 470 autóra tervezett mélygarázs elviselhetetlen forgalmat generálna a szűk utcában - ismertette a projekttel szembeni kifogásaikat a VSZ elnökségi tagja.

Az V. Kerületi Önkormányzat által a beruházásra kiadott elvi építési engedély ellen fellebbezést adott be a Budapesti Közigazgatási Hivatalnál többek között az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága és a Budapest Világörökségéért Alapítvány is. Buzna Margit, az alapítvány elnökségi tagja az MTI-nek elmondta, a hivatal döntése már megszületett, de az egyelőre még nem jutott el hozzájuk. Közben azonban az V. Kerületi Önkormányzat október 28-i közgyűlésén megszavazott felhatalmazás birtokában Rogán Antal polgármester megállapodást írt alá a befektetőkkel - fűzte hozzá Buzna Margit, hangsúlyozva: a kerület úgy szerződött a projektre, hogy annak számos engedélye hiányzik, továbbá pontos műszaki paraméterei sem ismertek még. Ennek ellenére a városvédők információi szerint a műemléki jelentőségű épületek bontása 2011. január 15-én megkezdődik.

Hetzmann Róbert bejelentette: a kerület lakóinak tájékoztatására "tízezres nagyságrendben" szórólapot nyomtattak, melyen felhívják a figyelmet a projekt veszélyeire, valamint más városvédő szervezetekkel összefogva vasárnap 16 órára demonstrációt szerveznek a Kristóf térre. Az MTI megkeresésére az V. Kerületi Önkormányzat sajtóosztálya nem kívánt reagálni a Váralja Szövetség honlapján is megfogalmazott kifogásokra. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!