szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar kultúra és tudomány, az itthoni felsőoktatási intézmények hatékony külföldi képviselőjévé akarják átszerezni a Balassi Intézetet és az általa összefogott külföldi magyar kulturális intézetek hálózatát. Hatos Pál főigazgató szerint a racionálisabb, egységesebb működésre is törekszenek.

A Balassi Intézetnek két nagy stratégiai célja van: a magyarság nemzeti önképének a pozitív alapú újragondolása, valamint a magyarság jó hírnevének eljuttatása a nemzetek közösségébe - ismertette a főigazgató a november 4-5-i tárcaközi stratégiai értekezleten elhangzottakat.

A stratégia hat konkrét célt jelöl meg a következő négy évre. Első helyen áll a BI és a hozzá tartozó intézményhálózat szervezeti és financiális újjászervezése; a párhuzamosságokat felszámoló, egységes működés jövő év végére valósulhat meg. A főigazgató szerint a jelentős racionalizálással több pénz jut a szakmai programokra. Az intézetnek jelentős ingatlanvagyona van külföldön és Magyarországon, melynek rendbe hozása több évig fog tartani.

A második konkrét cél az egységes arculat és megjelenés, ami 2011 januárjára készülhet el.

A külföldi magyar intézetek feladatait is újrafogalmazzák. Ennek lényege az egységes magyar külképviseleti rendszerbe való integrálódás, mely eddig ad hoc módon működött. Az új koncepció az eddigiektől eltérő feladatokat ró a külföldi magyar intézetek vezetőire is; az új stratégia megszületésével nem maguknak kell kitalálniuk feladatokat. Cél, hogy az intézetek élők legyenek, "ahol megtalálhatók lesznek olyan információk, amelyek alapján bárki megszervezhet egy magyarországi utat, beülhet egy jó kávéra, rendelhet egy üveg magyar bort".

Új hungarológiai koncepció is készül, amelyben a külföldön bemutatni kívánt magyarságtudomány az eddigi filológiai-nyelvészeti szemlélet helyett a néprajzot, szociológiát, történelmet is magába foglaló komplex rendszerré áll össze, egyben a magyarságot területileg is elhelyezi Közép-Európa térképén.

A külföldi magyar intézethálózat a Campus Hungary programban is rész vesz majd, jobban megismertetve a magyar felsőoktatás nemzetközileg könnyen konvertálható értékeit külföldön.

A Balassi Intézethez tartozik a szomszédos országokban, illetve a diaszpórában élő magyaroknak szakkollégiumi képzést nyújtó Márton Áron Szakkollégium, ezért a hungarológiai képzés, a magyaroktatás rendszerének újragondolása szintén az intézmény feladatai közé tartozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Miniszteri biztost neveztek ki a Balassi Intézetnél

Miniszteri biztossá nevezte ki Hatos Pált a Balassi Intézet szervezeti, pénzügyi, finanszírozási helyzetének felmérésére 2010. július 31-ig Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter - olvasható a Hivatalos Értesítő legfrissebb számában.

MTI Itthon

Átvilágítják a Balassi Intézet működését

Átvilágítás zajlik a Balassi Intézetnél, a külföldi kulturális intézetek felügyeleti szervénél; vizsgálják az intézet, a New York-i Magyar Kulturális Központ, valamint a New York-i magyar évad gazdálkodását is - mondta Hatos Pál, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium miniszteri biztosa csütörtökön.