Bakondi nem ismeri a gátsüllyedést mutató műholdfelvételeket

Nem ismeri a katasztrófavédelmi kormánybiztos azokat a műholdas felvételeket, amelyek az ajkai vörösiszap-tározóval kapcsolatban az elmúlt napokban megjelentek a sajtóban, de vizsgálják, hogy hasonló módszerek bevezetésére, ilyen jellegű információgyűjtésre szükség lehet-e Magyarországon – közölte Bakondi György.

  • MTI MTI
Bakondi nem ismeri a gátsüllyedést mutató műholdfelvételeket

A napokban megjelent, "múltba néző" műholdas űrkutató-radarfelvételek szerint kimutatható, hogy évek óta süllyedt az ajkai vörösiszap-tározó gátja. A magyar vezetésű kutatócsoport megállapításai szerint "a gátak stabilitásának monitorozásával a mozgások évekkel ezelőtt kimutathatók lettek volna, a nagymértékű és térben változatos differenciális mozgás egyértelműen jelezte volna, hogy csak idő kérdése a szerkezet törése, átszakadása".

Az Űrvilág űrkutatási hírportálon közzétett, az Európai Űrügynökség által rendelkezésre bocsátott információk szerint a vizsgálat első eredményei 2003-ig visszamenve mutatták ki a süllyedést. A következő fázisban a régmúltat, az ESA ERS-1 és ERS-2 műholdjaival 1992-től 2000-ig terjedő időszakról szóló radaradatokat is megvizsgálják a kutatók.

Bakondi György katasztrófavédelmi kormánybiztos, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője az MTI-nek azt mondta: vannak olyan rezgésérzékelő műszerek védőgátakba beépítve, amelyek egy központba befutva adatokat továbbítanak, és néhány nappal vagy órával korábban jelzik egy esetleges gátszakadás veszélyét.

Az altábornagy megjegyezte, hogy Paksnál, az atomerőmű üzemeinél vannak ilyen műszerek kiépítve, és vizsgálják, hogy szükséges-e más, hasonló gátrendszereknél ilyen ellenőrzőpont felállítása, s ehhez milyen jogszabályalkotásra van szükség.

Bakondi György elmondta azt is, hogy a SEVESO II. uniós jogszabály hatálya alá tartozó húsz magyarországi veszélyes vegyi üzem környezetében kiépítették a Monitoring és Lakossági Riasztó Rendszert (MoLaRi). Az ország nyolc megyéjében és a fővárosban működő hálózat kiépítése mintegy 7 milliárd forintba került.

Hozzátette: bár a sajtóban megjelent műholdas kutatási felvételeket nem ismeri, egy ilyen felvétel vagy kutatóelemzés bizonyos időszakonkénti megrendelése horribilis összegekkel terhelné az adott céget.

Az altábornagy közlése szerint több szálon is zajlik a vizsgálat, hogy kiderítsék, mi okozta az ajkai társégben október 4-én bekövetkezett, 10 ember halálát okozó katasztrófát, miért szakadt ki az iszaptározó gátfala, és ki a felelős a történtekért.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.