szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A költségvetési egyensúly fenntartását, a strukturális reformok végigvitelét és gazdasági növekedést jelölte meg a következő időszak legfontosabb célkitűzéseként az MKIK elnöke.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke elmondta: fenntarthatóság érdekében szükség van egy valódi konvergenciára, oldani kell a finanszírozási függőséget, a monopóliumok feltörése mellett csökkenteni kell az adót és a bürokráciát, visszaszorítani a feketegazdaságot és a korrupciót.

Konkrét programokat kell megalkotni, s ebben kiemelt kamarai szerep szükséges - hangsúlyozta. A kamarai vezető szerint kihívások tömege áll az ország előtt: elengedhetetlen például az intézmény- és elosztórendszerek - így oktatási, adó-, egészségügyi, nyugdíj-, közigazgatási rendszer - átalakítása, a foglalkoztatás és szakképzés kérdésében pedig egy hosszú távú szakképzési stratégia megalkotása. Parragh László ezzel kapcsolatban kifejtette: Magyarországon rossz a képzés szerkezete, a például Németországban alkalmazott duális képzési rendszert itthon mindössze kilencezer cég alkalmazza.

Parragh László a kamara által, a vállalati körben elvégzett konjunktúra-felmérésről az MTI kérdésére elmondta: az erős konjunktúra, amivel a társaságok korábban számoltak, megtorpant. Jelezte, továbbra is pozitív a konjunktúra várakozás, de már nem olyan meredek emelkedésű, mint amilyennek tavasszal prognosztizálták. Az elnök szerint az exportra termelő nagyobb cégek esetében megjelent egy enyhe bizonytalanság, s bár jó évet zártak, de a rendelésállományuk nem emelkedett olyan mértékben, mint az értékesítésük.

A felmérés szerint a hazai piacra termelő kis-és középvállalkozói kör 2010 év elején még bízott egy hirtelen fogyasztásemelkedésben, ez azonban nem következett be. A gazdasági szervezetek a felfelé ívelő hullámot 2011 tavaszára várják - tette hozzá Parragh László.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Hazai gazdaság

Parragh: cél a fiatalok szakképesítése

A Duna Televízió kedd reggeli műsorában Parragh László, az iparkamara elnöke úgy vélekedett: nem csak magas hozzáadott értékű munkahelyekre van szükség az országban. Szerinte a fiatalok kezébe minimálisan szakképesítést kell adni, mivel e nélkül ötven százalékos valószínűséggel egész életen át munkanélküliségre ítéltetnek.