szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Feljelentettek a rendőrségen egy projektcéget, amely több mint 84 millió forinttal tartozik egy kivitelezőnek. A bepanaszolt Coral Construction Kft. ahhoz a cégcsoporthoz tartozik, amelynek egyik tagja kapcsán már tavaly megírtuk: eltűnt a lakók – közös számlájukra befizetett – több millió forintja.

A debreceni Hajdúsági Minőségért (HM) Kft. három vállalkozási szerződést kötött a Coral Construction Kft-vel budapesti építkezések (a City Center Park, a Topáz Ház és a Mátyás udvar) kivitelezésére, az általa végzett munkák teljesítését a Coral leigazolta. A számlákat is befogadta, ám azokat még felszólítás ellenében sem fizették ki. A HM Kft. követelése mintegy 84,5 millió forint.

A HM Kft. tulajdonosai, Dobos Attila és Dobos László a hvg.hu-nak elmondták, a Coral Construction ügyvezetőjével, Shimon Hovavval utoljára tavaly novemberben találkoztak, ám semmiben sem tudtak megállapodni. Sőt, inkább az látszott, hogy nem akarnak nekik fizetni. Az ügyvezető közölte, Hovavék a tartozás rendezéseként azt ajánlották, fizessék be a lakások hitelét, aztán ha túladnak a lakásokon, pénzükhöz juthatnak. Ebbe azonban nem akartak belemenni, minthogy abba sem, hogy egy másik építkezés, a József Ház telkét elfogadják. Miután világossá vált számukra, hogy nem jutnak pénzükhöz, mégis ráálltak volna a telek megszerzésére. Csakhogy addigra már az ingatlant eladták a BP Assestnek – állította a hvg.hu-nak Dobos Attila.

„Hovav és társai akkor tűntek el, amikor kiderült, hogy a bank nem fogja őket tovább finanszírozni. Éppen ezért azt javasolták nekünk, hogy próbáljunk a pénzintézettel megegyezni, ám banktitokra való hivatkozással elutasítottak minket” - mondta Dobos. A bank ráadásul már be sem engedi a Mátyás téri építkezésre a HM Kft-t. Ezek után Dobos László a VIII. kerületi önkormányzat jegyzőjénél bejelentette, hogy birtokháborítás történt, illetve feljelentést tett a józsefvárosi rendőrkapitányságon csalás és csődbüntett gyanúja miatt. Eddig egyik helyről sem kapott tájékoztatást arról, hogy milyen lépéseket tettek az ügyben.

A feljelentők vélekedései

A CC elérhetetlen illetékesei

Mindezekkel kapcsolatban természetesen szerettük volna megkérdezni a Coral Construction egyik illetékesét, a műszaki vezető Madarasi Attilát és a cég, illetve a City Center Park kapcsán a pénzügyeket intéző asszisztenst, de mind a kettejük  – általunk ismert – számán az előfizető nem volt kapcsolható.

A HM Kft. tulajdonosai szerint egyértelmű, hogy az általuk leszállított anyagot felhasználták, ám nem fizették ki. A fedezetként felajánlott ingatlanokat pedig Hovav vállalkozásai – a BP Assets Kft. és a Floor Plan Kft. – részére valós ellenérték nélkül eladták, amivel bűncselekményt követtek el. A rendőrségen megtett feljelentésben a cégvezető hangsúlyozta, hogy a beépített anyagok tulajdonjoga a kft-t illeti meg addig, amíg ki nem fizetik. A Mátyás téri építési terület lezárása kapcsán pedig a feljelentő azt a gyanút fogalmazta meg a rendőrség felé, hogy azt a célt szolgálta, az anyagbeszállítók és a vállalkozók ne jussanak hozzá anyaguk és munkadíjuk ellenértékéhez. Ezt többek között azzal indokolták, hogy a bank tudott a Coral Construction fizetési problémáiról, ám addig várt a terület lezárásával, amíg a társasház szerkezetileg elkészült.

Dobos László azt kérte a nyomozó hatóságtól, vizsgálja meg, hogy „a projektcég sikkasztotta-e el a banktól kapott hitel összegét, vagy a bank szintén a vállalkozók terhére akar jogosulatlanul vagyont felhalmozni, a Ptk. 361. §-a alapján ugyanis aki másnak rovására jogalap nélkül jut vagyoni előnyhöz, köteles ezt az előnyt visszatéríteni.”

A HM Kft. vezetői szerint ugyanakkor a Mátyás téri építkezés beruházó cége, a Mátyás Residence 2004, a bankot és őket is tévedésbe ejtette azzal a tájékoztatásával, hogy a felépítendő lakásokra megvannak a vevők, mert a valóságban nem így volt. Dobos Attila elmondása szerint a Mátyás tér 10-11. szám alatti társasház esetében például 51 külföldi vevő jelezte vásárlási szándékát a földhivatal felé. Azonban a hivatal a bejegyzéseket egytől egyig elutasította, ám a döntés ellen sem a vevők, sem az ügyükben eljáró ügyvédek nem éltek panasszal. Ennek fényében pedig megkérdőjeleződik, hogy valós vevőkről és valós szerződésekről van-e szó.

Negatív tőke ellenére hitel

A bankkal kötött szerződés kapcsán a vállalkozó furcsának találta azt is, hogy a projektcégek úgy kaptak jelentős hitelt, hogy a a vállalkozások mérlege szerinti tőkéi 2008-ban és 2009-ben is negatívak voltak. Két éve a Coral Construction esetében 7,7 millió forint, a Coral Holding Kft-nél 16 millió, a City Center Parknál 240 milliós mínusz állt fenn. „Azt a tényt figyelembe véve, hogy az előírt feltöltést, átalakulást vagy megszűnési eljárást nem folytatták le, nem is volt reális esély arra, hogy a tartozásokat kifizessék” – vélekedett Dobos László a hatóságnál megtett feljelentésében. Hozzátette: mivel a Coral Constructiom felszámolását idén január 24-én elrendelte a bíróság, nem is fogja tudja rendezni az adósságát.

Shimon Hovav másik projektje, a szintén VIII. kerületi City Center Park kapcsán a lakók feljelentése alapján sikkasztás gyanúja miatt nyomozás indult a józsefvárosi kapitányságon – mint arról tavaly beszámoltunk. A társasház tulajdonosainak egy része azért fordult a rendőrséghez, hogy kiderüljön, ki sikkasztotta el a közös számlára befizetett több millió forintjukat. A számlához állítólag a közös képviselő és az izraeli beruházó, Shimon Hovav megbízottja fért hozzá – mint azt a lakók korábban a hvg.hu-nak elmondták.

A két ügy különbözik egymástól, de a személyes és céges összefonódások révén kapcsolat mutatkozik közöttük. Ezért szerettük volna megtudni, hogy a rendőrség összevonja-e az eljárásokat. A Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya megkeresésünkre azt közölte, hogy az eljárásokat nem egyesítették. A City Center Parkkal kapcsolatban ismeretlen tettessel szemben vizsgálódnak sikkasztás gyanúja miatt. A Hajdúsági Minőségért ügyében pedig csalás gyanúja miatt február 15-én elrendelték a nyomozást.

Az említett céges összefonódások

A Coral Contruction Kft. tulajdonosa a Samor Managment SA, képviselői Shimon Hovav és Adi Dana. A CC a tulajdonosa a József Ház Kft-nek. Ez utóbbi vállalkozás tulajdonában volt a József utca 39. szám alatti ingatlan, amelyet 2010 őszén a BP Assets Kft-nek adtak el. A Coral Construction egyik alapítója a Marlaz Investment Kft. volt, amelyet Shimon Hovav vezetett.

A BP Assets egyszemélyes tulajdonosa a BPI Investment Kft.

A BP Investment Kft-t jelenlegi tulajdonosai Shimon Hovav és Adi Dana, akik a céget 2009 végén vették meg a Coral Holding (CH) Kft-től. A társaság ügyvezetője szintén Hovav, aki a Coral Holdingban is ügyvezető posztot tölt be. A CH mögött offshore cégek állnak. A BPI Investment a tulajdonosa a Floor Plan Kft-nek, amelyet szintén Hovav irányít.

A CC-nél már emlegetett Samor Managment SA a 67 százalékos tulajdonosa a cikkben szereplő másik társaságnak, a City Center Park (CCP) Kft-nek. A CCP-t Shimon Hovav és a szintén általa vezetett Marlaz Építő Kft. alapította 2005-ben. A City Center Park jelenlegi ügyvezetője, az az Amir Vanunu, aki Hovav mellett a Coral Holding másik ügyvezetője.

A harmadik projektre, a Mátyás téri építkezésre létrehozott vállalkozás a Mátyás Residence 2004 Kft-nek egyetlen tulajdonosa van, a Mátyás Investment Kft, amely egyik tagja a Coral Holding. A Mátyás Residence két ügyvezetője, szintén Hovav és Vanunu, mint a Coral Holding esetében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Eltűntek a lakók milliói a közös számláról

Sikkasztás és hűtlen kezelés gyanújával vizsgálódik a XIII. kerületi rendőrkapitányság egy lakópark közszolgáltatási díjainak „eltűnése” miatt. A lakók ugyanis hiába fizették be egy közös számlára, a milliók nem jutottak el a szolgáltatókhoz.